Mozaik Sanatını Keşfedin ve Yapmayı Öğrenin

Mozaik sanatı basit ve erişilebilir olduğu kadar eskidir. Eski bir mobilyayı, masayı yenilemenin veya yeni nesneler yaratmanın harika bir yolu.
Mozaik Sanatını Keşfedin ve Yapmayı Öğrenin

Tarafından yazılmıştır Jonatan Menguez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Mozaik sanatı basit ve erişilebilir olduğu kadar eskidir. Eski bir mobilyayı, masayı yenilemenin veya yeni nesneler yaratmanın harika bir yolu. Gördüğünüz gibi, evde bu sanatı uygulamanın tek yolu bir kış bahçesi yapmak ya da boyamak yapmak değil. Bir mozaik eklemek yalnızca birkaç saatlik özveriyle evinize renk ve güzellik getirir.

Mozaik sanatının avantajlarından biri de kullanılacak aletlerin çok yönlülüğüdür. Farklı şekil ve boyutlarda birçok farklı parçanın birleşimi olduğu için seramik parçalardan bir CD’nin parlak parçalarına kadar her şeyle çalışmak mümkün.

Aynı zamanda, tarih boyunca harika ve güzel eserler yaratmak için kullanılan bir sanat biçiminin yanı sıra, herhangi bir ortamı kendi ellerinizle geliştirmek için evde yararlanabileceğiniz kolay bir tekniktir.

Mozaik sanatı

Taşlar mozaik sanatı için harika bir malzemedir.
Taşlar mozaik sanatı için harika bir malzemedir.

Mozaik sanatı, farklı renk, doku ve şekillerdeki parçaların bir araya getirilmesiyle oluşturulan dekoratif bir yöntemdir. Bu nesnelere tessera denir. Mağazalardan satın alınabilseler de, atılmak veya geri dönüştürülmek üzere olan öğelerden de yapılabilirler. Örneğin kırık seramikler, aşınmış porselenler, fayans parçaları, cam veya kullanılmayan herhangi bir malzeme kullanılabilir.

Tesseralarınızı seçtikten sonra, genellikle beyaz tutkal, dolgu çimentosu veya üzerinde çalışılacak yüzeyin gerektirdiği herhangi bir tür yapıştırıcı kullanarak bunları birleştirebilirsiniz. Parçaların yerleşimi mümkün olduğunca doğru olmalıdır. Sonunda, birkaç saat kuruduktan sonra, bir aynayı, bir tabloyu ve hatta bir bahçe bankını kaplayabilen, parlak renklere ve dokulara sahip muhteşem bir sanatsal mozaik ortaya çıkıyor.

Mozaik sanatı, insanlık tarafından bilinen en eski sanat tekniklerinden biridir. Binlerce yıl öncesine ait bu yüzeylere sahip nesneler keşfedildi ve nehir taşlarından inşa edildi. Bu tekniğin popülaritesi Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu döneminde arttı. Ancak, asla modası geçmedi. Aslında 20. yüzyılın başlarındaki art deco akımı olan mozaikler ana unsurlardan biriydi.

Mozaik sanatı nasıl uygulanır

Mozaikler yapılırken, seçilen tessera türüne bağlı olarak keskin olabilecek parçaların yanı sıra yutulduğunda zehirli olan yapıştırıcılar kullanılabilir. Bu nedenle, yapıştırıcı kalıntılarını gidermek için yakınınızda bir sünger bulundurmanız ve malzemeleri işlerken çok dikkatli olmanız önerilir.

Eksik olmayan unsurlar, istenen şekil, boyut, doku ve renkteki dekoratif parçalar veya tesseralardır. Almaya karar verirseniz, özelliklerini seçebilirsiniz, ancak eski seramik, porselen veya kullanmadığınız camlardan da edinebilirsiniz.

Bu arada, aşağıdaki malzemeler üzerinde çalışmak için destek tabanı olarak kullanılabilir: gri karton (dayanıklı ve ucuz), mantar levhalar, hafif ahşap veya kompakt alçıpanlar.

Tasarımınızın ana hatlarını önce bir kurşun kalemle çizmeniz önemlidir – yani, çizimin şeklini ve parçaların nereye yerleştirileceğini takip edin. Bu, yapıştırıcı yüzeyle temas ettiğinde resimleri çıkarmanıza veya hareket ettirmenize gerek kalmaz.

Yapıştırıcı, dolgu macunu, beyaz tutkal veya seramik tutkalı spatula yardımı ile hassas bir şekilde yayılmalıdır. Ardından, parçaları tek tek ve çizilen yere yerleştirmeniz yeterlidir. Son olarak boşluklara dolgu macunu sürülmelidir.

Yaklaşık 10 dakika sonra fazla yapıştırıcıyı bir sünger veya bezle çıkarın. Sonunda, 24 ila 48 saat kurumaya bırakın. Malzemelerin kuru ve iyi yapıştığından emin olduktan sonra, yenilenmiş gibi görünmesini sağlayacak renklere ve parlaklığa sahip yenilenmiş bir nesnenin keyfini çıkarabilirsiniz!

Okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Cam Şişelerle Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır

Mozaik sanatını keşfetmek için fikir ve öneriler

Bu basit teknik, aşağıdaki listeden de okuyabileceğiniz üzere mutfaktan banyoya, bahçenizdeki eşyalara kadar evin birçok alanında uygulanabilir.

Aynalar

Ayna çerçevesini mozaik tekniği ile süslemek oldukça popüler bir fikirdir. Tessera malzemelerinin ne olacağına karar vermek size kalmış. Bununla birlikte, bu durumda, yansıtılmış bir etkiye sahip oldukları için kompakt disk kalıntıları yaygın olarak kullanılır. Cam ile kontrast, nesneye güzel bir etki verir.

Mutfak mozaikleri

Mutfakta mozaik yapmak da mümkündür. Örneğin, bunu kaseler veya bardak tutucular gibi günlük nesneler için yapabilirsiniz. Genel olarak, bu öğelerin dekoratif detayları yoktur veya varsa çok pahalıdır, bu nedenle bir mozaik oluşturmak parlaklık ve renk eklemek için iyi bir seçenektir.

Bir şişe kapağı ile mozaik

Şişe kapakları mozaik sanatı için mükemmeldir.
Şişe kapakları mozaik sanatı için mükemmeldir.

Plastik şişe kapaklarını sanata dönüştürerek geri dönüştürmek, onlara yeni bir hayat vermenin harika bir yoludur. Bunlardan dekoratif bir obje yapmak, doğru yapılırsa estetik ve çevre dostu bir fikir de olabilir. Farklı boyutlarda ve renklerde birkaç kapak bir araya getirilirse, tessera olarak kullanımları kolaydır.

Bahçe bankları

Açık havada mozaik sanatı göründüğünden daha yaygındır. Eski seramik banklar ve masalar, genellikle porselen kalıntıları ile yapılan bu tekniği taşır. Belki biraz daha ustalık gerektirse de; doğru bilgi birikimi ile merdivenler ve hatta zeminler de bu şekilde dekore edilebilir!

CD mozaik

CD’ler artık neredeyse modası geçmiş bir teknolojidir. Kompakt diskler çağı geçmişte kaldı, ancak birçok evde hala yüzlercesi var. Onları toplamayı seçenler var. Bununla birlikte, onları atmak isteyenler için, dikkatlice kesmek veya birçok parçaya ayırmak mozaik sanatı için malzeme oluşturmanın harika bir yolu olabilir. Yansıtılmış efektlerinden dolayı metalik parçalar ayna, resim çerçevesi veya konteyner süslemek için idealdir.

Resimler

Mozaik tekniğini kullanarak bir resmi bir araya getirmek basittir. Çoğu zaman, renkli kağıt parçaları bunu yapmak için tessera olarak kullanılır. Bunların yerleşimi değişebilir ve hatta kelimeler, çizimler veya soyut şekiller oluşturabilir.

Okumak ilginizi çekebilir: Oturma Odası: Geri Dönüşümlü 5 Fikir

Bazı son ipuçları

Yıllarca yıpranmış eski bir hatırayı korumak istiyorsanız, üzerine mozaik yapmak parlaklığını ve ihtişamını geri getirmenin bir yoludur. Bu aynı zamanda, yaratıcı etkinliklerden hoşlananlar için harika olan ucuz, ev yapımı olma avantajına sahiptir.

Biraz daha cüretkar ve anlayışlı olanlar da altlık olarak ahşabı kullanabilir ve farklı malzemelerle üstte çizimler oluşturabilir. Genel olarak, mozaik sanatının en iyi yanı, birden fazla eseri en çeşitli nesnelerle dekore etmenize izin vermesidir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Blanco, José,  HISTORIA Y SIMBOLOGIA EN EL ARTE MUSIVO DE REVENNA. Pharos [Internet]. 2000;7(1): . Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=20807103
  • Arce, Javier. “Los Mosaicos Como Documentos Para La Historia de La Hispania Tardia (Siglos IV-V).” Archivo Español de Arqueología 66.167–168 (2018): 265. Archivo Español de Arqueología. Web.
  • Cadena González, Innias Miguel, Vergel Ortega, Mawency, Delgado Rojas, Julio Alfredo,  Patrones en mosaicos Y Teselados desde Composiciones Geométricas. Revista Logos, Ciencia & Tecnología [Internet]. 2018;10(2):177-187. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=517758004010
  • Úbeda Blanco, M., Lafuente Sánchez, V. A., López Bragado, D., & Del Río Muñoz, M. (2020). Tesela a tesela: un proyecto docente de representación arquitectónica en una escuela de ingeniería. EGA Revista de Expresión Gráfica Arquitectónica25(38), 194. https://doi.org/10.4995/ega.2020.10726

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.