Salatalık Suyu İçmek İçin 7 Sebep

Salatalık, dünyada en çok yetiştirilen sebzelerden bir tanesidir. Bu sebze hemen hemen tüm mutfaklarda bulunur ve mutfaklarda kullanımının yanı sıra iyileştirici özellikleri sayesinde kozmetik sektöründe de sıklıkla kullanılır.
Salatalık Suyu İçmek İçin 7 Sebep
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Salatalık suyu içmek ne kadar faydalı biliyor musunuz? Bugün size salatalık suyunun faydalarından bahsedeceğiz! Salatalık, hıyar bitkisinin meyvesidir.

Her ne kadar Hindistan’da ortaya çıkmış olsa da, salatalık zamanla tüm dünyadaki medeniyetlerin mutfaklarına girmiştir.

Salatalığın bileşenleri

Bu sebzenin popülaritesi, toplamda %96 oranında su içermesiyle alakalıdır. Salatalık, az miktarda şeker, yağ ve protein içerdiği için düşük kalorili bir besindir. 100 gram salatalık 13 kaloridir. Bu ürünün içerdiği besleyici özellikler arasında aşağıdakiler öne çıkmaktadır:

  • C, E ve B grubu Vitaminler
  • Potasyum, fosfor, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller

Bu nedenle, beslenme uzmanları genellikle diyet listelerinde salatalık tüketilmesini tavsiye eder. Çoğunlukla salatalarda ya da turşu halinde tüketilse de salatalık suyu olarak da tüketilebilir ve meyve sularına eklenebilir çünkü nötr tadı sayesinde diğer meyve ve sebzelerle iyi uyum sağlar.

Pratik bir alternatif: Salatalık suyu içmek

salatalık suyu içmek

Taze sıkılmış meyve suları, iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Vücudunuzdaki sıvı miktarını korurken, sindirimi ve emilimi kolaylaştırır. Ayrıca, vücuttaki toksinlerin atılmasına da yardımcı olur.

Toksinler vücudunuzdan atıldığında, bağışıklık sisteminiz gelişir ve kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Bugünkü yazımızda size salatalık suyu içmek için 7 nedenden bahsedeceğiz.

1. Salatalık suyu içmek kilo vermenize yardımcı olur

Çok az bir kaloriye sahip olmasının yanı sıra, salatalık tüketmek size kendinizi tok hissettirir.

  • Salatalık suyunun yapısı sindirim süreçlerinizi yavaşlatır ve daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur.
  • Aynı zamanda açlık hissinizi dengelemenize ve sağlıklı bir vücut ağırlığı elde etmenize yardımcı olabilir.

Salatalık suyu diğer meyve ve sebze sularıyla birleştirildiğinde, yağ kaybını desteklemeye yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır ve vücudunuzda detoks etkisi yaratır.

2. Sindirim sisteminizi iyileştirir

karnı ağrıyan kadın

Salatalık lif ve su içerir. Su tüketimi, asit reflü semptomlarını azaltmakta ve midenizin pH’ını arttırmaktadır. Öte yandan lif, bağırsak hareketlerini kolaylaştırır ve kabızlığı hafifletir.

3. Vücudunuzun susuz kalmasını önler

Vücudunuz gün boyunca su kaybeder. Bu nedenle, sıvı kaybı semptomlarının görülmesi şaşırtıcı değildir. Salatalık suyu veya su tüketmek, bu sıvı kaybını önlemek için mükemmel bir yoldur çünkü vücuda büyük miktarda su ve mineral tuzu sağlar.

4. Kanser riskinizi azaltır

2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre, salatalıkta bulunan lignanlar ve kukurbitasinler kanser riskini azaltmaktadır. Bu maddeler kanser hücrelerinin üremesini engeller ve böylece çeşitli kanser türlerinin gelişme riski azalmış olur. Bu araştırma henüz başlangıç niteliğinde olsa da, bir bardak salatalık suyu içmenin size hiçbir zararı olmayacaktır.

5. Kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur

kalbi sıkışmış adam

Yüksek tansiyon, kan basıncınızın sağlıklı olduğu kabul edilen sınırların üstünde olduğu anlamına gelir. Bu “sessiz” hastalık, ilerleyen yaşlarda kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi artırabilir.

Salatalık suyu lif, magnezyum ve kan basıncının düşürülmesine yardımcı olan potasyum bakımından zengindir. Yüksek tansiyon hastalığının belirgin semptomları olmadığı için kan basıncınıza dikkat etmek önemlidir.

6. Fazla asiditeyle mücadele eder

Salatalık, alkalin özellikleri sayesinde kan dolaşımınızın pH’ını düzenler. Aşırı asitli gıdalar tüketmenin vücudunuzu zayıflatabileceğini unutmayın.

PH seviyesindeki dengesizlik, pek çok diğer hastalığın yanı sıra erken yaşlanma, obezite ve kardiyovasküler hastalıklar gibi problemlere neden olabilir.

7. İyi bir B vitamini kaynağıdır

B grubu vitaminler, vücudunuzun doğru işleyişi için çok gereklidir çünkü sinir sisteminin süreçlerine müdahale ederler, enerji seviyelerini artırırlar ve metabolizmanızı hızlandırırlar. Düzenli olarak salatalık tüketmek, stres ve anksiyetenin olumsuz etkilerinden bazılarını azaltmanın kolay bir yoludur.

Hazır ürünler mi evde sıkılmış meyve suları mı?

Günümüzde marketlerde tüketilmeye hazır pek çok meyve suyu satılmaktadır. Bununla birlikte, bu hazır paketlerin içindeki koruyucular ve yapay renklendiriciler toksik veya alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Bu nedenle meyve sularını evde kendiniz sıkmanız daha iyidir. Artık, salatalık suyunun sağlığınız için ne kadar faydalı bir doğal bileşen olduğunu biliyorsunuz. Bir sonraki market alışverişinizde mutlaka salatalık satın alın. Unutmayın ki sağlığınıza yatırım yapmak kadar iyi bir şey yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Xu L., Yu W., Jiang J., Li N., Clinical benefits after soluble dietary fiber supplementation: a randomized clinical trial in adults with slow transit consitpation. Zhonghua Yi Xue Za Zhi, 2014. 94 (48): 3813-6.
  • Murguanantham N., Solomon S., Senthamilselvi MM., Anti cancer activity of cucumis sativus (cucumber) flowers against human liver cancer. International Journal of Phamraceutical and Clinical Research, 2016.
  • Filippini T., Violi F., D’Amico R., Vinceti M., The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: a systematic review and meta analysis. Int J Cardiol, 2017. 230: 127-135.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.