SAVERS Metodu: Hayatınızı Değiştirecek Alışkanlıklar

SAVERS metodu her sabah uygulanması gereken 6 adımdan oluşan bir güne başlama metodudur. Ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için bu yazımızı okuyabilirsiniz!
SAVERS Metodu: Hayatınızı Değiştirecek Alışkanlıklar

Son Güncelleme: 13 Eylül, 2020

SAVERS metodu hem kişisel hem de profesyonel hedeflerinize ulaşmanız için size yardımcı olacak altı sabah egzersizine dayanmaktadır. Bir metottan çok olayları görme şeklinizi değiştirecek ve hedeflerinize odaklanmanıza yardım edecek bir yaşam felsefesidir.

Bu yazımızda size bunun ne olduğunu ve nasıl yapılabileceğini anlatacağız.

SAVERS Metodu Nedir?

SAVERS metodu Hal Elrod tarafından yaratılmıştır ve Mucizevi Sabah‘ta yayınlanmıştır. Elrod burada hayatınıza odaklanmak ve aklınıza koyduğunuz her şeyi başarmak için sabahın ilk saatinde yapmanız gereken altı adımı açıklar.

Hal Elrod, sonrasında neredeyse hiçbir sonuç yaşamadan mucizevi bir şekilde iyileştiği ciddi bir kaza geçirmiştir. Kitabında bu deneyiminden bahseder ve bu ritüeli gerçekleştirerek yaşam felsefesi ile neler başardığından bahseder.

Metodun adı her sabah gerçekleştirmeniz gereken 6 adımın ilk harfinden oluşan bir kısaltmadır. Adımlar şunlardır:

  1. Sessizlik için S (silence)
  2. Olumlama için A (affirmation)
  3. Görselleştirme için V (visualization)
  4. Egzersiz için E (exercise)
  5. Okumak için R (reading)
  6. Yazmak için S (scribing)

Gününüzün, güne nasıl başladığınızdan büyük ölçüde etkilendiği inancına dayanan bir metoddur. Bundan dolayı, eğer gününüze başarmak istediğiniz şeylere odaklı bir şekilde başlarsanız bunları başarmanız daha kolay olacaktır.

Bunun aksine, eğer gününüzün ilk anlarını WhatsApp’ı ya da emaillerinizi kontrol etmek gibi daha az önemli şeylere dikkat ederek geçirirseniz gününüz boyunca hedefinizden daha sık saparsınız.

Yeni uyanan bir kadın.
SAVERS metodu güne hedeflerinizi başarmak üzere düşünmek ve meditasyon yapmak ile başlamanızı önerir.

Takip Etmeniz Gereken Adımlar Nelerdir?

Bu metot hakkında ilk bilmeniz gereken şey, her sabah normalden bir saat erken kalkmanız gerektiğidir. Bazıları için bu gereksiz bir efor gibi görünebilir ancak yazar tüm adımları gerçekleştirmek için yeterli zamana sahip olmak gerekli olduğu için bunu vurgular.

1. Sessizlik

Uyandığınızda ilk 5 dakika sessiz kalmalısınız. Bu stres ve anksiyete seviyenizi azaltacaktır. Bu zamanı meditasyon yaparak, düşünerek, nefes almaya odaklanarak ya da gün için bir hedef belirleyerek geçirebilirsiniz.

2. Olumlama

Bunu; kendiniz ile ilgili daha iyi hissetmenizi sağlayan belirli sözleri, amaçları ya da hedefleri tekrarlayarak yapabilirsiniz. Kendi bulduğunuz sözleri, ya da şarkılar veya kitaplardan aldığınız sözleri kullanabilirsiniz.

Buradaki fikir, ruh halinizi ve benlik saygınızı iyileştirmek için her gün bu sözleri tekrar etmektir. Bu şekilde gününüze yapmak istediğiniz şeyleri başarmak için çok daha fazla motivasyon ve enerji ile başlayacaksınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: İyi Bir Gece Uykusu İçin Hangi Yatak En İyisidir?

3. Görselleştirme

Bu adım da beş dakika sürecektir. Kendinizi, kendiniz için belirlediğiniz hedefi çoktan gerçekleştirmişsiniz gibi görselleştirmek için zaman ayırmanız gerekecek.

Bu kulağa garip gelebilir ancak size hedeflerinizi gerçekleştirebileceğinizi hatırlatan sözleri tekrar ederek ve bunları yaptığınızı hayal ederek hedefinizi başarmaya odaklanmanız daha kolay hale gelecektir.

4. Egzersiz

Bu adıma en az 20 dakika ayırmalısınız. Bu 20 dakika içerisinde yapmaktan hoşlandığınız bir egzersiz türü seçeceksiniz. Bu, vücudunuzu aktif  hale getirmeye ve sizi enerji ile doldurmaya hizmet edecektir.

Aerobik bir egzersiz seçmenizi öneriyoruz, çünkü bu sizi daha da aktif hale getirecektir. Ancak küçük bir yoga dersi, pilates ya da koşu gibi sizi iyi hissettirecek bir egzersiz de yapabilirsiniz.

Meditasyon yapan bir kadın.
Sabahları 20 dakika egzersiz yapmak metodun bir parçasıdır.

5. Okumak

Egzersiz gibi, sevdiğiniz bir şey okuyarak da 20 dakika geçireceksiniz. Bu gazete, şu anda okuduğunuz bir roman, ya da sizi motive eden ve zihninizi odaklayan herhangi bir metin olabilir.

6) Yazmak

Son olarak, son 20 dakikanızı ritüelistik bir yazma ile geçireceksiniz. Yazmak derken, kastettiğimiz şey aklınıza gelen fikirleri veya sahip olduğunuz hedefleri yazmanızı, ya da basitçe kişisel bir günlük tutmanızı söylemeye çalışıyoruz.

Bunu, yalnızca bu amaca adanmış bir defterde ve el yazısı ile yapmak en iyisidir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Bir Alışkanlık Nasıl Oluşur

Rutininizde SAVERS Yöntemi

Yazar ve pek çok takipçisi, bu rutini sürekli olarak uyguladığınızda hayatınızın ve olaylara bakış açınızın iyileşeceğini iddia ediyor. Bundan dolayı, hedeflerinize ulaşmanız da daha kolay olacak.

Ancak, kendi hayatınızı değiştirme gücüne sahip olan tek kişi sizsiniz ve bu rutini ya da hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak herhangi bir rutini uygulamak için çaba göstermelisiniz. Bunu tam olarak yazarın önerdiği şekilde yapmanıza gerek yok, ancak bu ilkeleri günlük yaşamınıza uyarlayabilirsiniz.

This might interest you...
Bel Ağrısını Önlemek İçin 3 Sağlıklı Alışkanlık
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Bel Ağrısını Önlemek İçin 3 Sağlıklı Alışkanlık

Bel ağrısını önlemek için yapabileceğiniz pek çok şey vardır, bunların başında da vücudunuzu ve kaslarınızı güçlendirecek egzersizler gelir.  • The Miracle Morning | Changing the World One Morning at a Time [Internet]. [cited 2020 Apr 30]. Available from: https://www.miraclemorning.com/
  • Sok, Sohyune, Kyung Soon Yang, and Kwuy Bun Kim. “The effect of morning stretching on depression and motivation of rehabilitation for stroke patients.” J Korean Acad Adult Nurs 17.4 (2005): 573.
  • Daurat, A., et al. “Detrimental influence of bright light exposure on alertness, performance, and mood in the early morning.” Neurophysiologie Clinique/Clinical Neurophysiology 26.1 (1996): 8-14.
  • Evans, Gary W., Richard E. Wener, and Donald Phillips. “The morning rush hour: Predictability and commuter stress.” Environment and behavior 34.4 (2002): 521-530.