Saç Dökülmesini Önlemek İçin Soğan Suyu

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Soğan Suyu

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 25 Mayıs, 2022

Soğan suyu, saç dökülmesini önleyici özelliğinin yanı sıra, bizi ayrıca kepek ve mantar hastalıklarına karşı da korur.

Dünyada binlerce insan, kellik veya saç dökülmesi problemlerinden yakınmaktadır. Bazıları ise, yavaş uzayan, ince veya kırılgan saçlardan şikayetçilerdir.

Bu problemlere karşı ev yapımı tedavi yöntemlerinden biri soğan suyudur. Bugünkü makalemizi okuyarak, soğan suyu ile saç dökülmesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Saç Dökülmesi ve Kolay Kırılan Saçlar

Her gün 50 ila 100 arası saç teli kaybetmek, insanlar için normal bir durum olarak varsayılsa da, kellik milyonlarca insanın doktorlara başvurmasına neden olan yaygın bir problem haline gelmiştir.

Saç dökülmesinin sebeplerinden bazıları; yeterli protein ve vitaminlerin alınamadığı bir beslenme düzeni ve stres olarak belirtilebilir.

Saç dökülmesi, insanların özsaygılarını olumsuz olarak etkileyen, onları daha depresif hale getirebilen ve daha çok endişelenmelerine sebep olan bir durum olabilir. Bu da daha çok saç dökülmesine sebep olur.

Kellik ile mücadele etmeye yardımcı ve kolay kırılan saçları güçlendirici birçok doğal tedavi yöntemi mevcuttur. Ancak bunların içinde en etkili olanlarının ortak noktası, soğan içermeleridir.

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Soğan Suyu

Soğan suyu, saç dökülmesini önlemek ve yeni saçların çıkmasını, sıfır yan etki (soğan kokusu hariç) ve alerjik reaksiyona sebep olmadan teşvik etmek için doğal, güvenilir ve etkili bir yöntemdir.

Bunun anlamı ise şudur: Saçlarınızın sadece dökülmesi durmayacak, aynı zamanda kaybettiğiniz saçlarınızın daha güçlü ve daha hızlı olarak yeniden çıkması da mümkün hale gelecektir!

Pahalı, saçlarınız için zararlı ve kimyasal içeren herhangi bir yöntemle saç derinize ve halihazırda varolan saçınıza da zarar verici bir yol izlemek zorunda değilsiniz.

Soğan, birçok konuda faydalı bir sebzedir ve eğer bu tedaviyi yeterince uzun bir süre uygularsanız, kelleşmiş noktaları, yeni ve daha sağlıklı saçlarla kapatmaya ve saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olmuş olursunuz.

saç dökülmesi

Şunu aklınızda bulundurmalısınız ki; soğan, saçlarınızda mucizeler yaratabilecek sihirli bir madde değildir. Eğer, gerçek anlamda sonuçları görmek istiyorsanız, kelliğinizin asıl sebebini de tedavi etmelisiniz.

Bu da, sağlıklı ve dengeli beslenmek, stres seviyenizi azaltmak ve düzenli gece uykusu anlamına gelmektedir.

Birçok insan evde uygulanan tedavilerin saç dökülmesi konusunda ne denli etkili olup olamayacağı konusunda şüphecidirler.

Bu makalemize de göz atın: Soğan ve Bal Karışımıyla Saç Dökülmesini Önleyin

Ancak soğanın, özellikle de soğan suyunun saç dökülmesini ve kepek, mantar enfeksiyonları gibi diğer problemleri önleyici özelliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra bazı araştırmalar, soğanın saçların erken beyazlamasını önleyici özelliği olduğunu da göstermiştir.

Soğan, Saçların Uzamasına Nasıl Yardımcı Olur?

Soğan, özellikle sülfür gibi saçların uzamasına yardımcı birçok faydalı içeriğe sahiptir. Soğan suyunu saç derinize uyguladığınız zaman, dolaşım hızlanır. Bu da yeni saç köklerinin uzamasına yardımcı olur. Ayrıca sülfür, saç uzaması için çok önemli olan vücudun kolajen doku üretimini de artırır.

Saç, saç kökleri aracılığı ile saç derisinden uzamaktadır ve kökler yeni, sağlıklı ve güçlü saçlar oluşturabilmek için yeterli miktarda kan akışına ihtiyaç duyarlar.

Tüm bu özelliklerinin yanı sıra, soğan ayrıca anti-bakteriyeldir. Bu nedenle mantar ve saç derisinde yaşayan bakterilerin, saçın normal bir şekilde uzamasını engellemelerini önleyici niteliktedir.

tarakta dökülen saçlar

Bir diğer taraftan soğan suyu, saçlarınızın daha ince ve kırılgan olmasını engeller ve saçlarınızı güçlendirir. Bu tedaviyi uygulayarak oldukça dolgun saçlara da sahip olabilirsiniz.

Soğan Suyu Saçın Uzaması için Nasıl Kullanılır?

Birkaç soğandan elde edeceğiniz suyu saç derinize nazikçe masaj yaparak uygulayın. İşte bu kadar basit! Bunu yapabilmek için, iki veya üç soğanı soyun ve dilimleyin. Daha sonra soğanları mutfak robotuna veya karıştırıcıya atın veya rendeleyin.

Yani, yapmanız gereken soğanın suyunu ayırabilmektir. Sonrasında doğrudan veya bir pamuk yardımı ile, suyu saç derinize uygulayabilirsiniz.

Unutmayın ki, soğan suyunun kokusu oldukça güçlüdür. Dolayısı ile bu tedaviyi gece yatmadan önce veya haftasonları uygulamanızı tavsiye ederiz. Veya bir miktar parfüm yardımı ile kokuyu engellemeyi deneyebilirsiniz.

Soğan suyunu saç derinizde yarım saat kadar bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreçte kafanızı bir duş bonesi veya bir plastik poşet yardımı ile kapatabilirsiniz.

Böylelikle soğan suyu saçınızın daha derin katmanlarına dek ulaşacaktır. Yarım saat sonrasında saçınızı bol sıcak su ile durulayın ve her zaman kullandığınız şampuanı kullanarak saçlarınızı yıkayın.

Şampuanınızın kimyasal maddeler içermiyor olmamasına dikkat edin. Bu tedaviyi haftada üç defa tekrarlayın. Sonuçları iki ay içerisinde göreceksiniz.

doğrama tahtası soğan

Bu tedavi birkaç gece uyguladıktan sonra sonuçlarını görebileceğiniz bir tedavi değildir. Uzun vadede uygulandığı takdirde sonuç verecektir.

Dökülen saçlarınızın yerine yenilerinin çıkması veya saç dökülmesinin azalması için sekiz hafta gibi bir süre gerekir. Bu ilk bakışta size uzun bir süre gibi gelebilir.

Ancak yine de tek seferde çözüm olarak adlandırılan ve sürdürülebilir olmayan tedaviler yerine, bunun gibi uzun vadeli ve kesin çözüme ulaştırıcı tedavileri tercih etmelisiniz.

Bu tedavinin etkisini artırmak için salatalarda çiğ soğan tüketmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, dilerseniz, çeyrek soğanın suyuna bir yemek kaşığı bal ilave edip, sabah kahvaltılarınızla birlikte tüketebilirsiniz.

Saç dökülmesini önleyici ve soğan içeren bir tarif daha öğrenmek ister misiniz? Bir yemek kaşığı soğan suyunu bir yemek kaşığı limon suyu ile karıştırın. Bu sıvı ile saçınıza masaj yapın ve üç saat kadar bekletin. Sonrasında saçınızı normalde olduğu gibi yıkayın.

Soğan ile saç dökülmesini nasıl önleyebileceğinizi anlatan bu makaleyi okurken keyif aldığınızı umuyoruz!

İlginizi çekebilir ...
Saç Dökülmesi, 7 Nedeni Ve Çözümü
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Dökülmesi, 7 Nedeni Ve Çözümü

Saç dökülmesi birçok nedenden kaynaklanabilir. Biz burada saç dökülmesinin en yaygın nedenlerinden ve çözümlerinden bahsedeceğiz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.