Safra Kesesi İltihabı İçin 3 Doğal Çözüm

Bu yazıda sizinle safra kesesi iltihabı için en iyi doğal çözümleri paylaşacağız: Zeytinyağlı limon suyu, kurkumin ve deve dikeni. 
Safra Kesesi İltihabı İçin 3 Doğal Çözüm

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Kolesistit, genellikle safra taşı nedeniyle safra kesesi iltihabı oluştuğundaki duruma verilen addır. Daha ciddi diğer nedenler tümörler veya bazı enfeksiyonlar olabilir. Bu nedenle, bu sorunlardan herhangi biriyle karşı karşıya olduğunuzu düşünüyorsanız veya bundan eminseniz, tıbbi müdahale kesinlikle gereklidir.

Ancak safra kesesi iltihabı için başvurulabilecek, tıbbi tedaviyi tamamlayan harika doğal çözümler de vardır.

Safra Kesesi İltihabı İçin 3 Doğal Çözüm

Bu yazıda safra kesesi iltihabı için başvurulabilecek bazı ilginç alternatif çözümlerin neler olduğunu öğrenin: zeytinyağlı limon suyu, kurkumin veya deve dikeni. Bunları tüketmek hafif iltihap görülen vakalarda tedaviyi destekleyebilir.

Ancak her şeyden önce en önemlisi bu tür bir tedaviyi denemeye başlamadan önce doktorunuza danışmanızdır.

Kolesistit nedir?

Kolesistit, karaciğerin altında, sağ taraftaki kaburga kemiğinin alt kısmında yer alan bir organ olan safra kesesinin iltihaplanmasına verilen addır. Karaciğer tarafından üretilen safra isimli bir maddeyi içerir. Bu madde sindirim sürecine, özellikle de yağların sindirimine katılır.

Ancak bazı durumlarda safra kesesi taşları oluşabilir. Bu taşlar biriktiklerinde iltihaba yol açarlar. Bu durum şiddetli karın ağrısına neden olur. Ayrıca bu taşlar safra kanallarını tıkarlar. Bu nedenle bu durum zamanında tedavi edilmezse tehlikeli olabilir.

Risk faktörleri

Kolesistit herkesin başına gelebilir ancak safra kesesiyle ilişkili bu sorunla karşılaşma riskini artıran bazı etkenler vardır. Örneğin daha ileri yaşlı olan kadınlar için risk daha fazladır. Ancak safra kesesi iltihabı gelişimini etkileyen başka faktörler de vardır:

 • Hamilelik
 • Hormon terapisi
 • Obezite ve ani kilo değişimleri
 • Diyabet

Safra kesesi iltihabı için doğal çözümler

1. Limon suyu ve zeytinyağı

limon suyu zeytinyagi karisimi

Ev yapımı bir zeytinyağı ve limon karışımı, safra kesesi iltihabını ve karaciğerin işlevini iyileştirmek için faydalı olabilir.

Öncelikle safra kesesi iltihabı için kullanılabilecek en basit ve en ucuz doğal çözümlerden biri limon suyudur. Safra kesesi taşlarını çözdürmek için antik tedavilere bu turunçgil de dahil edilmiştir. Bazı durumlarda limon suyu, zeytinyağı gibi başka iyileştirici maddelerle bir araya getirilmiştir.

Karaciğerin ve safra kesesinin turunçgiller, zeytinyağı, magnezyum ve tuzlarla nasıl temizlenebileceğiyle ilgili bilgiler bazı internet sitelerinde mevcuttur. Ancak bu tedavi, sağlık açısından belli riskler taşır. Bu nedenle tıbbi gözetim olmadan böyle bir şeye kalkışmamalısınız.

Sağlıklı bir şekilde bu çözümden yararlanmak için bir yemek kaşığı zeytinyağını bir yemek kaşığı limon suyuyla karıştırın ve her gün aç karnına için. Bunu yaparak karaciğerin ve safra kesesinin işlevini nazik ve doğal bir şekilde kolaylaştırmış olacaksınız.

2. Kurkumin takviyesi

Çalışmalar, her gün ağız yoluyla kurkumin takviyesi almanın kolesistit tedavisinde etkili olabileceğini gösteriyor. Takviyedeki temel madde, doğal bir anti-enflamatuvar olan zerdeçaldır.

Bu tür tedavilerle ilgili daha fazla araştırma yapılması gerekiyor olsa da, kurkumin, safra kesesi kasılmasını uyarabiliyor gibi gözükmektedir. Bu doğruysa, safra kesesi taşı oluşumunu azaltmaya ve aynı zamanda var olan taşların dışarı atılmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca bu takviyenin, uzun süreli kullanımda bile herhangi bir yan etkisinin olmaması iyi bir şeydir. Ancak tanı konması, takibinin yapılması ve doğru dozun belirlenmesi için tıbbi gözetimin olması tavsiye edilir.

3. Deve dikeni

deve dikeni

Deve dikeni, karaciğer ve safra kesesi sağlığı için faydaları nedeniyle antik çağlardan beri kullanılan doğal bir çözümdür. İnfüzyon olarak içebilir veya takviye olarak alabilirsiniz.

Deve dikeni, karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olan şifalı özellikleri nedeniyle öne çıkan bir bitkidir. Bunun yanı sıra bu bitki, safra kesesi hasar görmüş haldeyse, dokularının yenilenmesine bile yardımcı olabilir.

Bunun yanında deve dikeni safra kesesinin temizlenmesine ve safra kesesi taşlarını dışarı atmanıza da yardımcı olabilir. Bu yüzden, safra kesesi iltihabı için başvurulabilecek doğal ve kolay bir çözüm olan bu bitki, kolesistitiniz varsa çok faydalıdır.

 • Deve dikenini istediğiniz bir içeceğin içine katabilir veya kapsül ya da hap şeklinde takviye olarak alabilirsiniz. Hatta silymarin olarak bilinen konsantre aktif maddesini bile bulabilirsiniz.

Safra kesesi iltihabım mı var?

Son olarak, biliyer kolik hastalığınız varsa, aşağıdaki tavsiyeleri dikkate almanızın çok önemli olduğunu hatırlatmalıyız:

 • Kolik geçene kadar yemek yemekten kaçının.
 • Bol su için. Ayrıca tatlandırılmamış elma suyu da içebilirsiniz.
 • Tekrar yemek yemeye başladığınızda yağlı yiyeceklerden ve asiditeye yol açan gıdalardan kaçının.

Ayrıca ağrınız çok şiddetliyse, kusmaya başladıysanız veya nefes almakta zorluk çekiyorsanız acilen bir doktora görünmelisiniz. İdrarınıza da dikkat edin: Koyu kahverengi ise hemen bir doktora görünün. Ayrıca gözleriniz veya cildiniz sarımsı görünüyorsa hemen tıbbi müdahaleye başvurun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Rasyid, A., & Lelo, A. (1999). The effect of curcumin and placebo on human gall-bladder function: An ultrasound study. Alimentary Pharmacology and Therapeutics. https://doi.org/10.1046/j.1365-2036.1999.00464.x
 • Abenavoli, L., Capasso, R., Milic, N., & Capasso, F. (2010). Milk thistle in liver diseases: Past, present, future. Phytotherapy Research. https://doi.org/10.1002/ptr.3207
 • Sun, J. (2007). D-limonene: Safety and clinical applications. Alternative Medicine Review.
 • Gupta SC, Patchva S, Aggarwal BB. Therapeutic roles of curcumin: lessons learned from clinical trials. AAPS J. ;15(1):195–218. doi:10.1208/s12248-012-9432-8
 • Gaby, A. R. (2009). Nutritional approaches to prevention and treatment of gallstones. Alternative Medicine Review.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.