"Mikro Agresyon": Bir Çiftin En Kötü Düşmanı

Tatlı kelimelerle olsa bile, eşinizden gelen mikro agresyon sizi yıpratabilir, özgüveninizi ve özsaygınızı zayıflatabilir. Bu yazımızda bu konuda daha fazla bilgi edinin.
"Mikro Agresyon": Bir Çiftin En Kötü Düşmanı

Son Güncelleme: 06 Şubat, 2019

Mikro agresyon, kalıcı, günlük tutumlara dayanan gizli bir psikolojik istismar şeklidir – diğer kişinin özsaygısını yavaş yavaş azaltmak için yaptığı şakalar veya alay yoluyla küçük düşürmedir.

Çok fazla duymadığınız bir taciz tipinden bahsediyoruz, çünkü bu açıkça görülmemektedir, işaret bırakmamaktadır ve bazen saldırgan ya da kurban bunun çok yıkıcı bir şey olduğunun farkında değildir.

Daha iyi anlamanıza yardımcı olması için bazı örnekler üzerinden geçeceğiz.

Hem erkek hem de kadınlar için birbirlerine “bu kadar sakar olmanı çok seviyorum, bir şeyler kırdığında hep gülüyorum” gibi şeyler söylemek yaygındır.

“Konuşmayı ben yapsam daha iyi, sen mahvedersin”, “Dur, yapma, benim yapmama izin ver çünkü sakarlığınla sen kesin kırarsın.”

Gördüğünüz gibi bunlar aşk ve samimiyet hissettiğiniz durumlardır, ancak aslında bu, bir kişinin eline kontrolü aldığı ve karşısındaki kişinin kontrolünü inkar ettiği zamanlardır. Karşılaşabileceğiniz bu tür bir konuşmanın farkında olmak için bu konuyu derinlemesine incelemenizi öneririz.

“Mikro agresyon” özellikleri

ejderha ve taş

Bir çiftin ilişkisi bir dizi temel şeyin üzerine kurulmuştur: saygı, sabır, empati, yakınlık ve karşılıklı anlayış. Bunlardan bir tanesi sallandığında, geri kalanlar da zayıflar. Çünkü, örneğin iyi bir iletişim olmadan, asla tam bir empati olamaz ve empati olmadan, karşılıklı samimi bir anlayış olamaz.

Mutlu, sağlıklı bir ilişki, uyum sağlayan birçok renge sahip güçlü bir dokuma kumaş gibidir. Farklılıklara saygı duyulur, çünkü kumaşı oluşturan bu ipliklerin ve materyallerin arasında bir denge vardır.

Şimdi, mikro agresyon her gün bir ipliği çekip çıkarmak gibidir. O anda gerçekten fark etmezsiniz, ancak bu eninde sonunda zayıflar, uyum ve mutluluğun kaçabileceği küçük delikler bırakır.

Mikro agresyonun ana karakterlerine bakalım.

İlgisizlik ve küçümseme

İlgisizlik ve küçümseme, diğerine karşı olan ilgide bir eksiklik demektir. Dolayısıyla, bu günlük, sürekli olarak gerçekleşen bir çeşit mikro agresyondur.

İşte bir çiftin en kötü düşmanının birkaç örneği:

 • Başkasının hoşuna giden şey ile dalga geçmek.
 • İlişkileri sürdüren, düşünceli olma özelliğinin eksikliği.
 • Diğer kişinin yapmak istediği şey için hiç zaman bulamamak; hiçbir an onun için iyi bir zaman değil.
 • Başkalarının önünde, o kişinin sevdiği şey ile alay etmek (“bütün gününü okuyarak geçiriyor, ne kadar da zaman kaybı…”)

Diğerini reddetmek, aptal hissetmesine yol açmak

ağaçtan kafalar

Bu kesinlikle mikro agresyonun en yaygın özelliklerinden biridir. Bununla birlikte, karmaşık olan şey, her zaman karşınızdaki kişiyi bozmanın bir yolu olmasıdır. Başka bir deyişle, masum olduğunu düşünebilirsiniz, fakat ilgiyi ve şefkati sergileyen başka yollar da vardır.

Aşağıda düşünülmesi gereken bazı örnekler verilmiştir:

 • Diğer kişi bir şeylerin sorumluluğunu almaya başlar, çünkü “bizden daha iyi yaptıklarını” iddia ederler.
 • Çoğu zaman arkadaşlarınızın ve ailenizin önünde diğerlerinin zayıflıkları hakkında konuşurlar. “Yemek yapamıyor, dokunduğu her şeyi kırıyor, bilgisayara ne yaptığını görmelisin…”
 • Bütün bunlar çok zararlıdır ve karakterinizi ve özsaygınızı zayıflatır.

Buna da bir göz atın: Zehirli bir ilişki içinde misiniz?

Diğerine güven duymada eksiklik

kadın resme bakıyor

Bu mikro agresyonların darbelerini aldıkça, birçok kişisel değişiklik yaşarsınız. Özsaygınızı yok ettiğini görmenizin yanı sıra, genellikle, artık diğer kişiye güvenmediğinizin farkına varırsınız.

 • Bir şeyler yapmaktan kaçıyorsunuz, azar işitmekten ve eleştirilmekten korkuyorsunuz.
 • Dilleri her zaman zararlı alaylarla dolu olduğu için, onlarla rahatça iletişim kurmayı bırakırsınız.

Aynı şekilde, bu durumdaki istismar mağdurlarının tepki göstermesinin çok yavaş olması yaygındır. Bunun nedeni, sizi istismar eden kişinin elini vurmasını, sesini yükseltmesini veya özgürlüğünüzü kısıtlaması fikrini içselleştirmiş olmanızdır.

Mikro agresyon, yumuşak saldırılara benzemekte ve neredeyse fark edilmemektedir. Ancak yine de saldırı saldırıdır. Nedenlerini unutmayın:

 • Diğerini aşağılamaya dayanırlar.
 • Güç kazanmak için diğerini reddederler.
 • Diğer kişinin kendi olmasına, tam ve mutlu hissetmelerine, kendilerini olduğu gibi sevmelerine, beğendikleri şeylerden zevk almalarına izin vermezler.
 • Artık iyi noktalarınız, güçlü yanlarınız ve başarılarınız önemli değildir. Diğer kişi onları soldurmak için mikro agresyonlar kullanır.

Mikro agresyonları tanımlamayı öğrenin. Güçlü olun ve onlarla yüzleşmek için cesaretli olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bourdieu, P., y Passeron, J. C. (2001). “Fundamentos de una teoría de la violencia simbólica”. En La reproducción. Elementos para una teoría del sistema de enseñanza. Madrid: Popular, pp. 15-85.
 • Hirigoyen, M. F. (1999). El acoso moral: el maltrato psicológico en la vida cotidiana. Buenos Aires: Paidós.
 • Velazquez, S. (1996). “Extraños en la noche”. En Burin, M., y Dio Bleichmar, E. Género, psicoanálisis, subjetividad. Buenos Aires: Paidós.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.