Partnerinizle Yaşamak

Birçok çift birlikte yaşamaktan korkar çünkü kişisel alanlarının bir kısmından vazgeçmek zorunda kalacaklarını bilirler. Ancak, birlikte yaşamak her zaman karmaşık olmak zorunda değildir. İşte bazı ipuçları!
Partnerinizle Yaşamak
Isbelia Esther Farías López

Yazan ve doğrulayan filozof Isbelia Esther Farías López.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Partnerinizle birlikte yaşamak, herhangi bir ilişki için önemli bir adımdır. Diğer kişiyle daha derinden bağlantı kurmanızı sağlar. Ancak bir çift olarak birlikte yaşamak her zaman kolay değildir ve sağlıklı bir dengeye ulaşmak yıllar alabilir.

Peki, birlikte başarılı ve mutlu yaşamak için nelere dikkat etmeliyiz?

İnternette  bulabileceğimiz birçok ipucu var, ancak uzmanlar tarafından onaylanan ipuçlarını takip etmek her zaman daha iyidir. Bakalım bu ipuçlarından bazıları nelermiş.

Partnerinizle Yaşamanın Keyfini Nasıl Çıkarırsınız?

Bir ilişkinin yaşayabileceği aksilikler, özellikle çiftler rutinlerinin bir kısmını paylaşmaya başladıklarında iyi bilinir. Ancak, bazı seçenekler bu bir arada yaşamanın uyumlu olmasına yardımcı olabilir.

Flört ve ilişki uzmanı Tracey Cox, ekip olarak çalışmadıkları için yok olan ve birlikte yaşamayı imkansız hale getiren ilişkilerin sayısı hakkında yorum yaptı.

Psikoterapist David Richo, ” İlişkilerde Nasıl Yetişkin Olunur: Dikkatli Sevmenin Beş Anahtarı ” adlı kitabında da çiftlerin yaptığı en yaygın hatalardan birinin altını çizdi: diğer kişiyi değiştirmeye çalışmak. Başka bir deyişle, diğer kişiyi olduğu gibi kabul etmek yerine, onu her şekilde kendinin bir kopyası haline getirmeye çalışmak.

Bununla birlikte, bunun dışında, bir çift olarak sağlıklı bir birliktelik için başka önemli bileşenleri de bulabiliriz. Onları partnerinizde tanımlayabilir misiniz?

Değilse, onları uygulamaya koymanın zamanı geldi.

Aynı anda yatağa gidin

Yatakta bir çift.
Bir çift olarak birlikte yaşarken birlikte yatmak çok sağlıklıdır. Bu hem yakınlık hem de iletişim anları sağlar.

Bu anlamsız görünebilir, ancak gerçek şu ki , aynı anda yatmak, çiftin tüm günlük aktivitelerden zaten dinlendikten sonra bir miktar sevgiyi paylaşmasına izin verir.

Bunu bir rutine dönüştürmek, iki taraf da çok yorgun olmadığı sürece, ilişki için bazı önemli konulara değinmelerini sağlar!

Partnerinizle yaşarken işleri paylaşın

Bazı çiftler sıklıkla problem yaşarlar çünkü sezgisel olarak diğerinin evdeki bazı işleri yapmasını beklerler. Bu tartışmalardan kaçınmak için yapılacak en iyi şey, haftalık olarak işleri planlamak veya bölmek ve sırayla yapmaktır.

Monotonluktan kaçış

Birçok çift, sıkıldıkları veya eğlenceli aktivitelerden yoksun oldukları için birlikte yaşama fikrinden tiksinmeye başlar. Bu durumda ikinizin de yapmaktan hoşlandığı ve boş zamanınız olduğunda başvurabileceğiniz eğlenceli şeylerin bir listesini düşünmenizi öneririz.

İkiniz de buna karar verirseniz, bir çift olarak birlikte yaşamak eğlenceli olabilir.

Partnerinizle birlikte yaşarken birlikte kaliteli zamanın tadını çıkarın

Tüm toplantılar, geziler ve diğer etkinlikler arkadaşlarınız veya ailenizle olmak zorunda değildir. Bunlar ayrıca günün sonunda sıkıcı aktivitelere dönüşebilir ve gerçekten birlikte vakit geçirmenizi engelleyebilir.

Çiftler, keyifli anları baş başa paylaşmalı ve mümkün olduğu kadar keyif almalı.

Şikayet etmekten kaçının

Çiftler toksik olmaktan kaçınmalıdır. İşyerinde yaşadıkları bazı zorlukları veya kötü bir zaman geçirdiklerini söylemek sorun değil, ama sonra bunu bırakıp kanepede birlikte bir film izlemeliler.

Ne de olsa, bunun için oradasınız: hayatınızı birlikte dünyanın sorunları karşısında sevgi, istikrar ve hassasiyet yeri haline getirmek. Şikayet etmeyi bırakın ve hayatınızı daha iyi hale getirmek için bazı ipuçlarını uygulamaya koyun.

Partnerinize iltifat edin

Akıl almaz gibi görünse de, birçok çift bunu yapmayı unutur. Ancak bu, terk edilmemesi gereken yaygın bir flört uygulamasıdır.

Eşinizle birlikte yaşıyor olsanız bile, çiftler birbirlerine sevgi dolu sözler söylemeye devam etmelidir. Partnerinize iltifat etmek için birkaç basit kelime, günün geri kalanında onların ruh halinde büyük bir fark yaratabilir.

Partnerinizi aklınızda tutun

elinde telefonunu tutan bir kadın
Beklenmeyen bir mesaj veya arama, diğer kişiye ne kadar önemli olduklarını hatırlatmanın mükemmel bir yolu olabilir.

İşe gidip akşam veya öğleden sonra ikiniz de yorgun olduğunuzda tekrar birbirinizi görmekle ilgili değil. Partnerinize onu sevdiğinizi hatırlatmak için bir dakikalık bir telefon görüşmesi yapmayı deneyin. Onlara bazı sosyal ağlar aracılığıyla ilham verici bir resim göndermek bile yeterli.

En önemli şey, hiç beklemediğiniz anlarda şefkat göstermektir. Partnerinizle yaşıyor olmanız, ona sevimli mesajlar göndermeyi bırakabileceğiniz anlamına gelmez!

Sınırlarınız olsun

Partnerinizi boğmaktan veya sizi boğmalarından kaçının. Hepimizin büyümek ve başkalarıyla paylaşmak için kişisel alana ihtiyacı var. Her zaman birlikte yemek yemek ya da tüm aktiviteleri aynı anda yapmak zorunlu değildir.

Birbirinizin kişisel alanına saygı duymak, özellikle eşinizle birlikte yaşarken, çiftin duygusal sağlığı için çok önemlidir.

Bu ipuçlarını takip ederek, bir çift olarak birlikte yaşama şeklinizi iyileştirebileceksiniz. Her şeyden önce geleceğe iyimserlikle ve paylaşmaya devam etme arzusuyla bakmayı unutmayın.

Birbirinizi gerçekten sevdiğiniz için ve ilişkinizin devam etmesini istediğiniz için ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, bir uzmana gidin ve ekip olarak zorlukların üstesinden gelin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alberdi, I. (2004). “Parejas y formas de convivencia de la juventud. Revista de Estudios de Juventud.
  • Instituto Nacional de Estadistica. (2014). Las formas de la convivencia. In Cifras.
  • López Doblas, J. (2018). Formas de convivencia de las personas mayores / Living Arrangements among the Elderly. Revista Española de Investigaciones Sociológicas. https://doi.org/10.5477/cis/reis.161.23
  • Ruiz Becerril, D. (2001). Relaciones de pareja. Revista de Educación (Madrid).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.