Olumsuz Düşünceleri Nasıl Azaltacağınızı Öğrenin

Bu yazımızda olumsuz düşüncelerinizi nasıl ortadan kaldıracağınızdan bahsedeceğiz. Böylece daha iyi bir hayatın tadını çıkarabilir ve negatif düşüncelerden kurtulabilirsiniz!
Olumsuz Düşünceleri Nasıl Azaltacağınızı Öğrenin
Bernardo Peña

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Bernardo Peña.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Batılı yaşam tarzı genellikle büyük miktarlarda stres ve olumsuz düşünceyi de beraberinde getirir. Hayatın yoğun temposu, pek çok durumda olumsuz düşüncelerin sizi ele geçirmesine ve üzmesine neden olur. Çözüm, olumsuz düşünceleri azaltmaktır.

İnanması zor olabilir ama düşünceler oldukça güçlüdür.

Düşünceleriniz olumsuz ifadeler ve kelimelerle doluysa, gün boyunca pek çok defa kendinizi mutsuz hissedersiniz. Ruh haliniz her zaman kötü olur ve hayatı sürekli devam eden bir savaş gibi görürsünüz. Öte yandan, düşünceleriniz yapıcı ifadelerle ve olumlu fikirlerle doluysa çok daha farklı sonuçlar gözlemlersiniz.

Düşüncelerinizi nasıl yöneteceğinizi öğrenmek ve sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek için, bazı detaylara çok dikkat etmeniz gerekir. Buna ek olarak, belirli eylemlerinizi düzeltmeli ve yeni olanları denemelisiniz.

Buradaki kilit nokta, kısa, orta ve uzun vadede sizi iyi hissettiren değişimlerin nasıl benimseneceğinin bilincinde olmaktır.

Aşağıdaki öneriler, kendinizi mutsuz etmeyi bırakıp daha mutlu olmaya başlamak için gerekli değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacaktır.

Bu, her ne pahasına olursa olsun olumsuzluktan kaçınmak değildir. Aksine olumsuzlukları sizi kötü etkilemeyecek şekilde yönetmeyi bilmekle ilgilidir. Negatif düşüncelerinizi değiştirmeye hazır mısınız?

Olumsuz Düşünceleri Azaltmak İçin Tavsiyeler

1. Vücut Dilinizi Değiştirin

sohbet eden erkekler

Eğer kambur oturuyorsanız, kollarınızı ve bacaklarınızı birleştiriyorsanız ve hem karşı tarafa hem de kendinize karşı saldırgan bir vücut diliniz varsa bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

Yapmanız gereken ilk şey, duruşunuzu düzeltmektir. Sırtınızı her zaman dik olmalı. Bunu yaptığınızda kendinizi daha iyi hissedersiniz ve ruh halinizi iyileştirirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra, özellikle birisiyle konuşurken ve otururken kollarınızı ve birleştirmekten kaçının. Bunun yerine, sırtınızı dik tutun. Ayaklarınız ve kollarınızı serbest bırakın. Ellerinizi masanın üzerine ya da kucağınıza koyabilirsiniz.

Bunu yapmak, güvensizliklerinizi azaltmanıza, iletişime açık hale gelmenize ve daha iyi bir izlenim bırakmanıza yardımcı olacaktır.

2. Yakınlarınızla İletişim Kurun

konuşan erkekler

Güvenebileceğiniz biriyle konuşmak her zaman kendinizi olumsuz düşüncelerden kurtarmaya yardımcı olur. Kulağa tuhaf gelse de, kendi kendinizle yüksek sesle konuşmanın da yardımı olabilir.

Aslında psikologlar, kendinizi çok iyi hissetmediğinizde ve gergin olduğunuz anlarda belirli bir egzersiz yapmanızı tavsiye eder.

 • Bu egzersizde bir ses kayıt cihazı yardımıyla sanki bir psikologla veya arkadaşınızla konuşuyormuş gibi endişelerinizden ve sıkıntılarınızdan bahsederek sesinizi kaydedeceksiniz.
 • Ardından bu kaydı sileceksiniz. Kaydetmenize ya da dinlemenize gerek yoktur.

Karşınızda sizi yargılayacak kimse olmadığı için, her şeyi rahatça anlatabilirsiniz. Bunu yaparak, durumunuza farklı bir bakış açısıyla bakabilir ve nesnel olarak bir değerlendirme yapabilirsiniz.

Rahatlamak için yapabileceğiniz başka stratejiler de vardır. Buradaki ana amaç, geçmişi ve olumsuzlukları düşünmeden geleceğe odaklanmaktır.

3. Zihninizi Rahatlatın

meditasyon yapan kadın

Günümüzde kendinizi ve zihninizi nasıl rahatlatacağınızı bilmek çok önemlidir. Bunun için ilk adım, yaptığınız işe bir müddet ara verip kendinize biraz zaman ayırmak ve derin nefesler alıp vermektir.

Burada amaç yaklaşık 5-10 dakika boyunca enerjinizi nefes alıp verişinize odaklayarak gerginliğinizi azaltabilir ve sakinleşebilirsiniz.

Derin nefes almak, olumsuz düşünceleri bir süre sonra azaltacaktır. Bu da, durumu kontrol altına almaya ve olumsuz düşünceleri olumlu olanlarla değiştirmenize yardımcı olacaktır.

4. Olumsuz Düşünceleri Tersine Çevirin

olumsuz düşünceleri azaltmak

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kendinizi olumsuz düşüncelerden nasıl kurtaracağınızı öğrenmek, gerçeği görmezden gelmekle değil, algılayış şeklinizi değiştirmekle olur.

Örnek vermek gerekirse, başınıza gelen zor bir durumu başarısızlık olarak algılarsanız büyüme ve güçlenme fırsatını kaçırırsınız.

Zor bir durumla karşılaştığınızda, olumsuz düşüncenin sizi kontrol etmesine ve çözüm yolu bulmanızı engellemesine izin vermeyin. Bunun yerine kendinize bir miktar zaman ayırarak olumsuz düşünceyi dönüştürmeye çalışın.

5. Yaratıcılığınızı Kendi Lehinize Kullanın

yaratıcı bir zihin

Yaratıcı düşünme, olumsuzluk çukurundan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Sonuçta, bir sorunun sadece tek bir çözümü yoktur. Yeni yollar aramalı ve soruna olan yaklaşımınızı değiştirmelisiniz.

Tabii ki, sağlıklı aktiviteler de yaratıcılığınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Birçok insan diğer aktivitelere ek olarak resim yapmayı, çizim yapmayı, yazı yazmayı ve dans etmeyi deniyor. Her şey enerjik olmakla ilgilidir.

6. Olumsuz Düşünceleri Azaltmak için Yürüyüşe Çıkın

Bazen bulunduğunuz yerden uzaklaşmak, zihninizi özgürleştirmenize ve daha net düşünmenize yardımcı olur. Bir parkta veya temiz havada yürüyüş yapmak, dikkatinizi dağıtmanıza ve düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

Ancak yürüyüşün sadece kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlar için olmadığını unutmayın. Düzenli olarak yapılan yürüyüşler, stres ve anksiyetenin uç noktalara gelmesini engellemeye yardımcı olabilir.

olumsuz düşünceleri azaltmak için yürüyüşe çıkan kadınlar

7. Hayatınızdaki Tüm İyi Şeylerin Listesini Yapın

Çoğu zaman sorunlarınıza o kadar fazla odaklanıyorsunuz ki, hayatınızdaki güzel şeylerden uzaklaşıyorsunuz. Bu yüzden olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmak için hayatınızdaki güzel şeylerin bir listesini yapmaya çalışın.

Bunun ardından, sahip olduğunuz tüm olumlu şeyleri ve daha önemlisi, bunların ne kadar değerli olduklarını hatırlamış olacaksınız. Biraz daha çaba harcayarak, düşünceleri kontrol etmek oldukça kolay olabilen günlük bir durum haline gelecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rebel, G. (2002). El lenguaje corporal: lo que expresan las actitudes, las posturas, los gestos y su interpretación. Edaf.
 • Edwards MK, Rosenbaum S, Loprinzi PD. Differential Experimental Effects of a
  Short Bout of Walking, Meditation, or Combination of Walking and Meditation on
  State Anxiety Among Young Adults. Am J Health Promot. 2018 May;32(4):949-958.
  doi: 10.1177/0890117117744913. Epub 2017 Dec 7. PubMed PMID: 29216745.
 • Jenson, W.R., Olympia, D., Farley, M. and Clark, E. (2004), Positive psychology and externalizing students in a sea of negativity. Psychol. Schs., 41: 67-79. doi:10.1002/pits.10139
 • Bartholow, B.D., Pearson, M.A., Dickter, C.L., Sher, K.J., Fabiani, M. and Gratton, G. (2005), Strategic control and medial frontal negativity: Beyond errors and response conflict. Psychophysiology, 42: 33-42. doi:10.1111/j.1469-8986.2005.00258.x
 • Breathing Techniques for Stress Relief. WebMD. https://www.webmd.com/balance/stress-management/stress-relief-breathing-techniques#1

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.