Rahim Ağzı Kanserinin 8 Ana Belirtisi

· 17 Nisan, 2017
Rahim ağzı kanseri kadınlarda en sık görülen kanserlerde ikinci sıradadır. Neyse ki erken teşhis edildiği taktirde tedavi edilmesi kolay bir kanser türüdür. Bu nedenle bazı belirtiler hakkında bilgi sahibi olmak ve bu belirtilerin ortaya çıkmasıyla smear testi yaptırmak hayati öneme sahiptir.

Rahim ağzı kanseri kadın nüfusunda en çok rastlanan kanserlerden ikincisidir.

Rakamlar korkutucu gözükse de bu kanseri önlemek ve zamanında teşhis ile başarılı bir şekilde tedavi etmek mümkündür.

Bugün bu kanser türünü yakından inceleyip 8 muhtemel belirtisinden bahsedeceğiz.

Rahim ağzı kanseri

Rahim ağzı kanseri ilk önce rahim ağzının yüzeyindeki hücrelerde başlar. Böylelikle de düzenli vajinal muayene sırasında teşhis edilmesi kolay olur; çünkü zaten yavaş bir ilerleme sürecine sahiptir.

İlk evresi olarak bilinen displazi, kanser öncesi duruma verilen isimdir. Bunun kansere dönüşmesi de uzun zaman alır.

Bu kanserin başlıca nedeni cinsel yolla bulaşan insan papillom virüsüdür (HPV).

Bazı enfeksiyonlar kendi kendine ortadan kaybolacağı gibi bazıları da serviksteki hücrelerde anormal derecede artış gösterir.

Bu virüs bulaştıktan sonra genellikle ilk zamanlarda herhangi bir belirti göstermez. Ancak bazı uyarıcı belirtiler teşhis edilmesinde önemli role sahiptir.

Bunlara bi göz atalım.

1. Nedensiz kilo kaybı

Diyet ya da spor yapmadan görülen ani kilo kaybı her durumda dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evet doğru duydunuz, bu herkesin hayal ettiği bir şey olsa bile!

Bu belirtinin ortaya çıkmasında birden fazla faktör etkili olabilir. İştah kaybı ve vitamin eksikliğinden muzdarip rahim ağzı kanseri hastalarında görülür.

Anormal hücre artışı metabolizmanızın sağlığına olumsuz yönde etki edebilir. Bu da vücudunuzun besinleri düzgün bir şekilde sindirmesine engel olur.

2. Enflamasyon ve ödem

Rahim ağzındaki hücelerin değişimi vücuttaki inflamatuvar dengelerin bozulmasıyla gözle görülür hale gelir. Bunun sonucunda da dokularda sıvı birikimi meydana gelebilir.

Rahim ağzı kanseri hastaları alt karın bölgesinde, vücudun alt kısmında ve bacaklarda enflamasyon olduğunu farkeder. Bunun nedeni hastalığın kan damarlarını da etkilemesidir.

3. Sistit

Sıklıkla sistite yakalanan kadınlar, bu durumun rahim ağzı kanseriyle ilgisi olabileceğini göz önünde bulundurarak dikkatli olmalıdır.

Nadir de olsa bu belirti, servikste ve mesanede kanser sebebiyle ortaya çıkan enflamasyonun bir sonucudur.

Tümörler bu organları sıkıştırarak idrarın geçmesini engeller ve bu da idrar yollarında acıya sebep olur.

4. Genital siğiller

Genital siğiller rahim ağzı kanserinden sorumlu insan papillom virüsünün (HPV) en belirgin işaretidir.

Derideki küçük değişimler hoş bir görüntü ortaya çıkarmamasının yanı sıra çok kolay bir şekilde yayılır.

5. Anormal akıntı

Vajinal akıntınızdaki değişiklikler, genellikle pH dengesinin bozulmasından dolayı oluşan mantar ve bakteri enfeksiyonlarının yol açtığı bir sorundur.

Akıntı sulu ya da normalden farklı bir kıvama veya kokuya sahip ise rahim ağzı kanseriyle ilgili olma olasılığı yüksektir.

Bunun sebebi rahim duvarındaki hücresel faaliyetlerin değişimiyle ortaya çıkan anormal salgılanmalardır.

6. Cinsel ilişki sırasında acı

Cinsel birliktelik esnasında acı duyulmasının birçok sebebi olabilir. Bununla birlikte, rahim ağzında büyüyen tümörlerin de buna sebep olması ihtimali azımsanmayacak derecede önemlidir.

Bu acı rahim duvarında oluşan enflamasyonun bir sonucudur. Doğal kayganlaştırıcı etkisi sağlayan salgılarınızdaki dengesizliklerin neticesinde bu durum ortaya çıkar.

7. Sırtın alt bölgesinde gerginlik hissi

Diğer kanser türleri gibi rahim ağzı kanserinin de vücudunuzdaki dokularda bulunan enflamatuvar etkileşimler üzerinde ciddi bir etkisi vardır.

Aynı zamanda kan dolaşımını zayıflatır, kaslarınız ve dokularınız yeterli miktarda oksijen ve besin maddesi alamaz.

Bu durumda kaslar sıkışır ve devamlı süren bir ağrı baş gösterir. Ayrıca ağrı neredeyse her zaman sırtın alt bölgesinde ve bacaklarda olur.

Bu yazımıza da bir göz atın: Zayıf kan dolaşımı nasıl hızlandırılır?

8. Anemi

Hastalık ilerledikçe vücudunuz besin maddelerini olması gerektiği şekilde kullanmayı bırakır ve bu da iştah kaybına sebep olur.

Öncelikle gün içinde yorgunluk hissetmeye başlarsınız. Bunun yanı sıra olarak zihinsel sağlığa da etkisi olan anemi nöbetlerine de maruz kalmanız mümkündür.

Bu belirti, kanser düzensiz ya da aşırı kanamalı regl döneminlerine neden olduğunda da oldukça sık görülür.

Bir kadın olarak bu belirtilere dikkat etmeniz çok önemlidir. Herhangi bir şüpheniz olduğunda jinekoloğunuzdan smear testi isteyin.

Düzenli sağlık kontrolleri bu hastalığın başarılı bir şekilde tedavi edilmesinde kritik bir öneme sahiptir — özellikle de ailenizde rahim ağzı kanseri geçmişi varsa.