Defne Yapraklarının Diyabet Tedavisinde Kullanımı

Defne yapraklarını aşırıya kaçmadan tüketmek gerekir. Eğer tedavi görüyorsanız veya kafanızda soru işaretleri varsa, bu bitkiyi kullanmadan önce doktorunuza danışın.
Defne Yapraklarının Diyabet Tedavisinde Kullanımı

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Diyabet çok ciddi bir hastalıktır ve dünya üzerinde milyonlarca kişiye bu teşhis konulmaktadır. Bununla birlikte, bu hastalığı doğal yollardan kontrol altına alabilir veya riski azaltabilirsiniz. Günümüzde, diyabet tedavisinde doktorların öngördüğü tedaviye ek olarak defne yapraklarının faydalı olduğu bilinmektedir.

Eğer diyabet hastasıysanız, düzenli olarak doktor kontrolüne gitmeniz oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra, kan şekerinizi normal seviyede tutmak için özel bir beslenme programı uygulamalısınız.

Diyabet Nedir?

diyabet hastalığı

Pankreasın insülin üretmede zorlanması veya üretememesi ya da insülini etkili bir şekilde kullanamaması diyabet olarak bilinir. Bu nedenle diyabet hastalarında kan şekeri seviyesi yüksektir.

Tip 1 ve tip 2 diyabet en çok bilinen türlerdir. Vücut insülin üretemediğinde, kişinin günlük olarak vücuduna insülin enjekte etmesi gerekir ve bu tip 1 diyabettir. Genellikle çocuklarda ve gençlerde yaygın olarak görülür.

Öte yandan, vücudun ürettiği insülini kan şekeri seviyesini azaltmak için düzgün bir şekilde kullanamaması ise tip 2 diyabettir. Bu en sık görülen türdür ve kötü beslenme alışkanlıkları, fazla kilo ve hareketsiz bir yaşam tarzından kaynaklanır.

Diyabet hakkında dünya çapındaki veriler

Diyabetin giderek yaygınlaşması oldukça endişe vericidir ve bu nedenle de uzmanlar diyabeti azaltmanın yollarını aramaktadırlar. Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre, 2014 yılında dünya çapında 422 milyon yetişkin diyabet hastasıydı.

Amerika Diyabet Birliğinin verilerine göre 2015 yılında, sadece Amerika’da 30.3 milyon kişi diyabet hastalığından muzdaripti. Bu rakam, nüfusun %9.4’ünü temsil etmektedir. Aynı yıl, diyabet Amerika’daki ölüm sebepleri arasında yedinci sıradaydı.

Bu hastalığın en önemli noktası önlem almak ve kontrol altında tutmaktır. Sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve tütün tüketiminden kaçınmak riski azaltabilir. Bununla birlikte, defne yaprağı gibi bazı şifalı bitkiler de hastalığın tedavisine yardımcı olabilir.

Defne Yaprağı Diyabeti Nasıl Kontrol Altına Alır?

Defne yaprağı, Defnegiller familyasına aittir. Genellikle yemekleri lezzetlendirmek için kullanılsa da şifalı özellikleri de vardır. Antioksidan özellikler bakımından zengindir ve bu sayede de tip 2 diyabet hastalığının yan etkilerini azaltabilir.

Defne yaprağı tüketmek, serbest radikalleri engellediği için hücre tahribatını azaltır. Bunun yanı sıra, pankreasın normal  düzeyde çalışmasına yardımcı olarak kan şekeri seviyesini düşürür.

Diyabet Tedavisi İçin Defne Yaprağı Kullanımı

defne yaprağı çayı

Defne yaprağının pek çok faydalı özelliği vardır. Sindirim sistemini hızlandırır, adeti düzenler, antispazmodiktir, balgam söktürücü, anti-romatizmal ve idrar söktürücü özellikleri vardır.

Tip 2 diyabet tedavisi için defne yapraklarını çay olarak içebilirsiniz. Böylece defnenin tüm özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Aşağıdaki talimatları uygulayın:

Malzemeler

  • 4 bardak su (1 litre)
  • 1 yemek kaşığı taze defne yaprağı (15 gr)

Hazırlanışı

  • Bir litre suyu ısıtın. Kaynamaya başladığında içerisine defne yapraklarını ekleyin.
  • 3-5 dakika daha ocakta bekletin.
  • Ardından, 10 dakika demlenmeye bırakın ve içmeden önce süzün.
  • Günde 4 fincan içebilirsiniz.

Defne yaprağı tüketin ancak aşırıya kaçmayın

Şifalı özellikleri göz ardı edilemeyecek olsa da, aşırı tüketimi  dermatit, astım veya alerjilere neden olabilir. Ayrıca mide bulantısına yol açarak mide rahatsızlıklarını artırabilir.

Tip 1 diyabetli hastalar bu çayı tüketmemelidir. Hamile kadınlar ve pıhtılaşma sorunu, böbrek, kalp ve karaciğer hastalıkları ve gastrointestinal ülseri olan kişiler de defne yaprağından uzak durmalıdır.

Defne yaprağı, kan şekeri seviyesini düşürecek harika özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, eğer diyabet hastasıysanız defne yaprağını doktorunuzun reçete ettiği ilaçlar yerine kullanmamalısınız. Bunu sadece ek bir tedavi yöntemi olarak tüketmelisiniz.

Bu yazımız sayesinde defne yapraklarının faydalarını öğrenmiş olduğunuzu umuyoruz. Doğru tüketim miktarını belirleyebilmek için önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

İlginizi çekebilir ...
Defne Yapraklarının Faydaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Defne Yapraklarının Faydaları Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey

Defne yaprakları (laurel yaprakları olarak da adlandırılır) genellikle mutfakta bir bitki olarak kullanılır. Ancak sağlığınız için sunacak çok şeyl...  • Khan, A., Zaman, G., & Anderson, R. A. (2009). Bay Leaves Improve Glucose and Lipid Profile of People with Type 2 Diabetes. Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition. https://doi.org/10.3164/jcbn.08-188
  • Taufiqurrohman. (2015). Indonesian Bay Leaves As Antidiabetic for Type 2 Diabetes Mellitus. Jurnal Majority.
  • Sahin Basak S, Candan F. Effect of Laurus nobilis L. Essential Oil and its Main Components on α-glucosidase and Reactive Oxygen Species Scavenging Activity. Iran J Pharm Res. 2013;12(2):367–379.