Vicks VapoRub Bebeğinize Zararlı Mı?

VapoRub, burun tıkanıklığı ve grip belirtilerini tedavi etmek için sıklıkla kullanılan bir merhemdir. Ancak, bebeklerde alerjik reaksiyona ya da daha kötü öksürüğe sebep olabilir.
Vicks VapoRub Bebeğinize Zararlı Mı?

Son Güncelleme: 17 Aralık, 2018

Muhtemelen baş ucunuzda bir kutu Vicks VapoRub vardır. Belki de ebeveynleriniz ya da büyükleriniz gripten kurtulmak için göğüslerine sürüyordur.

Vicks VapoRub kullanımı dünya çapında bilinmektedir ve sadece soğuk algınlığı ile sınırlı değildir. Sivrisineklerden korunmak için de kullanılabilir.

Nesilden nesle yaygın olarak kullanılan bir merhem olduğu için bazı ebeveynler, bebeklerinin daha iyi nefes almasına yardımcı olacağını düşünür. Ancak, sağlık uzmanları Vicks VapoRub’u 2 yaşın altındaki çocuklar için kullanmanın çözümden daha fazla sorun yaratabileceği konusunda uyarıyor.

Beş yaşın üzerindeki çocukların ve yetişkinlerin aksine, bebeklerin hava kanalları çok daha dardır. Bu nedenle, bebekler Vicks VapoRub veya benzeri ürünler solunduğunda hava kanalları iltihaplanır. İltihaplanan hava kanalları, daha fazla salgı üretilmesine sebep olur ve bebeğin nefes alma kabiliyeti zayıflar.

Ayrıca, uzmanlar VapoRub kullanılan çocuklarda, çocuk hasta olmasa bile nefes alırken güçlük yaşanabileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle ebeveynlere, prospektüste yazılan talimatlara uymalarını öneriyor. Kutusunda burun deliklerin altına veya içine uygulanmaması belirtilmiştir.

Aynı şekilde, 3 yaşın altındaki çocukların veya hamile kadınların kullanmadan önce bir doktora danışması gerektiği de belirtilmiştir. Çocuğunuz öksürük veya grip belirtileri gösteriyorsa, aşağıdaki doğal tedavileri öneriyoruz.

Bebeğinizin burnunu tuzlu su ile temizleyin

vicks vaporubs ve bebekler

Bebeğiniz soğuk algınlığına yakalandığında ilk yapacağınız şey burun boşluklarını açmaktır. Bunu yapmak için tuzlu su ya da sterilize edilmiş deniz suyu kullanabilirsiniz. Daha sonra, bebeklere özel burun temizleyici vakumlarla burnunu temizleyebilirsiniz. Başta biraz rahatsız olsalar da daha iyi nefes almalarına yardımcı olacaktır.

Su tüketimi ve tuzlu su

Öksürüğü gidermek için yapılması gereken en iyi şey salgılardan kurtulmaktır. Bunu yapmak için bebeğinizin vücudunda bol miktarda suya ihtiyacı vardır.

Bu sayede, bebeğiniz daha az mukus salgılayacaktır ve iltihap azalacaktır. Bu sebeple, bebeğinizin yeterli miktarda sıvı tüketmesi gerekiyor.

Bebeğinizin ihtiyacı olan elektrolitleri ve mineralleri sağladığı için tuzlu su önerilmektedir. Tuzlu su, organları, kasları ve sinirleri uyararak düzgün çalışmalarını sağlar.

Evinizi havalandırın

evi havalandırın

Çevre, özellikle küçük çocukların sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Tozlu ve hayvan tüyü bulunan nemli bir ortam bebeklerin ciltlerinde, boğazlarında ve burunlarında alerjiye neden olabilir.

Evinizi temiz ve sağlıklı tutmanız çok önemlidir. Bazen, insanlar kuru bir öksürüğe sahipken ortamı temizleyen ve nemlendiren nemlendiriciler kullanmayı tercih eder. Farklı bir öksürüğünüz varsa bu nemlendiriciler tavsiye edilmemektedir.

Bir nemlendirici kullanırsanız, cihazı her gün temizlemenizi öneriyoruz. Ayrıca evinizin duvarlarında küf oluşmaması için çok fazla kullanmaktan kaçının.

Bebeğinizi dinlendirin

Çocuklar hasta olduklarında dinlenmeleri çok önemlidir. Vücutlarının hızla iyileşmesi için rahatlamaya ihtiyaçları vardır. Ayrıca bebeklerin daha fazla uyumaları gerekir.

Örneğin, bir yenidoğanın gün boyunca aralıklarla ortalama 16 saat uykuya ihtiyacı vardır. Aynı şekilde, 2 yaşındaki bir çocuğun geceleri yaklaşık 12 saat ve gündüzleri birkaç saat daha uykuya ihtiyacı vardır.

Bir çocuk doktoruna danışın

çocuk doktoru

Bazı durumlarda öksürük ya da grip kolay geçer. Evde sağlıklı bir beslenme ve yeterli uyku bebeğinizin hızla iyileşmesine yardımcı olmak için yeterlidir.

Ancak, çocuğunuzun sağlık durumu kötüleşirse, bir çocuk doktoruna görünmeniz gerekir. Sadece bir sağlık uzmanı, hastalığı teşhis edebilir ve uygun ilaçları verebilir.

Hangi belirtilerde doktora gitmelisiniz?

  • Öksürükle beraber, yorgunluk ve nefes almada zorluk yaşıyorsa
  • Nefes alırken, garip ve keskin sesler (heceler gibi) duyduğunuzda
  • Öksürük 2 veya 3 haftadan fazla sürerse
  • Ateşi varsa
  • Dudaklarında ve yüzünde renk değişikliği (mavi görünüyorsa) tespit ederseniz

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Noiles, K., & Pratt, M. (2010). Contact dermatitis to Vicks VapoRub. Dermatitis : Contact, Atopic, Occupational, Drug. https://doi.org/10.2310/6620.2010.09101
  • Cordoba Torres, I. T., Marino-Nieto, J., Barkin, H. B., Fort, A. C., & Cobas, M. (2018). Vicks® VapoRubTM intoxication: An unusual presentation of multiorgan failure. Journal of Clinical Anesthesia. https://doi.org/10.1016/j.jclinane.2018.04.017
  • Dronov, I. A., & Malakhov, A. B. (2013). Treatment of acute respiratory infections in children: General principles and medicine for external use. Voprosy Prakticheskoi Pediatrii.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.