Serebral Embolizm Nedir ve Bizi Nasıl Etkiler?

Serebral embolizm, vücuttaki herhangi bir yerdeki embolinin beyne yaptığı yolculuk ve bunun belli başlı nöronlara giden kan akışını etkilemesidir. Çok ciddi sonuçlara sebep olabilen acil bir durumdur.
Serebral Embolizm Nedir ve Bizi Nasıl Etkiler?

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2020

Serebral embolizm bir çeşit serebral enfarktüstürDiğer bir deyişle, beynin bir kısmındaki kan akışına müdahale eden bir felçtir. Bu patoloji maalesef çok yaygındır ve acilen müdahale edilmesi gereken bir durumdur. Bu yazımızda bu konu ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi size aktaracağız.

Serebral Embolizm Nedir?

Üstte de bahsettiğimiz gibi, bu serebral enfarksiyon veya felç durumudur. Beyindeki bir kan damarındaki kan akışına olan müdahale sebebiyle, beynin bu damar ile beslenen kısmı ihtiyacı olan kanı alamaz.

Eğer bir dokudaki kan alma durursa, oksijen veya başka besin maddesi de alamaz, çünkü bu maddelerin taşınmasından kan sorumludur. Bu dokunun bir parçası olan hücreler fonksiyonlarını gerçekleştirmekte zorlanmaya başlar ve sonunda ölürler.

Çeşitli tiplerdeki felçlerin de temel sebebi budur. Bu yüzden serebral embolizm, adından da anlaşıldığı gibi, embolinin beyindeki kan damarına ulaşması demektir.

Bu emboli hücre pıhtıları ve kan partikülleri gibi farklı maddelerden meydana gelebilir. Emboli, boyutundan dolayı bir damarda tıkanma yaratarak normal kan akışını engelleyene kadar damarların içinde yolculuk yapar.

kan pıhtısının dijital görseli
Emboli, dolaşım yolu ile beyne giden kan pıhtısı olabilir.

Serebral Embolizm Sebepleri ve Çeşitleri

Embolinin çeşitli maddelerden meydana gelebileceğini konuştuk. Bazı kan embolisi çeşitleri ve sebepleri şunlardır:

 • Kan pıhtısı. Normal kandan daha yoğun bir kıvama sahiptir. Ana nedeni, kalbe düzensiz kan akışına neden olan ve daha sonra pıhtıya yol açan atriyal fibrilasyondur. Bir ameliyat veya kaza sonrasında özellikle bacakların uzun süre hareketsiz kalması bu duruma yol açabilir.
 • Hava. Bir hava kabarcığı kan geçişini engeller. Hava, kan damarına girmeyi başardığında oluşur. Örneğin, hemşire sizden kan almak için iğneyi soktuğunda olabilir.
 • Yağ. Kanda kolesterol formunda çok fazla yağ biriktiğinde oluşur.

Trombus ve emboli arasındaki fark şudur, trombus oluştuğu yerdeki damarı, duvardan ayrılmadan tıkar. Fakat emboli, tıkanacağı bir yere gelene kadar dolaşım sisteminde dolaşır. Trombusun ve embolinin türleri ve sebepleri köken olarak aynıdır.

Daha fazlasını öğrenmek için bu yazımızı da okuyun: Tromboz ve Emboli: Önlemeye Yardımcı 9 Yiyecek

Bu Vücudu Nasıl Etkiler ve Semptomları Nelerdir?

Beynimiz, kan akışına en duyarlı olan organımızdır. Bu, birçok hücreden, nöronlardan meydana gelmesinden ve sürekli bol miktarda oksijene ihtiyaç duymasından kaynaklanmaktadır. Bir bölgedeki kan akışının kesintiye uğraması beyin dokusunun atrofiye uğramasına ve birkaç dakika içinde ölmesine neden olur.

Serebral embolizmin semptomları aniden kendini gösterir. Birkaç saat içinde semptomların arttığı durumlar da görülmüştür fakat bu pek yaygın değildir.

Semptomlar etkilediği kan damarına, kanın taşındığı beyin bölgesine ve uzantısına bağlıdır. En yaygın semptomlardan bazıları şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Güçsüzlük
 • Bir veya daha fazla ekstremitede veya vücudun yarısında his kaybı
 • Konuşmada veya anlamada ani zorluk
 • Yürürken koordinasyon kaybı
 • Baş dönmesi veya vertigo
 • Bir veya iki gözde de görüş kaybı

Teşhis ve Tedavi

serebral emboli
Serebral embolizmde semptomlar hemen ortaya çıkar ve görüntüleme çalışmaları patolojiyi doğrulayabilir.

Bu acil bir durumdur. Bunun sebebi, beynin bir bölgesi ne kadar uzun süre kan alamazsa, o kadar doku ölür ve bunun sonuçları da daha ciddi ve geri dönülemez olur. Bu yüzden bu durum çok hızlı bir şekilde tanı gerektirir ve acilen acil servis aranmalıdır.

Acil servis arandığında, kişinin durumunu değerlendirmekten sağlık çalışanları sorumludur. Eğer gerekirse, profesyoneller bunun bir felç olduğundan emin olmak için ve eğer felçse de sınıflandırabilmek için tomografi isteyebilir.

Doktor serebral iskeminin türünü belirledikten sonra, bunun tedavi hızı hayati bir durumdur. Emboli, ilaçlar ile çözülebilir veya bu olmuyorsa, bunu vücuttan çıkarmak için ameliyat gerekecektir. Bu durum embolinin tipine ve yerine bağlıdır. Bu yüzden, hangi vakaya neyin uygun olacağını profesyoneller belirleyecektir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Beyin Felci Öncesinde Vücudun Verdiği 8 Uyarı

Serebral Embolizm Acil Bir Durumdur

Bu yaygın bir patolojidir ve acil bir durumdur. Bu yüzden, acil servise vakit kaybetmeden başvurabilmek için semptomlarını ve uyarı işaretlerini fark edebilmek çok önemlidir. Hastaneye gittikten sonra, uzmanlar bu durum için en uygun müdahaleye karar verecektir.

Şunu akılda tutmak gerekir ki, kişi, felç sebebi ile kaybettiği tüm fonksiyonları her zaman geri kazanamayabilir. Bu durum, süresi her vakaya göre farklılık gösterecek bir rehabilitasyon gerektirir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Cabrerizo-García JL, Zalba-Etayo B, Martín-Villen L. Embolismo gaseoso arterial cerebral y coronario. Vol. 138, Revista Medica de Chile. Sociedad Medica de Santiago; 2010. p. 1461–2.
 • Actualidades en prevención secundaria de infarto cerebral por fibrilación auricular [Internet]. [cited 2020 Apr 11]. Available from: https://www.medigraphic.com/cgi-bin/new/resumen.cgi?IDARTICULO=35550
 • Revista Medicina – Google Libros [Internet]. [cited 2020 Apr 11]. Available from: https://books.google.es/books?hl=es&lr=&id=jIHzwkqXDhIC&oi=fnd&pg=PA202&dq=embolia+cerebral&ots=d-dWbKWHhR&sig=i10vOCBY-DMUarKdv6H7ScHtxM8#v=onepage&q=embolia cerebral&f=false

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.