Piyasadaki En İyi Emzikler

Emzik kullanmak biraz tartışmaya yol açan bir konudur. Ancak, eğer emzik kullanmak istediğinize karar verirseniz bebeğiniz için en iyi emziği seçebilmek için neleri aklınızda tutmanız gerektiğini bilmelisiniz.
Piyasadaki En İyi Emzikler
Sergio Alonso Castrillejo

Yazan ve doğrulayan eczacı Sergio Alonso Castrillejo.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Eğer yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa veya bebek sahibi olmak üzereyseniz, en iyi emzikler nasıl seçilir, bir noktada merak edebilirsiniz. Büyük ihtimalle bulabildiğiniz en yüksek kalitedeki ürünlerin peşine düşersiniz. Ancak bu zor olabilir, çünkü piyasada çok fazla emzik çeşidi vardır.

Peki uzmanlar bu konuda ne diyor?

Bugün, sizinle bebeğiniz için en iyi emziği seçebilmeniz için bazı ipuçları paylaşmak istiyoruz. Çocuğunuza sağlığı için en iyi ürünleri sağlayabilmek adına bilgili olmanız ve gündemi takip etmeniz önemlidir.

Emzikler: Evet mi hayır mı?

Bebeğinize herhangi bir emzik almadan önce ilk etapta gerçekten emzik almanız gerekip gerekmediğini düşünmelisiniz. Bebeklerin Dünyasındaki her şeyde olduğu gibi bu konu da son derece tartışılan bir konudur.

Emzikler birçok kültürde sık kullanılır çünkü bebeği rahatlatan bir araçtırlar. Ancak, emziklerin şekli, materyali, ve hatta bebeklerin ne kadar süreli emzik kullanması gerektiği hakkında birçok farklı fikir vardır.

Genel olarak, bir emziğin en büyük satış noktası bebekler üzerinde sahip olduğu yatıştırıcı etkidir. Hatta bazı insanlar bu objelerin ani bebek ölüm sendromu riskini bile azaltabileceğini iddia eder.

Aksine, bunun zıttında duran fikirler, bebeğin, bebeğe besin sağlamayan bir emme hareketini alışkanlık haline getirmesinin emzirme düzenine hasar verebileceği ihtimali olduğunu savunurlar. Emzikler ayrıca diş malformasyonlarına, tekrarlanan akut kulak iltihaplarına ve diğer şeylerin yanında kaza riskinde artışlara da ilişkilendirilir.

Genel Öneriler

Kolunda bebeğini, bir elinde de bebeğinin emziğini tutan bir kadın.

Bu konudaki yaygın tartışmalara rağmen emzikler hakkındaki üç önemli şey ile ilgili fikir birliğine ulaşılmıştır:

  • Doğumundan sonraki ilk on beş günde bebeğinize emzik vermeyin.
  • 8. aydan sonra emzik kullanımını kademeli şekilde azaltmaya başlayın.
  • Çocuk bir yaşına geldiğinde emzik kullanımını tamamen durdurun.

Bebeğiniz İçin En İyi Emziği Nasıl Seçersiniz

Öncelikle, bebeğiniz için en iyi emziği seçmeden önce bebeğinizin yaşı ve emzirirken zorlanıp zorlanmamanız gibi faktörleri hesaba katmalısınız.

Şekil ve materyal hakkında aklınızda tutmanız gereken şeyleri aşağıda detaylı bir şekilde anlatacağız. Ancak, bebeğinizin özel ihtiyaçlarını aklınızda tutmayı unutmayın.

1. Şekil

Fotoğrafı yakından çekilmiş bir emzik.

Bir emzik seçerken temizlenmesinin kolay olup olmadığını da hesaba katmalısınız. Yüzeyinde içine su sızıp küf yapmasını kolaylaştıracak delik veya boşluklar olmamasına dikkat edin.

Ayrıca, emzikler için önemli olan bir diğer konu da tek parça halinde yapılmış olmalarıdır. Emziğin birbirinden ayrılıp bebeğiniz için boğulma tehlikesi oluşturabilecek birden fazla parça ile üretilmemiş olması gerekir.

2. Materyal

Emzikler için en uygun materyal Bisfenol A içermeyen (BPA içermeyen) tıbbi sınıf yumuşak silikondur. BPA hormonal değişiklikler ve kanser gibi çeşitli durumlar ile ilişkilendirilmiş bir maddedir.

Emziğin çoğunlukla ılık ve nemli bir ortamda bulunacağını ve bu faktörlerin diğer toksinlerle beraber BPA’nın da salınmasını hızlandıracağını unutmayın. Bundan dolayı BPA içeren emziklerden uzak durun.

Ayrıca, temizleyeceğiniz materyalin ne olduğunu değerlendirmek de önemlidir. Örneğin, bakteriler lateks materyalleri silikondan fazla severler.

Bu yazımız da hoşunuza gidebilir: Bebek Hıçkırığı Nasıl Geçirilir?

3. Özel ihtiyaçlar için en iyi emzikler

Emziğini emmekte olan mutlu bir bebek.

Emzirmeyi kolaylaştırmak için özel olarak üretilmiş bazı emzikler vardır. Bu emzikler annenin meme ucunu taklit eder, hatta bebeğin ağzının baskısına kolayca adapte olabilmeleri için benzer bir dokuları bile vardır. Bu emzikler bebeği dilini annesinden süt içerken olduğu konuma getirmeye zorlarlar.

Ayrıca erken doğum olan bebekler için de, hatta 30 haftadan az gebelik sonrasında doğmuş olan bebekler için bile özel olarak tasarlanmış emzikler vardır. Bu emzikler daha hafif ve küçüktür ve daha minik şekilde doğmuş olan bebeğin baş parmağının şeklini taklit eder.

Son olarak, piyasada bebeğin ağız boşluğunun doğru şekilde gelişmesini sağlayan ortodontik emzikler de vardır. Bu emzikler ağzın ve dişlerin doğru gelişmesi için mükemmel şekildedir. Ancak, bu emzikleri her bebek sevmeyebilir ve emzik olması gerektiği pozisyonda kullanılmazsa etkisini kaybedecektir.

Dolayısıyla, bebeğinizin emziğini seçerken aklınızda tutmanız gereken en önemli şey şudur: bebeğiniz bu emziği sevmeli. Bebeğiniz en başta emziğin şeklini veya etkileyici renklerini beğenip bir kere emziği ağzına koyduğunda ondan nefret etmeye başlayabilir. Bundan dolayı, sabırlı olmanız gerekmektedir.

Umuyoruz ki bu ipuçları size bebeğiniz için en mükemmel emziği bulmanız konusunda yardımcı olmuştur!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.