Tiroid Yetmezliğini Doğal Bir Şekilde Tedavi Etmenin 7 Yolu

4 Mart, 2019

Hipotiroidizmi olmadığı halde tiroid yetmezliği problemi yaşayan pek çok insan var. Bu durum asabiyet, yorgunluk veya kısık ses gibi mücadele etmesi zor sağlık problemlerine neden olabiliyor.

Bu yazıda, tamamen doğal ilaçlarla tiroid bezlerinizin daha iyi çalışmasını sağlayan 7 önerimiz olacak.

Tiroid yetmezliğiniz mi var?

Daha önce tiroidlerinizle ilgili bir doktora görünmediyseniz, hipotiroidizmin veya tiroid yetmezliğinin bilmeniz gereken en belirgin semptomları şu şekildedir.

 • Kilo değişimleri ve kilo vermede zorluk yaşama
 • Kuru cilt, güçsüz saçlar ve tırnaklar
 • Duygu değişimleri
 • Yorgunluk
 • Ses kısıklığı
 • Asabiyet veya endişe
 • Kabızlık
 • Sürekli üşüme hissi

Tiroid yetersizliğine bir eğiliminiz olup olmadığını gösteren en önemli semptom alnınızın üst kısmındaki saçların seyrek olmasıdır. Eğer bu semptomlardan birkaçı sizde varsa, aşağıdaki önerilerle tiroidinizi yeterli seviyeye getirmeyi deneyebilirsiniz.

1. Deniz yosunu yiyin


Tiroidinizi yeterli düzeye getirmek için tüketmeniz gereken ana besin iyot mineralidir. Bunu, aşırıya kaçmadan, doğal yollardan almak için yapabileceğiniz en sağlıklı şey deniz yosunu tüketmek.

Esmer su yosunu ve kombu’yu rahatlıkla tüketebileceğiniz deniz yosunlarındandır ve bunlar aynı zamanda güveçte ve diğer sebzelerle pişirmek için de idealdir.

Ayrıca okuyunuz: Hipotiroid için Deniz Yosununun Faydalarını Keşfedin

Deniz yosunu oldukça sert olduğundan, en az 20 dakika pişirmelisiniz. Esmer deniz algı gibi adı verilen deniz yosunları da vardır ancak bunları bir doktora danışmadan tüketmenizi tavsiye etmiyoruz.

2. Orta seviyede egzersizler yapın

Tiroid yetmezliği problemi yaşayan kişi yorgun hisseder ve üşür çünkü metabolizması çok yavaş çalışır. Vücudunuzu harekete geçirmenin ve canlandırmanın en etkili yolu haftada bir ya da iki kez orta seviyede egzersizler yapmaktan geçer.

Hafif egzersizler yapmanın tiroidlerinize hiçbir faydası olmayacaktır bu nedenle, sizi terleten ve derin nefesler alıp vermenizi sağlayacak kısa süreli ama tempolu egzersizler yapmanızı öneriyoruz.

3. Soğuk suyla duş alın


Soğuk su, tiroid bezlerinizi çalıştırmanın bir başka doğal yoludur çünkü özellikle üşüyen insanlarda, soğuk su çok önemli bir uyarıcıdır. Suyun ısısını aşamalı olarak değiştirmelisiniz. İlk birkaç sefer her zamanki ısınızda duş alın ancak duştan çıkmadan önce birkaç saniye ayaklarınızdan başlayarak vücudunuza soğuk su tutun.

Ayrıca, duş alırken sıcaktan soğuğa geçişler de yapabilirsiniz.

4. İşlenmemiş gıdalar tüketin

İşlenmiş, önceden pişirilmiş veya sanayi üretimi gıdalar, tiroidleriniz için çok zararlıdır.Bu zarar işlenme yöntemleri, kullanılan malzemelerin kalitesiz oluşu ve gıdaların içindeki katkı maddelerinden kaynaklanır.

Bunlar yerine, sizler için çok faydalı olan, evinizde kolaylıkla pişirerek veya çiğ olarak yiyebileceğiniz doğal ve organik gıdaları tercih edebilirsiniz.

Meyve sebze suları, salatalar, sebzeler, taneli besinler ve kabuklu yemişler tüketmelisiniz.

5. Toksinlerden uzak durun

Toksinler, tiroid de dahil olmak üzere vücudunuzun bazı bölgelerindeki bağışıklık sistemini zayıflatır.

Bahsettiğimiz besinlerin yanı sıra, temizlik ve kozmetik ürünlerinde, elektromanyetik dalgalarda, teknolojik cihazlarda, tütün ürünlerinde, kirli su ve havada da pek çok toksin bulunur. Tamamen doğal gıdalarla beslendiğiniz ve fırsat buldukça şehirden uzaklaşabildiğiniz bir hayat tarzını benimsemelisiniz.

6. Baharatlı Yiyecekler Deneyin


Özellikle yemeğinize zencefil ve kırmızı biber gibi baharatlardan koymak çok faydalı olacaktır. Bir süre bu baharatları yemeğinize az miktarda ekleyerek, midenizi alıştırabilirsiniz. Sonrasında, yavaş yavaş baharatların dozunu artırabilirsiniz.

Bu baharatlar, tiroid bezlerinizin çalışmasını hızlandıracak, daha hızlı kilo vermenizi ve daha az üşümenizi sağlayacak.

7. Boğazınızı iyi tanıyın

Tiroid boynun ortasında, boğazda bulunur ve sesle ilgisi olan vücudun bir parçasıdır. Aslında, duygusal açıdan bakarsak, hissettiklerimizi ifade edebilmekle alakalıdır.

Tiroid bezlerinizin düzenli çalışmasını sağlamak için, boynunuzda saat yönünde dönen bir ışık çemberi hayal ederken, boğaz çakrasına bağlı “e” sesini seslendirerek bir rahatlama ya da meditasyon egzersizi yapabilirsiniz.

 • Mayayo, E., Santisteban, P., Labarta, J. I., & Ferrández, A. (2002). Hipotiroidismo congénito. Tratado de Endocrinología Pediátrica. 3ª edición. Madrid: McGraw-Hill Interamericana de España, SAU, 532-56.
 • Prevention, C. (2018). Travelers with Chronic Illnesses – Chapter 8 – 2018 Yellow Book | Travelers’ Health | CDC. Retrieved from https://wwwnc.cdc.gov/travel/yellowbook/2018/advising-travelers-with-specific-needs/travelers-with-chronic-illnesses
 • Thyroid Patient Travel Tips. (2018). Retrieved from https://www.nahypothyroidism.org/traveling-with-thyroid-dysfunction/
 • Bansal, A., Kaushik, A., Singh, C., Sharma, V., & Singh, H. (2015). The effect of regular physical exercise on the thyroid function of treated hypothyroid patients: An interventional study at a tertiary care center in Bastar region of India. Archives of Medicine and Health Sciences. https://doi.org/10.4103/2321-4848.171913
 • Romano, L., De Santis, G. L., Gualtieri, P., & Merra, G. (2017). Thyroid disorders and Mediterranean diet: which way to prevent metabolic complications. European Review for Medical and Pharmacological Sciences. https://doi.org/10.26355/eurrev_201708_13259