Selülit Nedeni 7 Yiyecek

Unutmayın ki, gün içinde tükettiğiniz besinlerin birçoğu, halihazırda tuz içermektedir. Dolayısı ile selülit problemlerinizin artmaması için, aşırı tuz tüketiminden kaçınmalısınız. Bunun yerine yiyeceklerinizi limon veya mevsim baharatları ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz.
Selülit Nedeni 7 Yiyecek

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2018

Selülitlerin azaltılması ya da tamamen yok olması için çeşitli ev yapımı tedavileri anlatan yazılarımızı okumuşsunuzdur. Fakat selülite neyin sebep olduğunu ve görünümünü arttıran faktörleri hala bilmiyor olabilirsiniz

Belki de bu sebepten, selülit kremleri veya doğal tedavi yöntemleri, tam olarak arzuladığınız sonuçları vermiyor olabilir. Şimdi okuyacağınız makalede, selülit görünümünü arttıran besinlerden bahsedeceğiz.

Selülitlerin Azaltılması için Dikkat Edilecek Yiyecekler

Selülit tüm kadınların (neredeyse tüm kadınların) yakındığı bir problemdir ve genellikle basen ile kalça bölgelerinde belirir. Bu durum, kadınlar için kabus gibidir ve birçok kadın hiç şüphesiz ki ciltlerini bu görüntüden kurtarmak istemektedirler.

Selülitlerin azaltılması veya oluşumunun engellenmesi için; dar pantolonlar giymemek ve gün içinde uzun süreler boyunca oturmaktan kaçınmanın yanı sıra, aşağıdaki besinlerden kaçınmak da oldukça iyi bir fikir olacaktır.

Tatlılar

Evet biliyoruz çok lezzetliler ve onlarsız yaşamanız mümkün değil. Ancak, pürüzsüz ve sıkı bir cilt için, tatlı tüketiminizi mümkün olduğu kadar azaltmanız gerekir, özellikle de marketlerde satılan endüstriyel tatlı ürünlerini tüketmemelisiniz.

Tatlı, vücuttaki yağ oranını arttırarak selülit görünümünü belirginleştirir. Kurabiyeler, pankekler, çikolatalar ve şekerlemeler… Hepsi nefisler ancak aynı zamanda içlerinde yüksek miktarda trans yağ barındırmaktadırlar. Bu da daha fazla iltihaplanmaya sebep olmaktadır.

Aşırı şeker kullanımı, içeceklerle birlikte tüketildiğinde de kötü bir alışkanlıktır. Özellikle işlenmiş şeker kullanıyorsanız. Çünkü; bu şekerler vücuda alındıklarında enerjiye çevrilmek yerine vücudun çeşitli yerlerinde, özellikle bacaklarda, kalça ve mide bölgelerinde yığılırlar.

Bunun yerine, tatlandırıcı, diyet şeker veya işlenmemiş şeker kullanmayı deneyin. Eğer aşırı tatlı tüketme isteği duyuyorsanız, bir parça bitter çikolata yemeyi deneyin.

lezzetli tatlılar

Yağlar

Bugünlerde tükettiğimiz besinlerin neredeyse tamamı, yağ doludur. Hamburger, pizza, kızarmış yiyecekler, sosis, patates kızartması veya fast food restoranlarında satılan yiyeceklerden herhangi biri vücudunuzun ve tabi ki cildinizin, bir numaralı düşmanıdır.

Bu tarz yiyecekler, daha sonra cildimizde kötü bir portakal kabuğu görünümüne dönüşmek üzere birikirler. Margarin, krema ve tereyağı gibi ürünlerden de kaçının.

Kızarmış yiyecek tüketiminizi, evde yaptıklarınız da dahil olmak üzere, marketlerden alacağınız ve trans yağ içeren diğer yiyecekler gibi, sınırlandırmalısınız.

Ayrıca bir grup kırmızı et de, selülitlerin azaltılması için çabalayan kadınlara tavsiye edilmemektedir. Bu gruba dahil ürünlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir: salam, sosis, sucuk, pastırma.

Tuz

Sodyum (ve sodyum içeren diğer tüm besinler) birçok sebepten dolayı, sağlığımız için büyük düşmandır. İlk olarak, bu besinler vücutta sıvı tutulmasına sebep olurlar ki bu da selülitlerin görünebilmeleri için mükemmel bir ortam hazırlar. Günlük 1.5 gramdan fazla tuz tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Yiyeceklerinizi aşırı tuz yerine çeşitli baharatlarla tatlandırarak pişirmeyi deneyin ve yemek esnasında tuzluğu masaya getirmeyin. Böylelikle tabağınıza daha fazla tuz dökme arzusundan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca; sofra tuzu yerine deniz tuzu veya Himalaya tuzu kullanmalısınız. Patates kızartması veya peynir çeşitlerinden bazıları gibi, tuzlu atıştırmalıklarınızı da azaltmalısınız.

kaya tuzu

Gazlı İçecekler

Bu tarz içecekler hem cilt sağlığınız hem de genel anlamda vücut sağlığınız için zararlıdırlar. Gazlı içecekler, özellikle kola türünde olanlar içlerinde yüksek miktarda şeker ve çeşitli kimyasallar barındırırlar. Bazı insanlar diyet kola gibi içeceklerin en iyi alternatif olduğunu düşünürler, ancak bu doğru değildir.

Her zaman su içmelisiniz. Eğer bundan sıkılıyorsanız veya sadece alışkın değilseniz, doğal meyve sularını ve soğuk bitki çayı gibi içecekleri denemelisiniz.

Kahve

Ana içeriği (kafein gazlı içeceklerde de bulunmaktadır), cildinize zarar verebilir. Ancak dikkatli olun çünkü bu durum kahveyi demleyerek tükettiğiniz zamanlar için geçerlidir, çünkü kahve çekirdekleri ve zeytinyağı kullanarak selülitlerin azaltılması için bir ev tedavisi uygulamanız mümkündür.

Günde en fazla iki-üç fincan kahve tüketmenizi tavsiye ediyoruz ve dilerseniz yanında az miktarda şeker, süt veya krema kullanabilirsiniz.

desenli kahve

İşlenmiş Unlar

Evet beyaz undan bahsediyoruz. Bu un, her gün tükettiğiniz birçok besinde bulunmaktadır. Ekmek, kurabiye, pirinç ve makarna eğer tam tahıllı değillerse selülitlerin azaltılması için olan planınız açısından çok tehlikeli olabilirler.

Bunun nedeni, bu ürünlerin sindirilmesi zor olan mayayı fazla miktarda içeriyor olmalarıdır. Eğer ekmek yemeden yaşayamıyorsanız, tam tahıl unundan yapılmış ürünlere yönelebilirsiniz (veya yarı yarıya normal un ve tam tahıl unu olarak da deneyebilirsiniz).

Eğer bu tarz undan satın alacaksanız, siyah ve içerisinde tohumlar olanlarını tercih edin.

Soslar

Mayonez ve hardal, baharatlı soslar ve domates sosu gibi soslar, cildinizde tahribata yol açabilir ve selülit görünümünü arttırabilirler. Doğal bitki ve baharatları kullanarak kendi soslarınızı yapabilirsiniz. Böylelikle bu tür sosları, özellikle de marketlerde satılanları tüketmeyi azaltabilirsiniz.

mayonez tabağı

Domates sosu satın almak yerine, evde kendiniz doğal domates kullanarak bir sos yapmayı deneyin. Yediğiniz her şeye mayonez eklemeyin veya yemekten hoşlanıyorsanız; yumurta, limon gibi içeriklerle kendiniz hazırlamayı deneyin.

İçeriğindeki limon, mayoneze karşı duyduğunuz yeme ihtiyacınızı azaltacaktır. Dilerseniz hardal tohumu satın alarak kendi tariflerinizi de deneyebilirsiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.