OKB İlaçları ve Tedavisi

Antidepresanlar obsesif kompülsif bozukluğu (OKB) tedavi etmek için sağlık uzmanları tarafından en sık tercih edilen seçeneklerdir. Her halükarda, bunları bilişsel davranışçı terapinin yanında kullanmalısınız.
OKB İlaçları ve Tedavisi
Leonardo Biolatto

Yazan ve doğrulayan Doktor Leonardo Biolatto.

Son Güncelleme: 06 Ağustos, 2020

Obsesif kompülsif bozukluk ya da OKB yaygın ve tedavi edilebilir bir tıbbi durumdur. Bu günlerde bu zihinsel bozukluğun genel tedavisi için etkili olan özellikle de antidepresanlar olmak üzere bir dizi ilaç vardır. Eğer doğru bir şekilde tedavi edilmezse OKB sıkıntılara neden olabilir ve günlük aktivitelerinizi karmaşıklaştırabilir.

Bu bozukluk için uygun tedaviyi aramaktan utanmak için hiçbir sebep yoktur. Bu, Parkinson ya da diyabet gibi basitçe bir hastalıktır. Bundan dolayı bu durum hakkındaki araştırmanızı yapmak önemlidir, böylece bunu daha iyi anlayabilir ve önceden oluşturulmuş fikirlerinizi arkanızda bırakabilirsiniz.

Sonuçları ilaçların yanı sıra bilişsel davranışçı terapi olarak bilinen terapinin OKB için etkili bir tedavi olduğunu gösteren pek çok çalışma bulunmaktadır. Bundan dolayı bu yazımız boyunca OKB’yi tedavi etmek için kullanabileceğiniz farklı ilaçlara ve terapinin neleri içerdiğine bakacağız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Travma Sonrası Stres ve Vücudunuza Etkileri

Bilişsel Davranışçı Terapi

Her türlü OKB için ilk tedavi seçeneği bilişsel davranışçı terapidir. Hatta bu terapi türü Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü ve Harvard Tıp Okulu gibi büyük kurumlar tarafından da önerilmiştir.

Uzmanların sıklıkla kullandığı bir bilişsel davranışçı terapi türü tepki engelleme ile birlikte maruz bırakma terapisidir. Bu metot pislik gibi korkulan objelere kademeli bir şekilde maruz bırakmayı içerir ve hastaya bunun yaratabileceği anksiyete ile yüzleşmek için sağlıklı yollar öğretmeye çalışır.

Tepki engelleme ile birlikte maruz bırakma hem efor hem de pratik gerektirir ancak etkili sonuçlar verir ve bir kere obsesyonlarınızı ve kompülsiyonlarınızı kontrol etmeyi öğrendiğinizde yaşam kalitenizi arttırır. Bu tür bir terapiyi bireysel seanslarda da, aile ve grup seanslarında da yapabilirsiniz.

Terapideki bir kadın.
Bilişsel davranışçı terapinin OKB’yi tedavi etmek için iyi sonuçlar verdiği gösterilmiştir.

OKB Tedavisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Sağlık uzmanları arasında antidepresanlar en yaygın tedavi seçeneğidir. Spesifik olarak ise seçici serotonin geri alım inhibitörleri (SSRI’lar) kullanılır. Bu ilaçlar çektiğiniz acı düzeyini azaltabilir ve size terapiniz ile ilgili yardımcı olabilir.

Antidepresanlar bir psikiyatrist tarafından reçete edilmelidir ve genellikle geçici olarak, bozukluğu bahsettiğimiz terapi ile kontrol etmeyi başarabilmenize kadar kullanılır. Ancak, her hasta ilaçlara ve terapiye farklı şekillerde tepki verir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz: Antidepresanlar Hakkında 5 Önemli Nokta

Bazı insanlar ilk ilaç seçeneklerinde iyi sonuçlar görür ancak diğer kişiler semptomlarını azaltmak için farklı ilaçlar kullanmaya ihtiyaç duyar. Bundan dolayı bazen doktorlar daha iyi sonuçlar almayı denemek için geri alım inhibitörleri ile diğer ilaçları kombine eder. OKB tedavisi için kullanılan ilaçlar şunlardır:

  • Klomipramin – 10 yaş ve üstü insanlar için
  • Fluoksetin – 7 yaşın üzerindeki hastalar için
  • Fluvoksamin – 8 yaşın üzerindeki insanlar için
  • Paroksetin – bu sadece yetişkinler için kullanılır
  • Sertralin yetişkinler ve 6 yaş üstü çocuklar için

Bu tip antidepresanlar kullandığınızda almaya başlamanızdan 10 hafta sonra etki göstermeye başladığını söylemek de önemlidir. Bundan dolayı bazen ilacın işe yarayıp yaramadığını anlamak zordur. Ancak, karar verecek insan her zaman doktor olmalıdır.

OKB ilaçları.
OKB’yi tedavi etmek için en yaygın seçenek antidepresanlardır.

OKB İçin Kombine Tedavi

OKB için kullanabileceğimiz birçok ilaç bulunmasına rağmen çalışmalar hala bilişsel davranışçı terapideki relaps oranlarının ilaçlara kıyasla sürekli olarak daha düşük olduğunu ileri sürmektedir. Bunu bir genelleme olarak almamalısınız, çünkü her insan farklıdır. Ancak, bu, bu sorunu çözmek için ilginç bir gerçektir.

Semptomlarınızı azaltmanın en etkili yolu terapi ve ilaçları birleştirmektir. Hatta, uzmanlar farmakolojik tedavinin bilişsel davranışçı terapiyi tamamlayıcı olması gerektiğini söylemektedir. Ayrıca, ilaçları sadece bir sağlık uzmanı tarafından reçete edildiklerinde kullanmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Bipolar Biriyle Yaşamak için İpuçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bipolar Biriyle Yaşamak için İpuçları

Bipolar biriyle yaşamak inanılmaz bir zorluktur. Bipolar bir insanla yaşayanlar, bu durumu bir dağa tırmanmak olarak tanımlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García, Nathaly Berrío, and Daniel Luciano Restrepo. “Instrumentos de evaluación del trastorno obsesivo compulsivo: revisión.” Poiésis 1.32 (2017): 101-115.
  • Kodysz, S., & Esquirol, E. D. (2006). Trastorno Obsesivo-Compulsivo (T.O.C.). Breve Revisión Bibliográfica. Hojas Clinicas de Salud Mental.
  • Sanz Vellosillo, P., & Fernández-Cuevas Vicario, A. (2015). Trastorno obsesivo compulsivo. Medicine (Spain). https://doi.org/10.1016/j.med.2015.07.010
  • Vallejo Pareja, M. A. (2001). Tratamientos psicológicos eficaces para el trastorno obsesivo compulsivo. Psicothema.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.