Düzensiz Regl Olmanın 6 Sebebi

Regliniz genelde çok erken ya da çok mu geç geliyor? Sık düzensizlik diğer muhtemel sorunların ve hormon dengesizliklerinin bir işareti olabilir. Düzensiz bir adet döneminin başlıca 6 nedeni hakkında bilgi edinin.
Düzensiz Regl Olmanın 6 Sebebi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Reglinizdeki değişiklikler ve düzensiz regl, birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Bu nedenle büyük problemleri ortadan kaldırmak ve teşhis koymak için bir uzmana yönelmek en iyisidir.

Adet döngüsü, kadınların geçirdikleri, sağlığın birçok fiziksel ve zihinsel yönü ile birleşen biyolojik ve hormonal bir süreçtir. Regl, genellikle her 28 günde bir olur. Her bireyin vücudundaki hormonal aktivitelere göre değişkenlik göstererek, genellikle 3-6 gün arası sürer.

Her döngü süresince cinsellik ve doğurganlık konularında doğrudan rol oynayan bir dizi değişiklik olur, ancak çoğu kişi bunları göz ardı etmeye çalışır. Buna ek olarak, bunlar yaşamın farklı evrelerinde farklı şekillerde görünürler. Çünkü hormon üretimi ergenlik çağı ve menopoz dönemi arasında önemli derecede değişir.

Yine de, sağlık sorunlarını veya hormonal bozuklukları gösterebildikleri için düzensiz regl ortaya çıktığında bunları yorumlamayı anlamak çok önemlidir. Reglin erken veya geç gelmesi, diğer anormallikleri tespit etmenin anahtarı olabilir.

Ciddi bir şeyin yanlış gittiği hissine kapılmak için hiçbir sebep olmasa da, komplikasyonlardan kaçınmak için yine de dikkat etmek önemlidir. Düzensiz regl döngüsüne sahip olanların çoğu, bunun nedenini anlamamaktadır. Bu yüzden, bu sürecin düzensiz olmasının en yaygın 6 nedenini derledik. Haydi bir göz atalım!

1. Tiroid problemleri

boğazının ağrıdığını doktora anlatan kadın

Tiroid bezi ile ilgili bozukluklar, düzensiz regl dönemlerinin ana tetikleyicileridir. Bu organın önemli hormonlar ürettiği göz önüne alındığında tiroid dengesizlikleri, amenore vakalarının en az %15’i ile veya düzensiz periyotlarla ilişkilidir.

Bazıları onu “ana bez” olarak düşünür çünkü endokrin sistemi, metabolizmayı ve cinsel aktiviteyi kontrol altında tutar.

2. Doğum kontrol haplarını kullanmayı kesmek

Oral gebelik önleyiciler, doğum kontrolü için ve bir kadının hamile kalmasını önlemek için tasarlanmıştır. Bu haplar östrojen düzeylerini yüksek tutmaktadır. Vücut bunu hamilelik gibi yorumlar, bu da fertilizasyonu önler.

Bu hapları 21 gün boyunca aldıktan sonra, tamamen düzenli bir dönem için, bir hafta “dinlenme süresi” vardır. Sorun şu ki, bu hapları almayı bıraktığınızda genelde düzensizlikler ortaya çıkmaktadır. Hormonal değişiklikler nedeniyle menstrüasyon hiç olmayabilir bile.

Düzenli kullanım sonrasında hap almayı bırakan kadınların % 29’unun 3 aya kadar bir süre regl olmadığı tahmin edilmektedir.

3. Ağır egzersizler

mekik çeken kadın

Yüksek yoğunluklu egzersizler genellikle düzensiz regl ve bunun yanı sıra adrenal bezlerde, tiroidlerde ve hipofiz bezlerinde değişikliklere neden olabilir.

Örneğin, maraton koşan veya diğer atletik girişimlerde yarışan kadınlar, hormonal aktivitedeki değişiklikler sebebiyle bir veya iki ay boyunca regl olmazlar. Kadın vücut geliştiricilerinin %81’i hayatlarının bir bölümünde düzensiz dönemlere sahip olmuşlardır.

4. Hormonal dengesizlikler

Mesela Polikistik Over Sendromu (PCOS) ‘na sebep olan hormonal dengesizlikler gibileri menstrüal dengesizliklerin yaygın bir nedenidir. Bu durum östrojen, progesteron ve testosteron da dahil olmak üzere seks hormonlarının seviyesini değiştirir.

Sonuç olarak adet döngüsü de değişir ve vücut tüylerinde anormal büyüme, akne ve ani kilo değişiklikleri gibi diğer semptomlar üretir. Ortaya çıkardığı bir diğer hormonal mesele ise “erken menopoz”dur veya buna 40 yaşından önce başlayan menopoz da denebilir.

Bu durumda, düzensiz dönemlere aşağıdakiler de eşlik eder:

  • Vajinal kuruluk
  • Gece terlemeleri
  • Sürekli ruh hali değişimleri

5. Alerji ve gıda hassasiyeti

ekmeğe hayır diyen kadın
Gıda intoleransı ve alerjilerin, menstrüel döngüdeki düzensizlikler ile ilgisi vardır. Neredeyse sürekli adrenal bez aktivitesinden ödün verirler ve bu da seks hormonlarındaki stresi ve dengesizlikleri artırır.

Bunu da okumanızı öneriyoruz: Stres kadınları nasıl etkiler?

6. Beslenme yetersizlikleri

Beslenme yetersizlikleri de tiroid ve adrenal bezlerin düzgün işleyişini etkiler. Antioksidanlar, vitaminler, mineraller ve probiyotikler bakımından zayıf olan bir diyet, kortizol düzeylerini artırabilir; hipotiroid ve adrenal yorgunluk gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Fakat, yüksek kortizol düzeyleri sadece stresi artırmakla kalmaz. Ayrıca cinsel aktiviteden sorumlu olanlar da dahil olmak üzere, birçok önemli hormonun aktivitesini engeller. Adet düzensizliğinin ilk belirtilerinde, çeşitli ve yüksek oranda besleyici yiyecekler yenmesi çok önemlidir.

Genel olarak, menstrüel düzensizlik ile ilişkili faktörleri bilmek, onu uygun bir şekilde tedavi etmek için çok önemlidir. Buna ek olarak, hormon seviyelerini daha net bir şekilde kontrol etmek için bir doktora görünmek de iyi bir fikirdir.

Ana görsel referans wikiHow.com

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.