40 Yaşında Cildinizi Genç Göstermek İçin İpuçları

Bu yazıda, cildinizin genç ve pürüzsüz görünmesini sağlamak için takip etmeniz gereken bazı ipuçları vereceğiz. 40 yaşını doldurduysanız, on yıl önceki aynı güzellik rutinini takip edemeyeceğinizi aklınızda bulundurmanız gerekir.
40 Yaşında Cildinizi Genç Göstermek İçin İpuçları
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

40 yaşını doldurduktan sonra kadınlar, özellikle hormonlarındaki azalma nedeniyle derilerinde çeşitli değişiklikler yaşamaya başlar. 40 yaşta veya üzerindeyseniz endişelenmeyin. Burada, cildinizin 40 yaşlarında ve sonrasında genç görünmesini nasıl sağlayacağınızı anlatacağız.

Hormonlar ve Cildiniz

Östrojen ve progesteron cildinizi sıkı tutmaktan sorumlu hormonlardır. Bununla birlikte, yaşlandıkça seviyeleri azalır, cildinizi daha ince ve daha dehidre olur.

Sağlıklı cilt, genç bir yüzü saf bir biçimde gösteren ilk büyük adımdır. 40 yaşını doldurduysanız, on yıl önceki aynı güzellik rutinini takip edemeyeceğinizi aklınızda bulundurmanız gerekir. Cildinizin bu yaşta özel bir bakıma ihtiyacı vardır. 20 yaşındayken olduğu gibi yumuşak ve pürüzsüz değildir. 40’ta kırışıklıklar ve sarkmalar çok daha belirgindir.

Bununla birlikte, cildinizin 40 yaşında genç görünmesini sağlamak için bazı ipuçlarına göz atalım.

40 Yaşında Cildinizi Genç Göstermek İçin İpuçları

1. Yüzünüzü her gün yıkayın

yüzünü yıkayan 40 yaşında kadın

Uyanır uyanmaz, bir güzellik rutini yapmanız gerekir.

Yüzünüzü sabun ve ılık suyla yıkadığınızdan emin olun. Daha sonra, pamuk topları ve yüz temizleyici ile yüzünüzdeki yabancı maddeleri temizleyin.

Bu rutini hem sabah hem de gece yatmadan önce yapın. Cildinizin genç ve daha aydınlık görünmesini sağlamak çok önemlidir.

2. Su için

40 yaşından sonra daha genç bir cilt elde etmek için bir başka önemli alışkanlık da cildinizi nemlendirmek için günlük bir rutin yapmaktır.

Bunun için özellikle yaşlanmayı önleyici özelliklere sahip olan gece kremleri idealdir. Örneğin, kollajen, hyalüronik asit ve C vitamini olan bir krem seçmeye çalışın.

3. Güneşten korunma, cildinizin 40 yaşında genç görünmesini sağlamak için bir zorunluluktur

Yüzdeki lekeler 40 yaşından sonra daha da yaygınlaşmaya başlar, bu nedenle her gün güneş koruyucu kullanmak önemlidir. Havanın bulutlu veya güneşli olmasına bakılmaksızın en az 30 faktörlük bir güneş kremi kullanın.

Tüm yüzünüze, boynunuza ve boyun çizginize uygulayın, çünkü yaş belirtilerini daha fazla gösterirler. Ayrıca, güneş koruyucu içeren makyaj malzemeleri kullanmanızı öneririz.

4. Serum kullanın

Herkes serum kullanır, ancak cildi genç ve pürüzsüz tutmak için en iyi dostlarınızdan biridir.

Nemlendiricinizden önce bir serum uygulayın ve cildinizin nasıl daha parlaklaştığını ve sağlıklı bir ışıltıya sahip olduğunu göreceksiniz. Canlandırıcı etkisi olan veya vitamin açısından zengin olan serumları tavsiye ediyoruz.

5. Ölü hücrelerden arındırın

peeling yapan kadın

Cildinize peeling yapmak ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu sayede, cilt hücrelerinizin yenilenmesine yardımcı olur ve erken yaşlanmayı geciktirir.

Ayrıca makyaj malzemlerinizi de iyi seçin. Daha önce de belirttiğimiz gibi, cildiniz 40 yaşından sonra daha kuru olur. İdeal olarak, daha yağlı ürünleri veya olgun ciltler için özel formülleri olanları tercih edin.

Cildinizin 40 Yaşında Genç Görünmesi İçin Daha Fazla Tavsiye

1. Kilonuzu kontrol edin

Metabolizmanız özellikle de 30 yaşından sonra yavaşlar.

Egzersizlerinizin yoğunluğunu veya sıklığını artırmazsanız, ayda birkaç kilo alabilirsiniz. Aslında, bu daha önce yaptığınız gibi egzersiz yapsanız bile olabilir.

40 yaşına geldiğinizde, bu 4 kg veya daha fazla bir artış anlamına gelebilir.

Bu nedenle diyetinizi planlarken ve egzersiz yaparken bunu aklınızda bulundurun.

2. C ve E vitamini tüketiminizi artırın

c vitamini içeren yiyecekler

Cildinizi 40 yaşında genç tutmak için C ve E vitamin kaynaklarını diyetinize dahil etmek çok önemlidir. Bu vitaminleri çocukluktan itibaren tüketmeniz gerekmesine rağmen, bu aşamaya geldiğinizde cilt hasarlarını azaltmak için çok önemlidir.

  • C vitamini, serbest radikallerin yüzünüzdeki etkisini en aza indiren bir antioksidan etkiye sahiptir. Ek olarak, kolajenin sentezlenmesine ve cildinizin elastik ve sıkı kalmasına yardımcı olur.
  • Bu arada, E vitamini ultraviyole ışınlarına ve toksinlere karşı doğal bir koruyucudur. Kan akışını uyarır ve doku yenilenmesini kolaylaştırır.

3. Ten renginize uygun bir saç rengi seçin

40 yaşa ulaştığınızda kapatmanız gereken birçok beyazınız olabilir. Saç boyanız koyu renkli ise, diplerinizin çıkmadığından emin olmak için kuaföre daha sık gitmelisiniz.

Açık renkler veya balyajlı saçlar beyaz saçları daha iyi vurgulayabilir. Ancak, bakımı daha zordur.

4. Daha hafif makyaj yapın

Ağır fondöten ve toz kırışıklıklara ve çizgilerin arasına girerek daha yaşlı görünmenize neden olur.

Daha yumuşak bir allık ve dudaklarınızdak daha açık renk kullanmak kusurları gizler ve sorunlu alanlara daha az dikkat çeker. Cildinizin nemini korumak için fondöteni uygulamadan önce iyice nemlendirin. Ek olarak, kırışıklıklarınız bu şekilde daha az fark edilir olacaktır.

5. Cildinizin genç görünmesini sağlamak için bol miktarda su için

Yaşamın her aşamasında, sağlığınız için bol su içmek önemlidir. Ancak, 40’a ulaştığınızda, özellikle daha önce su içmiyor idiyseniz, artık daha fazla içmeniz gerekir.

Bu hayati sıvı cildinizi nemli ve sıkı tutar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ganceviciene R, Liakou AI, Theodoridis A, Makrantonaki E, Zouboulis CC. Skin anti-aging strategies. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):308–319. doi:10.4161/derm.22804
  • Inoue, S. (2017). Skin Aging. In Cosmetic Science and Technology: Theoretical Principles and Applications. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-802005-0.00043-4
  • Tobin, D. J. (2017). Introduction to skin aging. Journal of Tissue Viability. https://doi.org/10.1016/j.jtv.2016.03.002
  • Draelos, Z. D. (2018). The science behind skin care: Moisturizers. Journal of Cosmetic Dermatology. https://doi.org/10.1111/jocd.12490
  • Garre A, Narda M, Valderas-Martinez P, Piquero J, Granger C. Antiaging effects of a novel facial serum containing L-Ascorbic acid, proteoglycans, and proteoglycan-stimulating tripeptide: ex vivo skin explant studies and in vivo clinical studies in women. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2018;11:253–263. Published 2018 May 29. doi:10.2147/CCID.S161352
  • Burke, K. E. (2007). Interaction of vitamins C and E as better cosmeceuticals. Dermatologic Therapy. https://doi.org/10.1111/j.1529-8019.2007.00145.x
  • Palma L, Marques LT, Bujan J, Rodrigues LM. Dietary water affects human skin hydration and biomechanics. Clin Cosmet Investig Dermatol. 2015;8:413–421. Published 2015 Aug 3. doi:10.2147/CCID.S86822

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.