Qtrilmet – Diyabet Tedavisi İçin Yeni Bir İlaç

Qtrilmet yetişkinlerde, geleneksel tedavilerle kontrol edilmesini zor bulan tip 2 diyabet tedavisi için kullanılan yeni bir ilaçtır. Avrupa İlaç Ajansı risklerinden çok daha fazla faydası olduğunu ölçümlemişlerdir.
Qtrilmet – Diyabet Tedavisi İçin Yeni Bir İlaç
Franciele Rohor de Souza

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Qtrilmet, diyabet tedavisi için kullanılan bir ilaçtır ve üç aktif bileşen içerir: metformin, saxagliptin ve  dapagliflozin. Bu ilaçlar sıklıkla tip 2 diyabet hastalarının tedavi olarak reçete edilmektedir. Sadece metformin kullanarak veya metformin beraberinde saxagliptin ve  dapagliflozin içeren kombinasyonlarla kan şekeri seviyesini düzenleyemeyen tip 2 diyabet hasta grubuna reçete edilir.

Qtrilmet kullanımı

Qtrilmet 2 farklı dozda reçete edilen bir ilaçtır.

  • Metformin 850 mg/Saxagliptin 2.5 mg/Dapagliflozin 5 mg
  • Metformin 1000 mg/Saxagliptin 2.5 mg/Dapagliflozin 5 mg

Doktor, ihtiyacınız olacak Qtrilmet dozunu hesaplarken, yeni ilaç ile başlayacağınız ana kadar kullandığınız metformin dozunu da göz önünde bulundurur. Genellikle, her bir Qtrilmet kullanım vakasında uygun doz bir kez belirlendiğinde, yemek sırasında veya yemek sonrası günde 2 tablet alınmasına yönelik kurallar izlenmelidir.

Qtrilmet çalışma mekanizması

Tip 2 diyabet, pankreas tarafından yetersiz insülin üretimi sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bazen, vücut insülini etkili bir şekilde kullanamayabilir, bu durumda glukozun enerjiye dönüştüremez.

Diyabetiniz olduğunda, glukoz seviyesi yükselir. İyi haber ise bu durumu Qtrilmet ile tedavi edebilirsiniz. Yukarıda söylediğimiz gibi, bu ilaç üç aktif madde içerir ve her birinin spesifik bir fonksiyonu vardır:

  • Metformin: Bu madde glukozun üretimi ve emilimini azaltır.
  • Saxagliptin: Bu maddenin fonksiyonu, bir yemeğin ardından salınan hormonları bloke eder ve böylece pankreas insülin üretmeye başlar. Blokaj oluştuğunda, kan şekeri seviyesi yükselmeye başladığında, saxagliptin pankreası daha fazla insülin üretmesi için tetikler. Bu duruma ek olarak, bu aktif madde, karaciğerde üretilen glukoz miktarının azaltılmasını teşvik eder.
  • Dapagliflozin: Bu aktif madde, sodyum glukoz kotransporter 2 (SGLT2) adındaki böbrek proteinini kilitler Bu protein kan şekerinin ürine geçmesini ve atılmasını sağlar. Dapagliflozin çalıştığında, glukozun ürine geçmesini kolaylaştırır, böylece atılır ve kan şekeri seviyesi düşmeye başlar.
Metformin kimyasal formülü
Metformin kullanılan dozu ile Qtrilmet kullanımı belirlenir.

Qtrilmet Faydaları

Metformin, saxagliptin, ve dapagliflozin kombinasyonu tip iki diyabet hastalarında kan şekerinin düşmesinde etkili olduğu için kullanışlıdır. Buradaki değer, glikosilat hemoglobin (HbA1c) seviyelerinde altı aylık tedavi sonunda görülen değişikliklerdir. Bu hemoglobin, kan şekeri seviyesi için güvenilir bir indikatördür.

HbA1c değerleri diyabet hastalarında %8’in altındadır.  Bu sebeple, bu çalışmanın amacı bu değeri en az %7’nin altına düşürmektir. Genelde, ​​Qtrilmet kullanımında HbA1c seviyelerinde % 0.51 seviyelerinde bir azaltma görülür.

Ancak, diğer çalışmalarda, araştırmacılar HbA1c seviyesinin, hiç ilaçla tedavi uygulanmayan hastalarda %0,10 azalma görülürken, Qtrilmet kullanımında %0.82 oranında azalma gözlemlemişlerdir.

kan tüpü kan testi sonuçları
Glikosilat hemoglobin diyabet tedavilerinin etkinliğini ölçmek amacıyla kan testi ile bakılan bir parametredir.

Yan etkiler

Tüm ilaçlar gibi, Qtrilmet’in de yan etkileri bulunmaktadır. Aşağıdakiler en sık rastlanan yan etkilerdir.

  • Burun ve boğaz enfeksiyonları
  • Hipoglisemi, sülfonilüre etken maddesi ile kombinasyonu kullanıldığından

Eğer, bu üç aktif maddeye karşı bir hassasiyetiniz bulunuyorsa, Qtrilmet kullanmamalısınız. Ayrıca, karaciğer veya böbrek problemleri olan kişilerin de bu ilacı kullanmamalıdır.

Ayrıca bu yazımızı da okuyunuz:  Diyabetin Belirtileri, Nedenleri ve Komplikasyonları

Sonuç

Avrupa İlaç Ajansı Qtrilmet ilacının risklerinden daha ağır basan faydaları bulunduğunu tespit etmiştir, bu sebeple kullanımı önerilmektedir. Ancak, kullanımına bağlı olarak, verilerinin sıkı takip edilmelidir.

İlginizi çekebilir ...
Diyabet ile Seyahat Etmek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Diyabet ile Seyahat Etmek

Diyabet hastası olan kişiler de seyahatlere çıkabilirler, ancak hastalıklarının problemlere sebep olmaması için dikkat etmeleri gereken bazı şeyler...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • (2019). Summary of opinion: Qtrilmet,metformin hydrochloride / saxagliptin / dapagliflozin. Case Medical Research. https://doi.org/10.31525/cmr-1d401a8

  • (2019). Human medicines European public assessment report (EPAR): Qtrilmet, metformin hydrochloride / saxagliptin / dapagliflozin, Diabetes Mellitus, Type 2, Date of authorisation: 11/11/2019, Status: Authorised. Case Medical Research. https://doi.org/10.31525/cmr-23ef88d

  • Reyes, B. (1982). Diabetes mellitus tipo II. Acta Méd. Colomb.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.