Kan Şekeri ve Kolesterolü Düzenleyen Tarif

Kabak suyu içtikten sonra herhangi bir olumlu değişiklik görmek için, tedavi öncesi ve sonrası kan testi yapmanız tavsiye edilir.
Kan Şekeri ve Kolesterolü Düzenleyen Tarif
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar “sessiz” hastalıklar olarak bilinir. Bu yüzden onları kontrol altına almak çok önemlidir. Kan şekeri ve kolesterolün düzenlenmesi, yukarıda belirtilen hastalıkların komplikasyonlarını önlemek için esastır. Burada, bu çok basit ev yapımı tarif ile nasıl yapılacağını bulabilirsiniz.

Bu çare, hormon seviyelerini ve diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkili bileşikleri kontrol etmek için gerekli olan diğer tedavilere tamamlayıcı olarak çalışır. Açıkçası, bu çare, durumunuza uygun iyi beslenmeye eşlik etmelidir.

Diyabet nedir ve neden kaynaklanır?

kan şekeri ve kolestrol

Diabetes mellitus, pankreas insülin üretirken doğru çalışmadığı zaman oluşan kronik bir hastalıktır. Belki de vücudun gereksinimleri için yeterli insülin üretmiyordur ya da pankreas bunu etkili bir şekilde kullanmıyordur.
İnsülin vücudun şeker seviyelerini düzenleme işlevine sahiptir. Bu nedenle, bu hormonun düzensizlikleri kan şekerinde artışa neden olur. Yani, diyabet temelde yüksek şeker seviyeleri değildir, pankreasın insülini yönetmede yetersiz olmasıdır.

Diyabet kontrol edilmiyorsa, vücutta bazı organlar ya da sistemlere zarar verebilir. Bazı aşırı durumlarda, alt uzuvların ampütasyonu gerekli olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre, yüksek kan şekeri seviyeleri 2012’de 2.2 milyonun ve 2014’te diyabet hastası olan yetişkinlerin % 8,5’inin ölümüne neden oldu.

Aynı örgüt, 2030 yılında diyabetin dünya çapında yedinci ölüm nedeni olacağını öngörüyor. Bu yüzden kan şekeri seviyelerini düzenlemek ve bununla ilgilenmek çok önemlidir.

Kolesterol seviyelerine neden dikkat etmek gerekir?

Normal kolesterol seviyelerini korumak sağlığınız için çok önemlidir. Kolesterol vücudun tüm hücrelerinde bulunan bir maddedir ve vücudun düzgün çalışması için gereklidir. Ancak, bu madde aşırı miktarda olduğu zaman, diğer maddeler ile karışır ve kan damarlarını tıkar.

Kan damarları tıkandığı zaman, ateroskleroz denilen durum oluşur. Bu, sonuç olarak, tehlikeli bir kardiyovasküler hastalığa neden olabilir.

Dünya Sağlık Örgütü, kardiyovasküler hastalıkların 17 milyon kurban ile, dünya çapında en ölümcül hastalık olduğunu doğruladı. Aynı zamanda, hiperkolesterolemi tanısı alan önemli bir grup insan uygun bir tedavi ya da kontrol almamaktadır.

Eğer kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak istiyorsanız, yediklerinize dikkat etmeniz önemlidir. Günlerinizi hareketsiz geçirmekten kaçının ve hayat kalitenizi artırmak için vücudunuzu hareket ettirmeye başlayın.

Kan şekeri ve kolesterolü düzenleyen kabak suyu

Malzemeler

Hazırlanışı

  • Çiğ balkabağı dilimlerini ve suyu bir miksere koyun ve pürüzsüz bir doku elde edene kadar karıştırın.
  • Bu içeceğin kıvamı size bağlı olacaktır. Bu nedenle, bu tarifte kullanacağınız su miktarı değişebilir. Genel olarak bir bardak su tavsiye edilir.
  • En iyi sonuçlar için bir ay boyunca her gün, kahvaltıdan önce bu suyu içmelisiniz. İçine herhangi bir şeker eklemeniz tavsiye edilmez. İsterseniz, sadece biraz bal ya da doğal tatlandırıcı ekleyebilirsiniz.

Balkabağının sağlığınıza faydaları nelerdir?

balkabağı ile tarifler

Balkabağı yüksek miktarda lif, A, B6 ve E vitaminleri, potasyum, demir, riboflavin, ve fosfor içerir. Bu içecek sadece kolesterol ve kan şekeri seviyelerini düzenlemekle kalmaz, aynı zamanda trigliseritleri de düzenler.

Peki bu içecek nasıl işler?

Bu içecek kan dolaşımında toksinlerin serbest bırakılmasını teşvik eder ve arterleri temizler. Böylece kötü kolesterolden (LDL) kurtulmaya yardımcı olur ve kardiyovasküler hastalıkları önler.

Lif içeriği kabızlık ile mücadelede yardımcı olur ve sindirim sisteminin işleyişini artırır. Ayrıca, vücudun artık ihtiyaç duymadığı şeyleri temizlemesini sağlayarak işlevlerini geliştirir.

Balkabağı ve diyabet hakkında daha fazla bilgi

Konu kan şekeri seviyeleri üzerindeki etkilerine gelince, çeşitli çalışmalar farelerde insülin düzenlenmesi üzerine olumlu sonuçlar gösterdi. Diyabet hastalarında bunun başarılı şekilde tekrarlanması üzerine, bilim insanları balkabağının etkili olduğunu doğruladı.

Diyetinize balkabağını meyve suyu ya da çorba olarak dahil ederek, vücudunuzun ondan çeşitli şekillerde yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Elbette, düzgün beslenmenin her zaman sağlıklı olmak için gerekli olduğunu unutmayın. Bu yüzden kan şekeri ve kolesterol seviyelerini değiştiren gıdalar yemekten kaçınmalısınız.

Buna ek olarak, genel sağlık durumunuzu gözden geçirmek ve vücudunuzun hormonları ve madde seviyelerini izlemek için düzenli olarak bir uzman doktora görünmeniz gerekir. Dolayısıyla, bu seviyelerin değişmesi durumunda onları düzenlemek gerekli olacaktır.

Unutmayın, hayatın ilerleyen zamanlarında komplikasyonları önlemek için bu organik anomalileri erken teşhis etmek önemlidir. Ayrıca, bir hareketsiz bir yaşam tarzını önlemek için günlük rutininize biraz fiziksel aktivite dahil etmeyi unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Adams, G. G., Imran, S., Wang, S., Mohammad, A., Kok, S., Gray, D. A., … Harding, S. E. (2011). The hypoglycaemic effect of pumpkins as anti-diabetic and functional medicines. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.03.016

  • YOSHINARI, O., SATO, H., & IGARASHI, K. (2009). Anti-Diabetic Effects of Pumpkin and Its Components, Trigonelline and Nicotinic Acid, on Goto-Kakizaki Rats. Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry. https://doi.org/10.1271/bbb.80805

  • Bayat, A., Heydaribeni, M., Feizi, A., Iraj, B., Ghiasvand, R., & Askari, G. (2014). The effect of pumpkin and probiotic yogurt consumption separately or/and simultaneously on type II diabetes. Journal of Isfahan Medical School.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.