Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

4 Şubat, 2019

Yavaş metabolizma, en yaygın olan ve ondan muzdarip kişiler tarafından en nadir olarak tespit edilen durumlardan biridir. Bu durum, kişinin vücudunun normalin altında kalori yakmasıdır. Bu kişinin durağan durumdaki metabolizması olan “bazal metabolizma”nın da düşük olduğu, yani kişinin hareketsizken az enerji tükettiği anlamına gelir.

Metabolizmanızın yavaş olmasına neden olabilen nedenlerden bazıları şunlardır:

  • Hormonal bir hastalık olan hipotiroidi,
  • Hareketsiz bir yaşam tarzı, yani egzersiz veya fiziksel aktivite eksikliği,
  • Metabolizmanın değişmesine ve bir robot etkisinin ortaya çıkmasına neden olan çok katı bir diyetin arzu edilmeyen bir etkisi.

Bu durumun olası sonuçlarını tespit etmek de önemlidir. Ancak, bu durumla karşılaşmamanız için metabolizma hızlandırmaya yardımcı olacak doğal ürünler tüketmenizi öneririz.

kilo sorunu

Yavaş bir metabolizmaya sahip olduğunuzda, vücudunuz normalde yakması gerektiği gibi yağ yakmaz. Bu madde siz obez veya aşırı kilolu olana kadar vücudunuzda birikmeye devam eder.

Bu nedenle bazı insanlar fazla yemek yemeseler de, kolay kilo almayan insanlarınkine benzer yaşam tarzına sahip olduklarında ne yeseler kilo alırlar. Bu nedenle, yavaş bir metabolizmaya sahip olma olasılığını tespit etmek için doktorunuzun gerçekleştireceği bir tanı önem taşır.

Yavaş bir metabolizmaya sahip olduğunuzda kilo vermenin zor olduğunu, ancak yine de imkansız olmadığını bilmekte yarar var.

Ayrıca, yavaş metabolizmaya sahip olmanız durumunda katı diyetler, yani çok az kalori tüketimini içeren diyetler sizin için en iyi seçenek değildir, çünkü bunun sonuçları cesaret kırıcı olabilir. Unutmayın ki kendini bu mucize diyetlere teslim eden çoğu kişi çok yetersiz sonuç almakta.

Ancak endişelenmeyin! Aşağıda çabuk bir çözüm bulabilmeniz ve istediğiniz formu tutturmanız için takip edebileceğiniz bazı önerilerde bulunacağız.

Bolca Su İçin

su içmek

Güncel araştırmalara göre, içme suyu metabolizmanızı ve kilo kaybını hızlandıran başlıca ürünlerden biridir. Bu aynı zamanda vücudunuzdan toksinleri ve sodyumu elimine etmenize yardımcı olur.

Su aynı zamanda iştahı da bastırır. Diğer bir deyişle, yeterince su içmek, sizin kendinizi tok hissetmenize yardımcı olur ve bu da sizin açlık ve susuzluk arasındaki farkı daha iyi bir şekilde ayırt edebilmenizi sağlar.

Yeşil Çay

yeşil çay

Yeşil çay, inanılmaz özellikleri nedeniyle gerçekten harika bir bitkidir. Yeşil çayın aynı zamanda metabolizmayı ve kilo kaybını arttırdığı kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra, antikanserojen özellikler içerir ve sağlığınız açısından çok faydalıdır. Ünlü insanlar mükemmel bir forma sahip olmak için yeşil çayı diyetlerine eklerler.

Ayrıca okuyunuz: Kansere Karşı Yardımcılarımız, Keten Tohumu ve Yeşil Çay

Çorba

sebze çorbası

Çorba (özellikle sebze çorbası) en tatmin edici, lezzetli ve besleyici gıdalardan biridir, çünkü bu sıvı ve katıların bir birleşimidir. Eğer tamamen katı gıdalardan oluşan bir yemek yerine öğüne çorbayı dâhil ederseniz, hem daha az yemek yersiniz, hem de daha fazla yağ yakarsınız.

Armut ve Elma

yeşil elma

Günde 3 elma veya armut yiyen aşırı kilolu insanların bir düşük kalori diyetinden daha fazla kilo verdiği görülmüştür. Yüksek miktarda lif içeren ve düşük kaloriye sahip olan bir meyveyle tatlı yeme veya şeker kullanma arzunuza hakim olabilirsiniz. Bu nedenle, günlük diyetinize mutlaka meyve eklemenizi öneriyoruz.

Umarız yukarıda anlattıklarımız sizin için faydalı olmuştur. Yaşamınızın tüm alanlarında bir denge tutturmaya çalışmayı ihmal etmeyin. Dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz rutinini sürdürün!

  • Rothenberg DO, Zhou C, Zhang L. A Review on the Weight-Loss Effects of Oxidized Tea Polyphenols. Molecules. 2018 May 14;23(5):1176. doi: 10.3390/molecules23051176. PMID: 29758009; PMCID: PMC6099746.
  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344. doi: 10.1038/s41430-018-0295-7. Epub 2018 Aug 30. PMID: 30166637.
  • Beukema M, Faas MM, de Vos P. The effects of different dietary fiber pectin structures on the gastrointestinal immune barrier: impact via gut microbiota and direct effects on immune cells. Exp Mol Med. 2020 Sep;52(9):1364-1376. doi: 10.1038/s12276-020-0449-2. Epub 2020 Sep 10. PMID: 32908213.