Selülit Nedeni 7 Yiyecek

14 Şubat, 2016
Unutmayın ki, gün içinde tükettiğiniz besinlerin birçoğu, halihazırda tuz içermektedir. Dolayısı ile selülit problemlerinizin artmaması için, aşırı tuz tüketiminden kaçınmalısınız. Bunun yerine yiyeceklerinizi limon veya mevsim baharatları ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz.

Selülitten kurtulmak ve görünülürlüğünü azaltmak için çeşitli ev yapımı tedavileri anlatan yazılarımızı okumuşsunuzdur; ancak selülite neyin sebep olduğunu ve görünümünü arttıran faktörleri hala bilmiyor olabilirsiniz. Belki de tam olarak bu sebepten, selülit kremleri veya doğal tedavi yöntemleri, tam olarak arzuladığınız sonuçları vermiyor olabilir. Takip eden makalede, selülit görünümünü arttıran besinlerden bahsedeceğiz.

Selülite Ne Sebep Olur ve Ne Görünümünü Daha Kötü Yapar?

Selülit tüm kadınların (neredeyse tüm kadınların) yakındığı bir problemdir ve genellikle basen ile kalça bölgelerinde belirir. Bu durum, kadınlar için kabus gibidir ve birçok kadın hiç şüphesiz ki ciltlerini bu görüntüden kurtarmak istemektedirler.

Selülitten kurtulmak veya oluşumunu engellemek için; dar pantolonlar giymemek ve gün içinde uzun süreler boyunca oturmaktan kaçınmanın yanı sıra, takip eden besinlerden kaçınmak da oldukça iyi bir fikir olacaktır.

Tatlılar

Evet biliyoruz çok lezzetliler ve onlarsız yaşamanız mümkün değil. Ancak, pürüzsüz ve sıkı bir cilt için, tatlı tüketiminizi mümkün olduğu kadar azaltmanız gerekir, özellikle de marketlerde satılan endüstriyel tatlı ürünlerini tüketmemelisiniz. Tatlı, vücuttaki yağ oranını arttırarak selülit görünümünü belirginleştirir. Kurabiyeler, pankekler, çikolatalar ve şekerlemeler; hepsi nefisler ancak aynı zamanda içlerinde yüksek miktarda trans yağ barındırmaktalar ki bu da daha fazla iltihaplanmaya sebep olur.

Aşırı şeker kullanımı, içeceklerle birlikte tüketildiğinde de kötü bir alışkanlıktır. Özellikle işlenmiş şeker kullanıyorsanız. Çünkü; bu şekerler vücuda alındıklarında enerjiye çevrilmek yerine vücudun çeşitli yerlerinde, özellikle bacaklarda, kalça ve mide bölgelerinde yığılırlar. Bunun yerine, tatlandırıcı, diyet şeker veya işlenmemiş şeker kullanmayı deneyin. Eğer aşırı tatlı tüketme isteği duyuyorsanız, bir parça bitter çikolata yemeyi deneyin.

kilo-almamak-için-tatlılardan-kaçının

Yağlar

Bugünlerde tükettiğimiz besinlerin neredeyse tamamı, yağ doludur. Hamburger, pizza, kızarmış yiyecekler, sosis, patates kızartması veya fast food restoranlarında satılan yiyeceklerden herhangi biri vücudunuzun, ve tabii ki cildinizin, bir numaralı düşmanıdır. Bu tarz yiyecekler, daha sonra cildimizde kötü bir portakal kabuğu görünümüne dönüşmek üzere birikirler. Margarin, krema ve tereyağı gibi ürünlerden de kaçının.

Kızarmış yiyecek tüketiminizi, evde yaptıklarınız da dahil olmak üzere, marketlerden alacağınız ve trans yağ içeren diğer yiyecekler gibi, sınırlandırmalısınız. Ayrıca bir grup kırmızı et de, selülit görünümünü azaltmak isteyen kadınlara tavsiye edilmemektedir. Bu gruba dahil ürünlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir: salam, sosis, sucuk, pastırma.

Tuz

Sodyum (ve sodyum içeren diğer tüm besinler) birçok sebepten dolayı, sağlığımız için büyük düşmandır. İlk olarak, bu besinler vücutta sıvı tutulmasına sebep olurlar ki bu da selülitlerin görünebilmeleri için mükemmel bir ortam hazırlar. Günlük 1.5 gramdan fazla tuz tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Yiyeceklerinizi aşırı tuz yerine çeşitli baharatlarla tatlandırarak pişirmeyi deneyin ve yemek esnasında tuzluğu masaya getirmeyin. Böylelikle tabağınıza daha fazla tuz dökme arzusundan kurtulabilirsiniz. Ayrıca; sofra tuzu yerine deniz tuzu veya Himalaya tuzu kullanmalısınız. Patates kızartması veya peynir çeşitlerinden bazıları gibi, tuzlu atıştırmalıklarınızı da azaltmalısınız.

2-tuz

Gazlı İçecekler

Bu tarz içecekler hem cilt sağlığınız hem de genel anlamda sağlığınız için zararlıdırlar. Gazlı içecekler, özellikle kola türünde olanlar içlerinde yüksek miktarda şeker ve çeşitli kimyasallar barındırırlar. Bazı insanlar diyet kola gibi içeceklerin en iyi alternatif olduğunu düşünürler; ancak bu doğru değildir. Her zaman su içmelisiniz. Eğer bundan sıkılıyorsanız veya sadece alışkın değilseniz, doğal meyve sularını ve soğuk bitki çayı gibi içecekleri denemelisiniz.

Kahve

Ana içeriği (kafein; ayrıca gazlı içeceklerde de bulunmaktadır), cildinize zarar verebilir. Ancak dikkatli olun çünkü bu durum kahveyi demleyerek tükettiğiniz zamanlar için geçerlidir, çünkü kahve çekirdekleri ve zeytinyağı kullanarak selülit azaltıcı bir ev tedavisi uygulamanız mümkündür. Günde en fazla iki-üç fincan kahve tüketmenizi tavsiye ediyoruz ve dilerseniz yanında az miktarda şeker, süt veya krema kullanabilirsiniz.

kahve-8

İşlenmiş Unlar

Beyaz olan un çeşidinden bahsediyoruz. Bu un, her gün tükettiğiniz birçok besinde bulunmaktadır. Ekmek, kurabiye, pirinç ve makarna eğer tam tahıllı değillerse selülit azaltma planınız açısından çok tehlikeli olabilirler. Bunun nedeni, bu ürünlerin sindirilmesi zor olan mayayı fazla miktarda içeriyor olmalarıdır. Eğer ekmek yemeden yaşayamıyorsanız, tam tahıl unundan yapılmış ürünlere yönelebilirsiniz (veya yarı yarıya normal un ve tam tahıl unu olarak da deneyebilirsiniz). Eğer bu tarz undan satın alacaksanız, siyah ve içerisinde tohumlar olanlarını tercih edin.

Soslar

Mayonez ve hardal, baharatlı soslar ve domates sosu gibi soslar, cildinizde tahribata yol açabilir ve selülit görünümünü arttırabilirler. Doğal bitki ve baharatları kullanarak kendi soslarınızı yapabilirsiniz. Böylelikle bu tür sosları, özellikle de marketlerde satılanları tüketmeyi azaltabilirsiniz.

light-mayonez

Domates sosu satın almak yerine, evde kendiniz doğal domates kullanarak bir sos yapmayı deneyin. Yediğiniz her şeye mayonez eklemeyin veya yemekten hoşlanıyorsanız; yumurta, limon gibi içeriklerle kendiniz hazırlamayı deneyin. İçeriğindeki limon, mayoneze karşı duyduğunuz yeme ihtiyacınızı azaltacaktır. Dilerseniz hardal tohumu satın alarak kendi tariflerinizi de deneyebilirsiniz.

Bunlar da ilginizi çekebilir