Polen Alerjileri için En İyi 5 Doğal Çözüm

4 Şubat, 2021
Polenin neden olduğu saman nezlesi son derece rahatsız edici olabilir. Bu nedenle size polen alerjilerini tedavi etmek için en iyi 5 doğal çözüm hakkında bilgi vermek istiyoruz ve bunların tümü araştırmalarla desteklenmekte.

Pek çok insan polen gibi belirli parçacıkları soluduğunda saman nezlesinden muzdariptir. Bu olduğunda, vücutları rahatsız edici alerjilere neden olan kimyasallar salgılar. Polen alerjileri için doğal çareler arıyorsanız, doğru yerdesiniz.

Aşağıdaki makalede, polen kaynaklı saman nezlesini tedavi etmek için kullanabileceğiniz en iyi 5 doğal çözümü paylaşacağız. Çeşitli çalışmalar bunların etkinliğini desteklemektedir, bu da onları tıbbi tedavilere ek olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Polen alerjileri için en iyi 5 doğal çözüm

1. Probiyotikler

Polen alerjisine karşı probiyotik gıdalara bir örnek
Probiyotik gıdalar, bağışıklık sistemi üzerinde modüle edici bir etkiye sahip olan bağırsak florasının yeniden kurulmasına yardımcı olur.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) probiyotikler hakkında olumlu konuştu. Bu canlı mikroorganizmalar, yeterli miktarlarda alındığında bağırsak mikrobiyotasını ve genel sağlığı geliştirir.

Her şeyden önce, bilimsel bulgular, probiyotiklerin polen ve diğer maddelere karşı alerjileri tedavi etmek için yararlı bir terapötik çare olabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, etkinlikleri, bakteri türü, dozu ve beslenme gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bilim adamları hala bu alerjileri önlemede ve tedavi etmede hangi probiyotik türünün en etkili olduğunu araştırıyorlar. Bununla birlikte, araştırmalar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde semptomları hafifletmeye yardımcı olabileceklerini zaten göstermiştir.

Bunları takviye olarak alabilmenin yanı sıra, bazı yiyecekler probiyotikler açısından zengindir. Bunlar arasında kefir, lahana turşusu, kombu çayı ve doğal bir fermantasyon sürecinin sonucu olan diğer yiyecekler bulunur.

Probiyotikler hakkında daha fazlasını keşfedin: Fermente Gıdalar Yemenin Faydaları Nelerdir?

2. Kuersetin

İkincisi, bir tür polifenol veya başka bir deyişle antioksidan olan kuersetin var. Kuersetin, soğan, brokoli, elma, armut, yeşil çay ve şarap gibi bazı yiyeceklerde bulunur.

Bu madde alerjilere karşı etkilidir çünkü bağışıklık sistemini uyarır, histamin salınımını engeller ve iltihaplanma özelliklerini azaltır. Bu nedenle, polen alerjileri için en iyi doğal ilaçlardan biri olmakla kalmaz, aynı zamanda astım ve bazı anafilaktik reaksiyonlarda da yardımcı olur. Aslında, birçok alerji giderici ilaç ve takviye, kuersetin özü içerir.

3. Polen alerjilerini tedavi etmek için meyan kökü

Polen alerjisine karşı meyan kökü
Meyan kökü içinde bulunan glisirizinin, alerjik süreçleri iyileştirebilen bir bağışıklık düzenleyici etkiye sahip olduğu kanıtlanmıştır.

Meyan kökü, antiinflamatuar, antiviral, antitümoral, antioksidan ve hepatoproteksiyon özelliklere sahip aktif bir bileşen olan glisirizin içerir. Aslında, en son araştırmalar, bağışıklık düzenleyici özelliklerinden de bahsetmektedir.

Meyan kökü tüketmek hapşırma ve burun tıkanıklığı gibi polen alerjilerinin semptomlarını hafifletebilir. Öte yandan, bu besin aynı zamanda arteriyel basıncı da artırabilir. Bu nedenle, yüksek tansiyonunuz varsa, o zaman sadece bir tıp uzmanının gözetiminde meyan kökü almalısınız. Veya polen alerjileri için bugünün doğal ilaçlar listesinden farklı bir seçeneği deneyin.

Günümüzde meyan kökü tüketmenin şekerler, pastiller, demleme, özütler gibi çeşitli yolları vardır. Ya da, bileşenlerini daha basit bir şekilde çıkarmak için bir parça meyan kökü üzerinde eski moda çiğneme yöntemini seçebilirsiniz.

Daha fazlasını keşfedin: Öksürük Şurubu Kekik ve Meyan Kökü İle Nasıl Yapılır?

4. Isırgan otu

Bu şifalı bitkinin yaprakları serotonin, asetilkolin ve histamin içerir. Bu son bileşen sizi şaşırtabilir ve hatta şüphe etmenize neden olabilir. Bununla birlikte, araştırmalar bu bitkiden alınan bazı ekstrakt birleşimlerinin, alerjik reaksiyonları önemli ölçüde azaltabildiğini göstermiştir.

Isırgan otu tüketmenin birçok yolu vardır. Örneğin kapsüller, ısırgan otu özü, tabletler, homeopatik ilaçlar vb. Ayrıca çorbalarda, meyve sularında ve soslarda tüketebilirsiniz. Ancak, kendiniz hasat etmeyi seçerseniz, uygun önlemleri almayı ihmal etmemelisiniz.

5. Spirulina

spirulina tozu ve hapı
Bu alg, ister toz ister tablet formunda olsun, alerjik reaksiyonların tipik semptomlarının hafifletilmesinde etkilidir.

Spirulina, eksiksiz ve çeşitli bileşenleri sayesinde besin takviyesi olarak popülerlik kazanan bir yosundur. En yaygın eksikliklerin bazılarını önlemek için mükemmel bir doğal çözümdür.

Dahası spirulina, bağışıklık sistemini düzenlemeye ve polen alerjilerini karakterize eden mukus, tıkanıklık, kaşıntı ve hapşırmayı gidermeye yardımcı olur. Ayrıca alerjik süreçlerde rol alan histamin ve immünoglobulin seviyelerini düşürür.

Spirulina’yı tablet formunun yanı sıra toz olarak da bulabilirsiniz. Genel olarak önerilen başlangıç dozu 3 ile 5 gram arasındadır. Ancak, sadece tıbbi gözetim altında almanızı öneririz.

Artık polen alerjilerinde hem tedavisi hem de önlenmesi için en iyi 5 doğal ilacı biliyorsunuz. Tedavinize eşlik etmenin ve yaşam kalitenizi iyileştirmenin en iyi yolunu bulmak için doktorunuzla konuşmanızı öneririz.

  • Yang, G., Liu, Z. Q., & Yang, P. C. (2013). Treatment of allergic rhinitis with probiotics: An alternative approach. North American Journal of Medical Sciences. https://doi.org/10.4103/1947-2714.117299
  • Mlcek, J., Jurikova, T., Skrovankova, S., & Sochor, J. (2016). Quercetin and its anti-allergic immune response. Molecules. https://doi.org/10.3390/molecules21050623
  • Li, X. L., Zhou, A. G., Zhang, L., & Chen, W. J. (2011). Antioxidant status and immune activity of glycyrrhizin in allergic rhinitis mice. International Journal of Molecular Sciences. https://doi.org/10.3390/ijms12020905
  • Resnick, E. S., Bielory, B. P., & Bielory, L. (2008). Complementary therapy in allergic rhinitis. Current Allergy and Asthma Reports. https://doi.org/10.1007/s11882-008-0021-y