Pancar Suyu İçmek İçin 7 Neden

Pancar suyu, vücut fonksiyonlarınızı iyileştiren anti-enflamatuvar ve arındırıcı bir içecektir. Kan basıncını düzenlemek ve sindirimi hızlandırmak için tavsiye edilir. 
Pancar Suyu İçmek İçin 7 Neden
Abel Verdejo

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Abel Verdejo.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Pancar suyu içmek ve pancar suyunu beslenme programınıza eklemek vücudunuz için ilginç faydalar sağlayabilir. Pek çok kişi bu sebzeyi ya pişirerek yer ya da salatalarda çiğ olarak kullanır. Ancak pancarın suyunu içmek beslenme açısından tüm faydalarından yararlanabilmek için daha etkili bir yoldur.

Pancar suyu arındırıcı etkileri sayesinde son yıllarda popülarite kazandı. Karaciğerin işlevlerini iyileştiriyor ve toksinlerin yok edilmesini destekliyor. Bunun yanı sıra, sağlığınızı pek çok yönden iyileştiren antioksidanları ve enerjiyi de barındırıyor.

Pek çok kişiye göre pancar suyunun tadı harika değil ancak önemli bir vitamin, mineral besinsel lif ve amino asit kaynağı. Bunlar bağışıklık sisteminizi güçlendiriyorlar ve çeşitli hastalıkların başlamasını önlüyorlar.

Daha önce hiç pancar suyu içtiniz mi?

Pancar suyu içmek için 7 neden

Birkaç yıl önceye kadar içerdiği şeker ve karbonhidrat miktarının fazla olması nedeniyle pancar tüketilmesi tavsiye edilmiyordu. Ancak bugün pancar, en çok rağbet gören sebzelerden biri ve insanlar hiç çekinmeden pancar yiyorlar.

pancarlar

Pancar suyunu beslenme programınıza eklemenin hem kilo kontrolü hem de belli durumların önlenmesi veya iyileştirilmesi açısından ilginç etkileri var. Bugün size pancar suyu içmek için 7 önde gelen nedenin neler olduğundan bahsedeceğiz.

1. Pancar suyu içmek kan basıncını düzenler

Pancarda bulunan ve vücutta nitrik okside dönüştürülen doğal nitrit yoğunluğu sayesinde pancar suyu içmek kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur. Nitrik oksit kan damarlarını genişletir ve dolaşımı iyileştirir.

2. Sindirimi iyileştirir

Pancar suyunda pancardan gelen yoğunlaşmış lifler mevcuttur. Bu nedenle sindiriminize iyi gelmesi sürpriz değildir. Düzenli olarak tüketildiğinde kabızlığı önleyecektir ve besin emilimi sürecini hızlandıracaktır.

3. Yaşlanmayı önler

kadın yüz yaşlanma süreci

Önemli miktarda sağlıklı betalain ve polifenol içermesi sayesinde bu meyve suyu vücudunuzdaki hücrelerde serbest radikallerin yarattığı negatif etkiyi nötr hale getirebilir. Bu antioksidanlar erken yaşlanmayı ve diğer ciddi bozuklukları önlerler.

4. Tiroit bezini korur

Tiroit sorunu olan insanların beslenme programlarına pancar suyunu eklemeleri onlara iyi gelebilir. Mucize bir çözüm olmasa da iyodin içeriği sayesinde hipotiroidizm ve guatr gibi bozuklukları önlemeye yardımcı olabilir.

5. Enflamasyonla savaşır

Pancarda bulunan betain isimli madde hücrelerinizi, enzimlerinizi ve proteinlerinizi, oksidatif stres nedeniyle maruz kaldıkları bozulmaya karşı korumaya yardımcı olur. Bu nedenle pancar suyu enflamasyonu azaltır ve organlarınızı kronik durumlara karşı korumaya yardım eder.

6. Kilo vermeye yardımcı olur

Yüksek miktarda temel besin içermesi sayesinde pancar suyu, kilo vermeye yardımcı olan içecekler listesinde öne çıkar. Öncelikle lif içeriği sindirimi iyileştirir ve karındaki enflamasyonu azaltır. Ayrıca çok doyurucudur ve yağı parçalayan süreçleri hızlandırabilir.

7. Sıvı toplanmasını yatıştırır

Sıvı toplanması diğer pek çok sağlık sorununa yol açabilir. En iyisi pancar suyu gibi idrar söktürücü içecekler ile bu durumla ilgilenmektir. Pancar suyu içmek aşırı sıvıların yok edilmesini kolaylaştıracak, böbrek fonksiyonlarınızı iyileştirecek ve vücudun mineral tuzu seviyesini düzenleyecektir.

Evde pancar suyu nasıl yapılır?

havuç pancar suyu içmek

Pancar suyunun hazırlanması çok kolaydır. Hatta havuç ve elma gibi diğer meyvelerin ve sebzelerin suyuyla da bir araya getirebilirsiniz.

Bugün sizinle klasik tarifi paylaşacağız. Böylece tüm özelliklerinden faydalandığınızdan emin olacaksınız.

Malzemeler

  • 1 büyük pancar
  • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

  • Pancarı yıkayın ve büyük parçalar halinde doğrayın.
  • Bir bardak suyla birlikte blendere koyun.
  • Topak içermeyen homojen bir içecek elde edene kadar birkaç dakika boyunca blenderden geçirin.
  • Hemen servis yapın.

Tüketim şekli

Sonuç

Pancar suyu, en iyi şekilde performans gösterebilmek için vücudunuzdaki enerjiyi “yenilemenize” yardımcı olan düşük kalorili bir içecektir. Ayrıca vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruyan antioksidanlar ve temel besinler içerir.

İlginizi çekebilir ...
Şeker Pancarı Ve Pekmez: Yumurtalık Kistleri İçin Geleneksel Bir Çözüm
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şeker Pancarı Ve Pekmez: Yumurtalık Kistleri İçin Geleneksel Bir Çözüm

Bu yazıda, yumurtalık kistleri için iyileştirici özellik taşıyan, şeker pancarı ve pekmez ile yapılan basit bir çözümden bahsedeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carlevari I. Cultivos Industriales. La Argentina, Estruct Humana y Económica. 2010.
  • FEN. Remolacha. Verduras y Hortalizas. 2014.
  • Cermak, N. M., Res, P., Stinkens, R., Lundberg, J. O., Gibala, M. J., & Van Loon, L. J. C. (2012). No improvement in endurance performance after a single dose of beetroot juice. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. https://doi.org/10.1123/ijsnem.22.6.470
  • Janiszewska, E. (2014). Microencapsulated beetroot juice as a potential source of betalain. Powder Technology. https://doi.org/10.1016/j.powtec.2014.05.032

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.