Otitis İçin Doğal Çözümler

Hafif otitis vakaları doğal malzemeler ile evde tedavi edilebilir. Ancak, eğer semptomlarınız devam ederse ya da kötüleşirse, en iyisi diğer tedavi seçenekleri için doktorunuzu görmektir.
Otitis İçin Doğal Çözümler

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Otitis ya da kulak iltihabı, bir enfeksiyonun neden olduğu bir durumdur. Etkilenen bölgeye bağlı olarak, otitis; harici, media, efüzyonlu media ve akut ya da kronik bir enfeksiyon olabilir. Bununla birlikte, en yaygın şekli kulak zarının arkasındaki bölge iltihaplandığında ortaya çıkan otitis media’dır. Otitis için herhangi bir doğal çare biliyor musunuz? Daha fazlasını keşfetmek için bu yazımızı okuyun!

Bu durumun tedavisi enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak değişmek ile birlikte, semptomlarınız hafif olduğunda iyileşme sürecinizi hızlandırmaya yardımcı olabilecek bazı doğal bileşenler vardır. Bu yazımızda, evde denemeniz için bazı seçenekleri paylaşacağız.

Otitis İçin 4 Doğal Tedavi

Otitis; kulak ağrısı (otalji), orta derecede ateş, kulak çınlaması ve sinirlilik gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bazen buna baş dönmesi, akıntı ve işitme kaybı da eşlik eder. Çoğu zaman, bu rahatsız edici belirtiler birkaç gün içinde azalır ve büyük komplikasyonlara neden olmazlar.

Bununla birlikte, eğer durum ciddi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, diğer ciddi sonuçların yanı sıra işitme kaybına ya da kulak zarının yırtılmasına da neden olabilir. Bu nedenle sorunun nedenini belirlemek için hemen doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz. Hafifse, bazı doğal ilaçlarla iyileştirebilirsiniz. Not alın!

Bu yazımızı da okuyun: Kulak Enfeksiyonu İçin Tedaviler

1. Zeytinyağı

Bir kase zeytinyağı.
Ağrı kulak kirinin kulak kanalında neden olduğu bir tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa zeytinyağı etkili bir çaredir.

Bugüne kadar, zeytinyağının otitis için bir çare olarak kullanılmasını destekleyen sağlam bir bilimsel kanıt yoktur. Buna rağmen, bazı anekdotal veriler etkili olabileceğini öne sürmektedir. Hatta, Amerikan Pediatri Akademisi’ne (AAP) göre kulağınıza birkaç damla zeytinyağı sürmek güvenlidir.

Nasıl Kullanılır:

 • Önce biraz zeytinyağını hafif bir sıcaklığa gelene dek ısıtın
 • Ardından etkilenen kulağa 3 damla uygulayın (yağı aşırı ısıtmayın, bunu dikkatlice kontrol edin!)
 • Bundan sonra başınızı eğin ve birkaç dakika etki göstermesine izin verin – sonra atıkları boşaltın
 • Semptomlarınız devam ederse, ertesi gün ilacı tekrarlayın

2. Elma Sirkesi

İnsanlar elma sirkesini eski zamanlardan beri otitis ve diğer kulak enfeksiyonlarına çare olarak kullanmışlardır. Bununla birlikte, önceki durumda olduğu gibi, bu etkileri destekleyecek hiçbir kanıt yoktur. Bazı çalışmaların öne sürdüğü şey; bakterilere, virüslere ve mantarlara karşı etkili olduğudur.

Nasıl Kullanılır:

 • Başlamak için eşit miktarda elma sirkesini ılık su ile karıştırın
 • Ardından başınızı eğin ve bir damlalık ya da şırınga kullanarak etkilenen kulağa 5 damla uygulayın
 • Ardından kulağı pamukla örtün ve 5 dakika boyunca etki göstermesine izin verin
 • Bundan sonra kalıntıyı boşaltın (varsa)
 • Enfeksiyon kontrol altına alınana kadar prosedürü günlük olarak tekrarlayın

3. Fesleğen Yağı

Bir tutam fesleğen.
Fesleğen, olası kulak enfeksiyonlarını kontrol etmek için anti-enflamatuvar ve antibakteriyel etkilere sahiptir.

Antibakteriyel ve anti-enflamatuvar özelliklerinden dolayı fesleğen yağı, otitis için en iyi ilaçlardan biri olabilir. Uygulanması kulak kanalındaki tahrişi azaltır ve patojen mikroorganizmaların büyümesini durdurmaya yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır:

 • İlk önce, bir çorba kaşığı ılık suda birkaç damla fesleğen yağını seyreltin
 • Ardından karışımı bir damlalığa koyun ve etkilenen kulağa 3 ya da 5 damla uygulayın
 • Sonra, başınızı eğerek 5 dakika etki etmesine izin verin
 • Rahatsızlık geçene kadar kullanımını her gün tekrarlayın

4. Zencefil

Zencefil yağının harici bir biçimde kullanımı, otitis semptomlarınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Hafif analjezik ve anti-enflamatuvar etkileri nedeniyle ağrıyı azaltır ve kulak tahrişini azaltır. Baş ağrısı ve sinirlilik gibi otitis ile ilişkili rahatsızlıkları dahi yatıştırır.

Nasıl Kullanılır:

 • Önce bir çorba kaşığı ılık suya 2 ya da 3 damla zencefil yağı ya da zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ekleyin
 • Karıştırdıktan sonra kulak kanalına uygulayın ve masaj yapın
 • Ürünü doğrudan dış kulağa koymaktan kaçının

Kısaca, Otitis İçin Çareler…

Doktorunuzun reçete ettiği antibiyotikler sayesinde otitisiniz düzelecektir. Ancak iyileşirken ağrı, şişme ve çınlama gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Bu nedenle, bu bakımı otitis için bazı doğal ilaçlar ile tamamlamak faydalı olabilir.

Ancak, belirtileriniz düzelmezse ya da kötüleşirse, ya da uzun bir süre boyunca devam ederse, en iyi tedaviyi belirlemek için doktorunuza danışmanız en iyisidir. Bu rahatsızlığın başka koşulların belirtisi olabileceğini unutmamak önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Lieberthal, A. S., Carroll, A. E., Chonmaitree, T., Ganiats, T. G., Hoberman, A., Jackson, M. A., … Guideline, C. P. (2015). The Diagnosis and Management of Acute Otitis Media abstract. Pediatrics. https://doi.org/10.1542/peds.2012-3488
 • Fraise, A. P., Wilkinson, M. A. C., Bradley, C. R., Oppenheim, B., & Moiemen, N. (2013). The antibacterial activity and stability of acetic acid. Journal of Hospital Infection. https://doi.org/10.1016/j.jhin.2013.05.001
 • Gopal, J., Anthonydhason, V., Muthu, M., Gansukh, E., Jung, S., Chul, S., & Iyyakkannu, S. (2017). Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. Natural Product Research. https://doi.org/10.1080/14786419.2017.1413567
 • Kristinsson, K. G., Magnusdottir, A. B., Petersen, H., & Hermansson, A. (2005). Effective Treatment of Experimental Acute Otitis Media by Application of Volatile Fluids into the Ear Canal. The Journal of Infectious Diseases. https://doi.org/10.1086/430003
 • Abdulzahra, M. D., & Mohammed, H. F. (2014). The Antibacterial Effect of Ginger and Garlic Extracts on Some Pathogenic Bacteria Isolated from Patients with Otitis Media. International Research Journal of Medical Sciences.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.