Östrojen: Kadınlar İçin Temel Bir Hormon

Vücutlarımızın ürettiği maddeler belirli organların düzgün şekilde işlev gösterebilmesinden sorumludur. Östrojen, sağlıklı ve dengeli bir vücut ve zihne sahip olmak için gereklidir.
Östrojen: Kadınlar İçin Temel Bir Hormon

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hormonlar, özellikle de kadınlar için, ruh hallerimizi dengelemenin anahtarıdır. İnsanların ruh halleri, zihinsel sağlığı ve genel anlamdaki sağlıkları hormonlar ile el ele gider ve kadınlar için östrojen çok önemli bir hormondur.

Östrojen

Östrojen kadın vücudunun ürettiği en önemli maddelerden bir tanesidir. Memelerin büyümesinden, menstrüasyondan, ve kalçaların genişlemesinden sorumludur. Ergenlik sırasında üretimi artar ve rahmin, endometriyumun, Fallop tüplerinin ve vajinanın olgunlaşmasından sorumludur.

Hem kadınların hem de erkeklerin doğal olarak östrojen üretmesine rağmen, kadınlar bunun etkilerini bu üç temel aşamada yaşarlar: ergenlik, hamilelik ve menopoz.

Genel olarak, bu hormonun ana sorumluluğu vücudun yumurtlama ve döllenme süreçleri sırasında uygun şekilde çalışmasını sağlamaktır. Ayrıca kandaki kolesterol seviyelerini ve yağ metabolizmasını düzenlemek gibi diğer süreçlerde de rolleri vardır.

Östrojenin Türleri

Östrojen, androjenden üretilen bir steroid cinsiyet hormonudur. Vücutta bulunan ve tamamı endokrin işlevlerini yerine getiren üç farklı östrojen türü vardır. Bu türlerin üçü de protein sentezini düzenleyen hücrelerin nükleusları üzerinde çalışır.

  1. Östron aromataz enzimini progesteron sentezi yolu ile elde eder. Üretimi yağ dokusunda ve yumurtalıklarda gerçekleşir.
  2. Östradiol aromataz enzimini testosterondan alır ve doğurgan yıllar sırasında vücutta bol miktarlarda bulunur.
  3. Son olarak, östriol vardır. Androsteron yoluyla sentezlenir ve hamilelik sırasında büyük miktarlarda ortaya çıkar.

Sağlıklı Bir Zihnin Anahtarlarından Biri

Salata yapan bir kişi.
Östrojen hormonlarının vücutta beyne olan kan akışını teşvik etmek gibi çeşitli önemli işlevleri vardır.

Östrojen vücudun pek çok yaşamsal işlevini düzenlemeye yardımcı olur. Örneğin, serebrovasküler hastalıkları önleyici bir etkiye sahiptir. Fonksiyonlarından bir diğeri ise vücudun “komuta merkezinin” ayrılmaz bir parçası olarak hareket etmesidir.

Östrojenin bu faydaları beyne hem glikozun hem de kanın sürekli akışını teşvik etmesi ile gerçekleşir. Bu nöronların ve belli nörotransmitterlerin sağlığı ve düzgün çalışması için temeldir.

Östradiol ve Beyin

Ösdtradiyol en güçlü östrojen hormonudur. Motor fonksiyonlar üzerinde hayati bir role sahiptir. Ayrıca hafıza ve öğrenme süreçlerinin yanı sıra ağrı duyarlılığı ile de ilgilidir.

Bazı uzmanlar östradiolü beyni Alzheimer hastalığı gibi hastalıkların neden olduğu olası hasarlara karşı koruma yeteneği ile de ilişkilendirir.

Daha fazlasını öğrenin: Diyetinize Östrojen Eklemenin Faydaları

Diğer Faydalar

Bunlar bu hormonun sağladığı tek faydalar değildir. Kadın cinsiyet hormonları, üreme döngüsünün doğru şekilde işleyişini düzenlemenin ve libidoyu uyarmak için androjenler ile birlikte çalışmanın yanı sıra ikincil cinsel organların gelişimini de desteklerler.

Bu hormon ayrıca kan basıncını düşürmeye ve kalsiyum asimilasyonuna karşı kemikleri korumaya da yardımcı olur. Bunlara ek olarak, üriner sistemin işleyişini de olumlu yönde etkilerler.

Menstrüasyon sırasında östrojen seviyeleri radikal değişimler gösterir. Bu da genellikle menstrüasyon ile ilişkilendirilen ruh hali değişimlerine neden olan şeydir. Bunun neden olduğu bazı yaygın özellikler arasında sinirlilik, insomnia, bilişsel yetilerin kaybı ve herhangi bir belirgin tetikleyicisi olmayan anksiyete bulunur.

Menopoz ve Östrojen Hormonları

Menopozdaki bir kadın.
Düşen östrojen seviyeleri dolayısıyla menopoz sırasında kardiyovasküler riskler ve osteoporoz riskleri artar.

Menopoz gerçekleştiğinde, östrojen üretimi aniden azalır, bu da vücutta büyük değişikliklere neden olur.

Menopozun bazı yaygın semptomları arasında vajinal kuruluk, ruh halinde radikal değişimler, aşırı yorgunluk, aşırı terleme ve osteoporoz da bulunur. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklardan muzdarip olma riski de artar.

Ayrıca, menopozun bir kollajen ve kalsiyum kaybına yol açtığına dair kanıtlar da vardır. Bu yüzden bu aşama sırasında doktorlar genellikle bu semptomları ortadan kaldırmak için belirli tedaviler önerir.

Genel olarak, sağlıklı bir diyet hormonları düzenlemenin en iyi yoludur. Bu, ve yanında sürekli uygulanan kişiselleştirilmiş bir egzersiz rutini sağlıklı ve dengeli bir yaşam sürebilmek için esastır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.