Nifedipin İlacı: Özellikleri ve Kullanım Alanları

Tedavi amacıyla Nifedipin ilacı kullanmaya başlamadan evvel, bazı yan etkilerinden ötürü kontraendikasyonlar yaratabileceğinin de bilincinde olmalısınız. Bugünkü yazımızda sizlere bu ilaçtan söz edeceğiz.
Nifedipin İlacı: Özellikleri ve Kullanım Alanları

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2020

Nifedipin, dihidropiridin ilaç grubundan kalsiyum karşıtı bir ilaçtır. Bu özelliğinin yanı sıra, periferal, hipotansif damar açıcı bir ilaçtır ve inotropik negatif etkisi düşüktür. Bu yazımızda Nifedipin ilacı ile ilgili diğer özellikler ve bu ilacın kullanım alanlarından söz edeceğiz.

Bahsedilen etkilerinden ötürü doktorlar bu ilacı göğüs ağrısı ve yüksek tansiyon vakalarında kullanırlar. Hızlı emilen kapsüller de mevcuttur ve bu kapsüller Raynaud hastalığının tedavisinde oldukça faydalıdır.

İlaç oral ya da dil altı olarak alınır. Yutkunamayan hastalar –hipertansif krizlerde olduğu gibi- ilacı dil altından alabilirler.

Fakat yine de dil altı olarak almak tehlike arz edebilir ve önerilmeyen bir yöntemdir. Bunun nedeni ilacın tansiyon düşürücü etkisinin oldukça yoğun olması ve kontrol altına alınmasının kolay olmamasıdır.

Bunun yanı sıra, Nifedipin ilacını kullanırken greyfurt suyu tüketmenin pek sağlıklı bir hareket olmayacağının da özellikle altını çizmek istiyoruz. Aynı şekilde, karaciğer metabolizmasını engelleyen herhangi bir şeyle birlikte alınmaması gerekir. Çünkü bu tarz gıdalar ilacın yoğunluğunu artırarak zehirlenmeye yol açabilir.

Raynaud Sendromu Nedir?

Bu sendrom, el ve ayak parmaklarındaki damarları etkileyen nadir görülen bir hastalıktır. Soğuk havalarda ya da stresli durumlarda bu bölgelerdeki damarlarda daralma görülür.

Bu durumda da damar büzülmesinden ötürü kan dolaşımı, olması gerektiği gibi gerçekleşmez. Bunun sonucunda, kan dolaşımının yeterli olmadığı bölgeler beyazlar ve morarır.

Kan dolaşımı normal hale döndükten sonra parmaklarda çarpıntı hissi ve karıncalanma yaşanabilir. Fakat durum kötüleşirse ciltte yaralara ve hatta kangrene yol açabilir.

Raynaud sendromunun nedeni hala bilinmemektedir. Bunun yanı sıra, birincil ve ikincil Raynaud’un da ayırt edilebilmesi gerekir. Birincil Raynaud daha yaygın görülür ve bahsi geçen hastalığa neden olmaz.

İkincil Raynaud ise teşhis edilebilmiş bir hastalıktan kaynaklanmamaktadır. Daha nadir görülse de birincil Raynaud sendromuna göre daha ciddi sonuçları olan bir hastalıktır. Bu sendromu tetikleme ihtimali olan bazı hastalıklar şunlardır:

 • Bağ dokusu hastalıkları
 • Atardamar hastalıkları
 • Karpal tünel sendromu
 • Sigara içmek
 • El ve ayak sakatlanmaları

Etki Mekanizması – Nifedipin İlacı Etkisini Nasıl Gösterir?

Kalbi sıkışan ve tansiyonunu ölçen kadın

Nifedipin yukarıda da söz ettiğimiz üzere kalsiyum karşıtı bir ilaçtır. Bu ilacı alarak, voltaja bağımlı kalsiyum kanallarının tıkanmasından kaynaklı miyokardiyal hücreler ve damarlardaki kalsiyum emilimini azaltabilirsiniz.

Bununla birlikte Nifedipin, dihidropiridin grubu ilaçlardan olduğu için vasküler düz kasları rahatlatarak bölgesel kan dolaşımına etki eder ve iki türlü damar genişlemesine neden olur:

 • Bölgesel damar genişlemesi. Bu durumda ilaç postşarj direncini düşürür. Bundan dolayı da Nifedipin ilacı yüksek tansiyon sorunu yaşayan ve Raynaud sendromu olan hastalarda etkilidir.
 • Koroner damar genişlemesi. Bu durumda da ilaç koroner kan akışını ve miyokardiyal oksijenasyonu artırır. Bundan ötürü de göğüs ağrısına karşı etkilidir.

Aynı zamanda, az da olsa kalp bloğu ve kontraktilitesini azaltabilir.

Nifepidin İlacının Kontraendikasyonları ve Ters Reaksiyonları

Nifepidin ilacı veren doktor

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce, yan etkilerinden ötürü bazı kontraendikasyonların görülebileceğini bilmeniz gerekir. En önemlisi, eğer hasta alerjikse Nifedipin kullanmaması gerekir.

Bununla beraber bebeği de etkileyeceğinden ötürü gebe ve emziren kadınların Nifedipin alması sakıncalıdır. Ayrıca bu ilaç grubundaki diğer ilaçlarla ilgili veriler göz önünde bulundurulduğunda, R ifampisin kullanan kişilerin de bu ilaçtan kaçınmaları gerektiğini belirtmeliyiz.

Benzer şekilde, piyasadaki çoğu ilaç gibi Nifedipinin de bazı yan etkileri olabilir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Baş dönmesi, baş ağrısı ve bölgesel ödem gibi vasküler problemler
 • Çarpıntı, düşük tansiyon ve kalp yetmezliği gibi kardiyak rahatsızlıklar
 • Sindirim anlamında değişimler
 • Anksiyete ve uykusuzluk gibi sinir sistemi etkileri

Nifedipin İlacı İle İlgili Son Hatırlatmalar

Nifedipin ilacı öncelikli olarak hipertansiyon, Raynaud sendromu ve göğüs ağrısı tedavisinde kullanılır. Etkilerinden ötürü bu ilacı dikkatli kullanmanız gerekir.

Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz olduğunda doktorunuza ya da eczacınıza danışmanız ve kullanım talimatlarına uymanız son derece önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Hipertansiyonu Kontrol Etmek için 5 Doğal Gıda
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Hipertansiyonu Kontrol Etmek için 5 Doğal Gıda

Her kalp atımının basıncı normalden yüksek olduğunda, buna hipertansiyon denir. Hipertansiyonu kontrol etmek için 5 doğal gıdayı sizlerle paylaşıyo... • José Sandoval, M. S. (2003). Nifedipino versus ritodrina en la amenaza de parto pretermino.pdf. Revista Peruana Ginecología y Obstetricia.
 • Puigventós Latorre, F., Carrillo Guivernau, L., Ramis Barceló, M., Galán Ramos, N., González González, L., & Usandizaga Calparsoro, M. (2014). Estudio observacional de la efectividad y seguridad de nifedipino en la amenaza de parto prematuro. Progresos de Obstetricia y Ginecologia. https://doi.org/10.1016/j.pog.2014.07.003
 • Montes Santiago, J., Inaraja Bobo, M. T., & del Campo Fernández, V. (2003). Nifedipino oral o sublingual: Utilidad y efectividad a largo plazo de la educacin médica para disminuir su uso en la hipertensión. Revista Clinica Espanola. https://doi.org/10.1157/13042182

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.