Oküler Nevuslar - Göz Çilleri Tehlikeli Midir?

Cildimizde olduğu gibi gözlerimizde de lekeler, benler ve hatta çiller olabilir. Bunlar bilimsel açıdan oküler nevuslar olarak bilinir. Çoğu zaman normaldirler ancak gözünüzün onların üstünde olması gerekir (kelime oyunumuzu affedin).
Oküler Nevuslar - Göz Çilleri Tehlikeli Midir?
Maria Marin Garcia

Yazan ve doğrulayan hemşire Maria Marin Garcia.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Oküler nevuslar esas olarak göz çilleri şeklinde bilinir. Bu ben benzeri lekeler gözün içerisinde oluşur ve şekilleri ve renkleri cildimizde bulunan benlere benzer.

Bu beyaz insanların %6’sında görülen (ki en yaygın bu grupta görülür) iyi huylu bir durumdur. Ayrıca yeni doğanlarda ve 20 yaşın altındaki kişilerde de daha yaygındır. Ancak, kötü huylu bir duruma dönüşüm riski düşüktür, %1’den azdır.

Hiç şüphe yok ki, bu noktalar sizi kötü huylu olduklarını düşünmeye sevk edebilir. Bundan dolayı, bugün oküler nevuslar ve olası komplikasyonları hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizlere açıklayacağız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Oküler Migrenler: Sizi Nasıl Etkileyebilir

Göz Çilleri Nelerdir?

Oküler nevuslar bazen gözde ortaya çıkan iyi huylu, pigmentli tümörlerdir. Buna ek olarak, gözün ön kısmında ortaya çıkarlar – bu yer, konjonktiva adı verilen bir tabakanın beyaz kısmıdır.

Oküler nevuslar melanosit adı verilen anormal ve tek tip olmayan bir hücre topluluğu dolayısıyla oluşur. Melanositler melanin denen bir pigmenti üretmekten sorumludur; bu pigment cilde, saçlara ve gözlere rengini verir.

Şekilleri söz konusu olduğunda ise, düz ya da hafifçe yüksek olabilirler ve nadiren 1 milimetreyi geçerler. Görüntüleri derideki bir bene çok benzer ve genellikle doğuştan gelen bir durumdur – yani, ya bunlar ile birlikte doğarız, ya da gençliğimiz sırasında ortaya çıkarlar.

Bu benler ayrıca güneş ışığına korunmadan aşırı maruz kalmak sonucunda da oluşabilir. Bu sebepten dolayı açık tenli kişilerde daha yaygındırlar.

Göz çilleri olan bir kişi.
Oküler nevuslar neredeyse her zaman iyi huyludur ve çok az endişe gerektirirler.

Oküler Nevus Semptomları

Genel olarak, oküler nevuslar asemptomatiktir. Tıbbi bir konsültasyon genellikle bir yaralanma gözlemlendiğinde ya da hafif bir tahriş hissi yaşandığında gerçekleşir. Ayrıca, gözün içerisinde küçük bir koyu nokta olmasının bunun arkasında bir hastalık olduğu anlamına gelmediğini de bilmelisiniz.

Benlerde olduğu gibi oküler nevuslar da nadiren semptomlara ya da komplikasyonlara neden olurlar; çoğunlukla, sadece kişisel bir işarettirler. Cildinizde olabilecek herhangi başka bir çil ile aynıdırlar.

İnsanlar bunları genellikle çoğu durumda göz küresinin normal parçaları olan renkli oluşumlar ile karıştırırlar. Bunun nedeni, gözü örten tabakanın çok ince olabilmesi, ve normal anatomisinin şeffaf olmasıdır.

Kahverengi lekelerin aksine oküler nevuslar iyi tanımlanmış sınırlara sahiptir: düz ve sağlamdırlar, hatta dokunulduğunda hareket bile edebilirler. Yani, oküler nevuslar gözün iç katmanlarına bağlı değildir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Göz Tikleri ve Bu Durumun 7 Olası Nedeni

Ne Zaman Bir Uzmana Danışmalısınız

Oküler nevusların %1’i melanositlerinde mutasyon gösterebilir ve zamanla melanomlara dönüşebilir. Melanom, kötü huylu bir tümördür ve ana özelliği yayılma becerisidir.

Belirli bir yaralanmanın zayıf bir şekilde gözetim altında tutulması durumunda harekete geçmek için çok geç olabilir. Bundan dolayı, hem cildimizde hem de gözlerimizdeki tüm işaretlerin gözetim ve denetim altında tutulması önemlidir. Bundan dolayı, şu özellikleri gösteren bir göz lekeniz olması durumunda doktorunuza danışın:

 • Boyutta artış
 • Görünümde artış
 • Sıra dışı bir yerde bulunması
 • Hızlı bir şekilde değişmesi

Bir Göz Çilinin Kötü Huylu Olabileceğinin İşaretleri

Göz muayenesi olan bir kadın.
Doğru zamanda yapılan bir oftalmolojik konsültasyın bir göz lekesi hakkında sahip olabileceğiniz bütün şüpheleri ortadan kaldıracaktır.

Genel olarak, bir oküler nevus kötü huylu değildir, ancak herhangi bir anormallik fark ederseniz doktorunuza danışmak isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, iyi huylu bir lekenin kesinlikle kötü huylu bir hale gelebilecek olmasıdır. Bundan dolayı, bunlar en yaygın işaretleridir:

 • İrisin renginde bir değişiklik. İyi huylu nevuslar genellikle kahverengimsi ile grimsi-kahverengi arasında değişirler, dolayısıyla sarı renkte olmaları normal değildir.
 • Değişmiş bir görüş, çift ya da bulanık görmek
 • Kızarıklık
 • Ağrı ve kaşıntı
 • Şekil, doku, yükseklik ya da sertlikte değişiklikler
 • Yetişkinlikte ortaya çıkması
 • Göz küresinden sıvı kopması

Göz Çilleri Nasıl Tedavi Edilir

Neyse ki çoğu nevus görmeyi etkilemediğinden ve sağlık açısından problemli olmadığından tedaviye gerek duyulmaz. Yani, eğer ben iyi huyluysa hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. En azından, Amerikan Oftalmoloji Akademisine göre durum budur.

Ancak eğer leke değişir ve kötü huylu bir melanoma dönüşürse yeri ve boyutu buna izin verdiği sürece cerrahi olarak alınması gerekebilir. Buna ek olarak, radyasyon tedavisi de bu tedavinin yaygın bir parçasıdır.

Son olarak, oküler nevuslar genellikle sağlığımızı tehlikeye atmaz, ancak onların varlığının ve özelliklerinin farkında olmalı ve onları kontrol altında tutmalıyız. Bu şekilde, herhangi bir değişiklik olması durumunda doktorunuza ne zaman danışacağınızı bilirsiniz.

Bu yazımızı beğenmiş olduğunuzu umuyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.