Saç Dökülmesini Önlemek için Smoothie

Bu smoothie tarafından sağlanan vitaminler ve besinler sayesinde saç dökülmesini doğal maddeler yardımıyla engelleyebiliriz.
Saç Dökülmesini Önlemek için Smoothie
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Mevsimler değişirken, özellikle sonbahar ve ilkbahar döneminde, birçok insan geçici olarak saç dökülmesi yaşar ve bu durum bazen strese sebep olabilir. Bununla birlikte, vücudumuzun ihtiyacı olan tüm besin maddelerini almasını sağlayarak saç dökülmesini önlemek için doğal yollar da vardır.

Bu yazıda size saç dökülmesini önlemek için yardımcı olacak lezzetli ve sağlıklı bir smoothie yapmayı göstereceğiz. Okumaya devam edin. Bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

Saç dökülmesini önlemek için yararlı besinler

smoothie yapmak için gerekli meyveler

Saçlarımızın dökülmesi endokrin bozuklukları ve beslenme yetersizlikleri gibi farklı nedenlerle meydana gelebilir. Bizim odaklanmamız gereken iki önemli sebep budur.

Hem hormonal bozukluklar hem de vücuttaki vitamin ve mineral eksikleri saçlarınızın dökülmesine sebep olabilir; ancak doğru gıdaları tüketerek bu duruma bir son verebilirsiniz.

Bu yazıda, ilaç veya başka takviyeler kullanmanıza gerek kalmadan vücudunuzun ihtiyaç duyduğu maddeleri sağlayacak tıbbi özelliklere sahip olan bu gıdalardan bazılarını seçtik.

Smoothie, bu yararlı yiyeceklerin birçoğunu aynı anda tüketmenin basit ve kullanışlı bir yoludur. Bu nedenle, saç dökülmesini önlemek ya da bununla mücadele etmek ve sonunda sağlıklı saçlara sahip olmak için her gün bir smoothie içmenizi öneriyoruz.

Smoothie nasıl hazırlanır?

Saç dökülmesini önlemek amacıyla hazırladığımız bu tarifte kullanacağınız malzemelere bir göz atalım:

Ispanak

Tüm yeşil yapraklı sebzeler saç sağlığı açısından faydalıdır; çünkü saçımızın doğal hidrasyonuyla ilgili olan A ve C vitaminleri içerir. Ek olarak, yapraklı sebzeler bol miktarda besin içerdiği için vücudumuzun ihtiyacı olan demiri de sağlar. Bu oldukça önemlidir; çünkü demir eksiklikleri saç dökülmesine yol açabilir.

Çilek

Çilek, folik asit, B6, B7 vitaminleri ve saç için önemli bir mineral olan silikon bakımından epey zengindir. Bu besinler kepek ve diğer saç derisi problemleriyle mücadele ederken, bir yandan da pürüzsüz ve parlak saçlar elde etmenize yardımcı olur.

Yulaf

Bütün tahıllar genel sağlığınız ve saçlarınız için önem arz eder. Yulaf daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlarken, içeriğinde saçınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olan ve saç dökülmesini engelleyen B vitamini de barındırır.

Portakal

portakal ve çilek

Portakal diğer bütün turunçgiller gibi sağlıklı bir saç için gerekli olan kolajenin oluşumunu destekleyen C vitaminine sahiptir. Aynı zamanda güçlü ve yumuşak saçlara sahip olmamıza da yardımcı olur.

Ceviz

Kuru yemişler mineral bakımından zengindir ve bu da saç sağlığı için çok önemlidir. Cevizler, ince ve kırılmaya eğilimli saçlar için çok sağlıklı bir ilaçtır; çünkü saçınıza, saçınızın kırılmaması için gerekli olan esnekliği verir ve dökülmesine de engel olur.

Keten yağı

Keten tohumlarından çıkarılan yağ, esansiyel yağ asitleri bakımından zengindir; saç köklerinizin beslenmesine yardımcı olarak saçlarınızın sağlıklı uzamasını ve nemini korumasını sağlar. Kuru ve hasar görmüş saç uçlarına sahipseniz, bu sizin için oldukça önemli bir besindir.

Bira mayası

Bira mayası ideal bir saç, deri ve tırnak takviyesidir. Zengin vitamin ve mineral içeriği sayesinde saç dökülmesini önlediği için birçok kişi tarafından kullanılır.

Maca bitkisi

Peru’da yetişen bu kök sebze, bize çok fazla vitamin ve mineral, özellikle de demir sağladığı için saçlarımız açısından çok faydalı bir besindir. Buna ek olarak, hem kadınlar hem erkekler için yan etkisi olmayan, mükemmel bir hormon düzenleyicidir.

Saçlar için Smoothie

Malzemeler

 • 1 avuç, çok sert olmayan ıspanak
 • 5 adet çilek (mümkünse organik)
 • 1 yemek kaşığı yulaf (10gram)
 • 1 su bardağı taze sıkılmış portakal suyu (200 ml)
 • 1 yemek kaşığı keten yağı
 • 4 adet çiğ halde ve tuzsuz ceviz
 • 1 yemek kaşığı bira mayası (10 gram)
 • 1 yemek kaşığı maca kökü tozu

Hazırlanışı

 • İlk olarak bir portakalın suyunu sıkın.
 • Geri kalan malzemeleri topaklaştırmadan, kremaya benzer bir doku elde edene kadar portakal suyuyla karıştırın.
 • Daha etkili olabilmesi için bu karışımı her sabah aç karnına için.
 • Tüm yararlı besin maddelerini koruyabilmek için bu karışımı daima tüketmeden hemen önce hazırlayın.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.