Keten Tohumu Suyu Saçlarınızı Güçlendirir

23 Kasım, 2018
Güçlü ve parlak saçlar için saç kremleri veya jelleri yerine keten tohumu suyu kullanabilirsiniz.

Saçlarımız her gün onları zayıflatan, kurutan ve görünür şekilde zarar veren birçok faktöre maruz kalmaktadır. Bu sebeple, saçlarımızı korumak ve sağlıklı bir şekilde parlamalarını sağlamak için, onlara ihtiyaç duydukları bakımı ve günlük beslemeyi sağlamalıyız. Peki bunu keten tohumu suyu ile yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Günümüzde hasarları onarmaya ve sağlıklı, güzel bir görünüm elde etmeye yönelik tasarlanmış birçok farklı saç bakım ve güzellik ürünü bulunmaktadır.

Ancak, daha az maliyetli olup saçlarınızı güçlendirerek ve sağlıklı bir görünüm kazandırarak benzer sonuçlar almanıza yardımcı olan doğal alternatifler de mevcuttur. Keten tohumu suyu ise bunlardan bir tanesidir.

Çoğumuzun bildiği üzere keten tohumu, esans yağı kaynağıdır ve sağlığımız için oldukça faydalı birçok sağlıklı besin maddesi bulundurur. Saçımızı besler, nemlendirir ve yeniler; böylece saçımız güzel ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Saçı güçlendiren keten tohumu suyunun faydaları

saç bakımı keten tohumu

Önemli bir Omega 3 yağ asidi kaynağı olmasının yanı sıra, keten tohumunun içinde aynı zamanda önemli miktarda E ve B kompleks vitaminleri bulunur.

E vitamini dış ortamların sebep olduğu hasarı düzeltir ve yenilenmeyi teşvik eder. B vitamin kompleksi de sinir ve dolaşım sistemlerine iyi gelmektedir.

Bu da keten tohumunu cilt sağlığı ve özellikle saçları güçlendirmesi, beslemesi ve parlatması sebebiyle saç bakımı için iyi bir alternatif haline getirmektedir.

Estetik kullanımının da ötesinde, keten tohumu suyu saçı nemlendirerek dökülmesini engeller ve yeni saçlar çıkmasını teşvik eder. Besin maddesi yönünden zengin olan bu sıvı, aynı zamanda cildinizin erken yaşlanmasını da önler.

Keten tohumu suyu dış ortamların yol açtığı hasara karşı saçınızı korur ve saç bakımınızda en büyük dostunuz olabilir. Ayrıca, saçlarınıza şekil vermenize ve elektriklenmesinin engellenmesine de yardımcı olur. Bunun dışında, keten tohumu suyu antibakteriyel özellikleri ve dokuları yenileyebilmesiyle yara ve yanık tedavisinde de kullanılabilir.

Bu makalemize de göz atın: Keten Tohumu Suyunun 6 Harika Yararı

Keten tohumu suyu nasıl hazırlanır?

keten tohumu suyu

Keten tohumu suyunu hazırlamak oldukça basittir ve her şeyden önemlisi son derece ekonomiktir. Bu basit adımları uygulayın ve cildinize bakmak için keten tohumu suyunun tüm özelliklerinden faydalanın.

Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı keten tohumu
 • 1 litre su
 • 1 limonun suyu

Hazırlanışı

 • Bir kabın içinde suyu kaynatın ve kaynama noktasına geldiğinde keten tohumlarını atıp tekrar kaynatın.
 • Altını 2 dakika ya da suyun kıvam alması için ne kadar gerekiyorsa bir süre daha açık bırakın.
 • Hazır olduğunda altını kapatın ve soğumaya bırakın.
 • Ardında suyun içinden tohumları süzün.
 • Son olarak içine 3 yemek kaşığı limon suyunu ekleyin; bu sayede karışımınızı daha uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Saçı güçlendirmek için keten tohumu suyunu nasıl kullanabilirsiniz?

saç bakımı ve güçlendirme

Keten tohumu suyunun tüm özelliklerinden faydalanmak için, aşağıdaki adımları uygulamanız önem taşır:

 • Saçınızı normal şampuan ve kreminizle yıkayın.
 • Saçınızı tararken, krem veya jel kullanmak yerine elinize biraz keten tohumu suyu alın ve tüm kafanıza ve saçınıza uygulayın. Köklerden uçlara kadar nüfuz etmesine dikkat edin.
 • Bu uygulama saçınızı besleyecek ve dökülmesini önleyecektir.
 • Kuruduğunda, saçınızın parlak olduğunu ve elektriklenmediğini göreceksiniz.
 • Saçlarınız kıvırcıksa, lüleleriniz ortaya çıkana kadar keten tohumunu lülelere uygulayın.
 • Etkisini artırmak için, keten suyu tohumunu her gece yatmadan önce kafa derinize de uygulayabilirsiniz.

Bu ürünü saklamak için içine limon suyu eklemeli ve buzdolabında tutmalısınız. Doğal ve suni koruyucu içermeyen bir ürün olduğundan raf ömrü maksimum iki haftadır.

O yüzden bu ürünü bol miktarda hazırlamanız önerilmez. Yalnızca bir haftada kullanacağınız kadarını hazırlayın ve temiz ve hava almayan bir kavanozun içinde saklayın.