Sağlıklı Cildin Düşmanı Olan 7 Şey

Erken yaşlanmanın yanı sıra, beraberinde gelen ciddi sağlık riskleri nedeniyle sağlıklı cildin düşmanı olan şeylerden kaçınmalısınız. Bu makalede, cilt sağlığı için risk faktörlerinin listesine bir göz atacağız.
Sağlıklı Cildin Düşmanı Olan 7 Şey

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Cildinizin güzelliği ve parlaklığı yıllar içinde değişir. Erken yaşlanmanın yanı sıra, beraberinde gelen ciddi sağlık riskleri nedeniyle sağlıklı cildin düşmanı olan şeylerden kaçınmalısınız. Bu makalede, cilt sağlığı için risk faktörlerinin listesine bir göz atacağız.

Cilt sağlığına zarar veren dış etkenlere duyarlı olmaya yatkın olabilseniz de, kendinize dikkat etmek ve uygun bakım ile uzun ve kısa vadeli sorunları önlemek her zaman mümkündür.

Sağlıklı cildin düşmanı olan yedi şey

Bu liste İspanyol Dermatoloji ve Venereoloji Akademisi’ne göre sağlıklı cildin düşmanı olan en yaygın şeylere odaklanmaktadır. Genel olarak, doğrudan cildinizin bozulmasına ve yaşlanmasına neden olabilecek faktörleri listeleyeceğiz.

1. Güneş: sağlıklı cildin en kötü düşmanlarından biri

sağlıklı cildin düşmanı güneş
Güneş radyasyonu cilt hasarının ana nedenlerinden biridir.

Yörüngesinde döndüğümüz yıldız olan güneş, atmosfer tarafından engellenemeyerek cildimize ulaşan ve ona zarar veren güçlü ultraviyole ışınlarını (UV ışınları) gönderir. Güneş ışınları cilt sağlığının en kötü düşmanlarından biri olarak kabul edilir.

Tehlike, dermisi yavaş yavaş aşındıran devamlı bir kutanöz dehidrasyondan kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte, foto yaşlanma ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmanın en kötü kısmı değildir. Keratoz, koyu pigmentli lezyonların ortaya çıktığı ve hücrelerin anormal şekilde büyüdüğü bir cilt sorunudur. Daha hassas ciltlerde daha büyük hasar riski yüksektir.

2. Tütün, sağlıklı cildin en tehlikeli düşmanlarından biri

İkincisi, sıralamada, tütün şüphesiz cilt sağlığının en güçlü düşmanlarından biridir. Doktorlar kronik sigara içicilerini tanıyabilir, çünkü kırışıklıkları daha derin, daha ince, daha belirgin ve gri bir renge sahiptir.

Kadınlarda, sigara içerken cilt çok daha hızlı zayıflar. Dermisin direncinin azalmasının nedeni, sigaranın kan dolaşımını yavaşlatması ve oksijeni dokulardan uzaklaştırmasıdır.

3. Alkol

alkol kullanımı
Tütün gibi, alkol de kan dolaşımını ve dokulara ulaşan oksijen miktarını etkiler.

Aşırı alkol tüketimi kan dolaşımına zarar verir. Bunu da tütündeki gibi cildin genel sağlığında görebilirsiniz. Erken yaşlanmaya neden olmasının yanı sıra, günlük olarak alkol tüketen insanlar soluk görünmeye başlayabilir, gözlerinin çevresinde donuk cilt ve koyu halkalar olabilir.

4. Yağlı gıdalar

Genellikle bu yiyecekler “abur cubur” kategorisine girer. Doymuş yağlar beslenmenize vücudunuzun yakamayacağı kaloriler ekler. Bununla birlikte, lipit metabolizması kaçınılmaz bir değişikliğe uğrar.

Her gün yağlı yiyecekler yiyen insanlar akneden seboreik dermatite ve hatta cildin dış katmanlarının kalınlaşmasına kadar değişen etkiler yaşayabilir. Ek olarak, obezitesi olan insanlar, skarlaşma, ödem ve keratoz gibi problemleri olan bir dizi cilt sağlığı komplikasyonu gösterme eğilimindedir.

4. Stres

stres yaşayan kadın
Anksiyete ve stres, bazı durumlarda egzama ve dermatitin ortaya çıkmasına neden olan çeşitli semptomlar gösterebilir.

Stres kendini kırılgan veya bozulmuş duygusal bir durumla veya üzüntü veya öfke nöbetleriyle gösterir. Stres fiziksel rahatsızlıkların kapısını açar, bu yüzden stresi yüzme veya yoga gibi rahatlatıcı aktivitelerle hafifletmelisiniz.

Cildiniz sizi hayatın agresif unsurlarından korumak için kalkanınızdır. Stresli olduğunuzda, alerji, dermatit, hatta gül hastalığı ve sedef hastalığı ile kendini gösterebilir.

6. Kirlilik

Çevre kirliliği cilt sağlığının bir diğer düşmanıdır ve sıklıkla fark edilmeyen düşmanlardan biridir. Ancak bu sadece endüstriyel alanlarda değil: toz, ekinlerin fumigasyonunda kullanılan ürünler ve genel olarak havadaki kirlilik de gözeneklerinizi tıkar. Sonuçların en hafifi aknedir, ancak daha ciddi sonuçlar da vardır.

7. Ani kilo değişiklikleri

sağlıklı cildin düşmanı ani kilo değişimi
Diyetiniz cilt sağlığınızda önemli bir rol oynar.

Cildinizdeki elastik lifler kilo aldıkça gerilir. Cilt çok fazla gerilirse, lifler kırılabilir. Buna cildinizin doğal yaşlanmasını eklediğinizde, cilt kalıcı olarak gevşek ve sarkık kalabilir. Bu nedenle kilo değişikliklerinin yavaş ve sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamak önemlidir.

Sağlıklı cildin düşmanı olan bu yedi şeyden kaçınarak, cilt sağlığınızı olumsuz etkileyen faktörlerin çoğundan kaçınabilirsiniz. Kendinizi güneşten korumak, sağlıksız alışkanlıklardan kaçınmak, sağlıklı, dengeli bir beslenme sürdürmek ve fazla yemekten kaçınmak cildinizin harika görünmesinin büyük bir parçasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.