Ponza Taşı Kullanımının Faydaları

Ponza taşı, yararlı temizleme özelliklerine sahip volkanik bir kayadır. Kozmetikte ve evde kullanımının faydası çoktur. Bu nedenle, bu yazımızda konu hakkında derinlemesine konuşacağız
Ponza Taşı Kullanımının Faydaları

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Ponza taşı kullanımı, pek çok faydası sayesinde popüler hale gelmiştir. Bu taş, çok çeşitli şekil, boyut ve renkte bulunabilir. Sünger taşı olarak da bilinen volkanik bir kayadır ve kullanımı binlerce yıl öncesine dayanır.

Örneğin Romalı mühendisler, mimari modellerini geliştirecek kadar güçlü bir betona hayat vermek için onu betonun tamamlayıcısı olarak kullandılar. Aslında, hala bu amaçlar için kullanılmaktadır ve bileşenlerine göre çimentoyu iyileştirmenin farklı yolları araştırılmaktadır.

Hiçbir deformite göstermeden soğuğa, ateşe ve neme  maruz kalabilecek kadar dayanıklı bir malzemedir. Sert ve o kadar hafiftir ki su üzerinde yüzer. Aşındırıcı gücü ile karakterize edilir, ancak cilde karşı hassastır. Dolayısıyla endikasyonlarının büyük bir kısmı kozmetik ile ilgilidir.

Cilt için faydaları

Daha önce de bahsettiğimiz gibi ponza taşı deri üzerindeki nazik uygulamaları sayesinde popüler hale gelmiştir. Burada, onu evde nasıl kullanabileceğinizi anlatıyoruz.

Tüyleri yok eder

Süngertaşı vücudun herhangi bir yerinde epilasyon amacıyla kullanılır. Eski Mısırlılarda, Yunanlılarda ve Romalılarda ponza taşı kullanılmaktaydı. Bu medeniyetler, tüyleri yok etmek ve güzellik ritüellerini gerçekleştirmek için bu elementi doğal kökenli merhemler ve yağlarla karıştırdılar.

Bugün, binlerce yıl sonra bile en büyük avantajı istenmeyen tüyleri çıkardıktan sonra cildi yumuşak ve yenilenmiş bırakması olan bu taş halen kullanılmaktadır. Bu uygulamanın çok kuru ciltler için tavsiye edilmediğini unutmamak önemlidir.

Diğer taraftan istenilen sonuçları elde etmek için yanınızda mutlaka yapılması gereken dairesel hareketleri kolaylaştıran bir sabun veya köpük bulundurmalısınız.

Ponza taşının faydası
Ponza taşını ucuz ve pratik sunumlarla piyasadan satın almak mümkündür.

Ciltteki ölü deriyi atar

Bu taş, ölü deriyi ciltten atmak için kullanılabilecek aşındırıcı özelliklere sahiptir. Piyasada bile ponza taşı tozundan yapılmış sıvı veya kompakt sabunlar bulmak mümkündür.

Peeling uygulama sanatı Hindu halkı tarafından herhangi nedenden ötürü derinin üst tabakasını çıkarmak amacıyla kullanılıyordu. Bu işlemin asıl amacının cilde zarar vermek olmadığı göz önünde bulundurularak, ıslak süngertaşı ve doğal kaynaklı yağlarla birlikte kullanılması tavsiye edilir.

Sert bölgeleri yumuşatır

Estetik merkezlerde ponza kullanımı oldukça yaygındır. Genellikle ayaklarda ve ellerde oluşanlar gibi kalın ölü deri tabakasını çıkarmak için kullanılır. Nasırların giderilmesinin yanı sıra süngertaşı bu bölgeleri yumuşatır.

İstenilen sonuçları elde etmek için, kalın tabakayı atmak istediğimiz alan tercihen ılık suyla ıslatılmalıdır. Daha sonra taşın düzgün bir şekilde kaymasını sağlayan bir sabun sürülür. Aynı zamanda ıslatılır ve nazik dairesel hareketlerle suyla yumuşayan cilt soyulmaya başlar.

Karanlık alanları beyazlatır

Koltuk altları ve dirsekler gibi fleksör (parmakların içeriye bükülmesini sağlayan kaslar) bölgelerdeki lekeler, tıraş bıçağıyla epilasyon, belirli ürünlere maruz kalma ve ters pigmentli liken planus gibi durumların oluşturduğu aşınmayla oluşur.

Profesyonel dikkat gerektiren dermatolojik bir problemin meydana geldiği durumlarda, pigmentli cildi gidermeye yardımcı olabilen, yerini yeni ve çok daha net derinin oluşumuna imkan tanıyan süngertaşı kullanmakta fayda vardır. Etkisini arttırmak için biraz zeytinyağı ile kullanın.

Diş bakımı

Temiz dişlere sahip olmak dış görünüşümüzün bir aynası olan dişlerimiz için çok önemlidir. Bu nedenle, bu kayanın, dişlerdeki lekeleri veya üst tabakasını gideren bir diş tekniği olan mekanik mine mikro aşındırma işlemlerinde kullanılmasını içeren alternatifler araştırılmıştır.

Ponza taşının diğer kullanımları

Bu kaya o kadar özeldir ki, günlük yaşamın farklı alanlarında da kullanılabilir. Eskimiş bir giysiyi kurtarmaktan, eski bir pantolonu modaya uygun hale getirmekten ve evcil hayvan tüylerini temizlemekten, bazı ev aletlerindeki kirleri ve kiri gidermeye kadar her alanda kullanılabilir.

Kıyafetlerdeki lekeleri giderir

Giysiler üzerindeki lekeler genellikle, yetersiz yıkama nedeniyle veya malzemenin buna eğilimli olması nedeniyle aşınmanın çok kez meydana geldiği alanlarda görülür. Ancak, kayayı nemlendirebilir ve kurtarmak istediğiniz kıyafetlere çok dikkatli bir şekilde sürerseniz bundan kurtulabilirsiniz.

Giysiyi iyice açın ve taşı ovalarken aynı zamanda ellerinizden yardım alarak giysiyi gerginleştirin. En sevdiğimiz bluzumuzu veya pantolonumuzu bozma imkanımız olduğu için bu işlemi sakin ve dikkatli bir şekilde yapmak önemlidir. Süngertaşı da oldukça etkili bir malzemedir, sıkıcı bir kotu modaya uygun bir kot pantolona dönüştürmek istiyorsanız, süngertaşını kullanabilirsiniz.

Evcil hayvan tüylerini üstünüzden çıkarın

Evde baktığınız evcil bir hayvan varsa, onu tüm kalbinizle sevdiğinize kesinlikle inanıyoruz. Ancak evcil hayvanımızın geride bıraktığı tüylü giysileri giymek veya fazladan kürk katmanı olan mobilyalara sahip olmak rahat bir his değildir. Bu durumlarda, bu volkanik kaya  taşından yapılan sünger taşı çok etkilidir. Bunun nedeni, kılların gözeneklerine hapsolmasıdır.

Aynı zamanda halı, perde ve araba koltuklarının temizliği için de geçerlidir. Tek yapmanız gereken, istenen yüzeye dairesel hareketlerle ovalamaktır. Hassas kumaşlarda işlemi kolaylaştırmak için nemlendirebilirsiniz.

Fırında birikmiş yağları temizler

Fırınınız birkaç yemek yaptıktan sonra donmuş yağlarla dolduysa, ponza taşını kullanabilirsiniz. Sadece biraz ovalamanız gerekir, aşırı değil. Bu işlemi biraz sabun veya yağ giderici sıvı ile destekleyin. Diğer bir püf noktası da yağlanmış yüzeye biraz karbonat sürmek ve ardından ıslak süngertaşı ile temizlemektir.

Tuvaletten kirleri çıkarır

Tuvalet deliğindeki kireçli görüntü hepimizi rahatsız eder. En kötüsü, tüm temizlik ürünlerinin onu tamamen çıkarma özelliğine sahip olmamasıdır. Bu durumlarda eldiven giymek, taşı sıcak suda nemlendirmek ve en çok etkilenen bölgeleri ovalamak yeterli olacaktır.

Bu tür bir kullanım için piyasada daha iyi koşullarda temizlik yapmanıza yardımcı olacak plastik bir tutacağa sahip olacağınız farklı seçenekler bulabilirsiniz.

ponza
Özellikle banyo temizliği için süngertaşı tercih edilebilir.

Ponza taşı nasıl temizlenir?

Bu taş güçlü olmasıyla karakterize edilse de evde, özellikle ciltte kullanıldıktan sonra ponza taşını temizlemeyi iyi bir temizlik rutini dahil etmek gerekir. Bu sayede hem kullanım ömrü uzar, hem de bedenimizi korumuş oluruz.

Taşın sıcak suyla yıkanması, ovalanması ve gözenekleri arasında olabilecek kirlerin temizlenmesi için diş fırçası kullanılması önerilir. Daha sonra tekrar sıcak su ile yıkanmalıdır. Bu işleme ek olarak arada sırada beş dakika kaynar suya batırılarak sterilize edilebilir.

Kurutmak için kuru bir bez üzerine yerleştirilir ve doğal ısı almasını sağlayacak güneşte kurumaya bırakılır. Mantarlar veya bakteriler çoğalabileceğinden asla nemli tutulmamalıdır.

Ucuz bir çözüm

Ponza taşı, güzelliğin ve temizliğin büyük dostudur. Bu ürünü evde bulundurmak size zarar getirmez, bu da sizin çok düşük bir maliyetle temizlik yapmanıza yardımcı olur. Bu volkanik kayanın bir başka cazibesi de çok iyi fiyatlarla piyasada olmasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Natera G, Alfredo E., Peraza Urrutia, Irene, & Uzcátegui Giannattasio, Gladys M. (2005). microabración del esmalte técnica para la remoción de manchas dentales. Acta Odontológica Venezolana43(3), 318-322. Recuperado en 17 de noviembre de 2020, de http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0001-63652005000300019&lng=es&tlng=es.
  • Myrna Rodríguez Acar, Fermín Jurado Santa Cruz, Maribet González González, Leticia Paulina Alfaro Orozco, Miguel Ángel Cardona Hernández. Liquen plano pigmentado invertido:
    revisión del tema a propósito de un caso. Rev Cent Dermatol Pascua • Vol. 22, Núm. 3 • Sep-Dic 2013. Disponible en: https://www.medigraphic.com/pdfs/derma/cd-2013/cd133f.pdf
  • Amaguaya Gushqui, Byron; Ruíz Cárdenas, Kerly. Estudio comparativo de la terapia de Exfoliación química y Exfoliación mecánica en el tratamiento de pacientes de 20 a 25 años de edad que presentan secuelas cicatriciales post acné atendidos en el Laboratorio de Clínica Estética de la Universidad Católica Santiago de Guayaquil, año 2016. Universidad Católica de Santiago de Guayaquil (Trabajo de grado en línea). Disponible en: http://192.188.52.94/bitstream/3317/7569/1/T-UCSG-PRE-MED-NUTRI-232.pdf
  • Jiménez González, Tatiana. Eber. Proyecto de Artes Pásticas, Universitas Miguel Hernández de Elche (2014 – 2015). Disponible en: http://dspace.umh.es/bitstream/11000/2325/1/TFG%20Jimenez%20Gonz%C3%A1lez,%20Tatiana.pdf
  • GONZÁLEZ CUERVO, CLAUDIA PAULINA, & MONTAÑO ANGARITA, ÁNGELA MARCELA, & CASTRO RODRÍGUEZ, DIANA CATALINA (2012). Obtención y caracterización de geopolímeros, sintetizados a partir de ceniza volante y piedra pómez, utilizados para el desarrollo y mejoramiento del concreto. El Hombre y la Máquina, (38),59-65. ISSN: 0121-0777. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=478/47823946007

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.