Sarımsak ile Kolesterol Nasıl Azaltılır: 3 Ev Tedavisi

Yüksek antioksidan içeriği dolayısıyla sarımsak yüksek kolesterol ile başa çıkmak için en iyi müttefiklerden bir tanesidir. Bu yazımızda sarımsağın özelliklerinden faydalanmak için kullanabileceğiniz üç iyi tedaviden bahsedeceğiz.
Sarımsak ile Kolesterol Nasıl Azaltılır: 3 Ev Tedavisi

Son Güncelleme: 30 Kasım, 2020

Kolesterolü sarımsak ile düşürmenin mümkün olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? Bu yiyeceğin, özellikle kalp damar sağlığımız için, büyük tıbbi değerlerini duymuş olabilirsiniz.

Bu yazımızda, sağlıklı bir yaşam tarzı ve dengeli bir beslenme düzeni takip ettiğiniz sürece kolesterolünüzü sarımsakla nasıl azaltabileceğinizi açıklayacağız. Çalışmalar bunun etkili olduğunu göstermiştir, böylece hedefinize doğal bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Sarımsak İle Kolesterolü Düşürmek Mümkün Mü?

İnsanlar yüzyıllardır sarımsağı tıbbi bir gıda olarak kullanmışlardır. Çok sayıda çalışma sarımsağın sindirim ve dolaşım problemlerini, öksürükleri, bağırsak parazitlerini, zatürre ve diğer durumları tedavi etmek açısından olumlu etkilerini doğrulamıştır.

Ayrıca bu yiyecek, kalp damar sağlığınızı iyileştirmeye de yardımcı olur. Örneğin kolesterolü, kan basıncını ya da trombosit agregasyonunu düşürmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sağlıklı bir beslenme düzenine ve düzenli fiziksel egzersize de ihtiyacınız olacaktır.

1. Bir Diş Sarımsak Çiğneyin

Soyulmuş bir kase sarımsak ve bütün sarımsaklar.
Sarımsak, insanların yüksek kolesterolü tedavi etmek için kullandıkları doğal tedavilerden biri tanesidir. Hatta, özellikleri birkaç çalışma ile de desteklenmektedir.

İlk çare, sarımsakla kolesterolü düşürmek için kullanılan 3 çareden en basit olanıdır. Bununla birlikte, ufak bir dezavantajı vardır – çiğ sarımsak yemenizi gerektirir.

Pek çok insan, tadından ve kokusundan kaçınmak için sarımsağın dişini ya da bir kısmını yutmayı tercih eder. Bununla birlikte, bu çalışma, sarımsağı çiğnenmiş ya da ezilmiş yemeye kıyasla, bunu yapmanın sarımsağın etkinliğini azaltabileceğini göstermektedir.

Neye İhtiyacınız Var?

 • Günde 1 diş çiğ sarımsak

Nasıl Yiyeceksiniz?

 • Her gün çiğnenmiş ya da ezilmiş bir diş çiğ sarımsak yemelisiniz.
 • Çiğnemek sizin için zorsa, bunu blender’dan geçirebilir ya da yemeğinize ekleyebilirsiniz, ancak bunu her zaman pişirmeden yapmalısınız.
 • Sonrasında biraz anason tohumu ya da maydanoz yaprağı çiğneyerek bu güçlü tadı hafifletebilirsiniz.

2. Sarımsak ve Limon Suyu

Bu çalışma, bir sarımsak ve limon suyu kombinasyonunun içilmesinin kardiyovasküler sağlığa olan yararlarını göstermektedir. Çalışma, orta derecede hiperlipidemili 30 ila 60 yaşları arasındaki insanlarla 8 hafta boyunca yapılmıştır. Çalışmanın sonuçları iki ay sonra değerlendirilmiştir.

Neye İhtiyacınız Var?

 • 8 orta boy sarımsak dişi
 • 1 yemek kaşığı limon suyu

Nasıl Kullanılır?

 • Öncelikle, aç karnına bir yemek kaşığı limon suyu için.
 • Sonrasında sarımsak dişlerini gün boyunca, ancak her zaman çiğ bir şekilde yiyin. Bunları yemeğinizin üstüne doğrayabilirsiniz, gazpaçonun içine karıştırabilirsiniz ya da ekmeğin üzerine sürebilirsiniz.

3. Siyah Sarımsak

Siyah sarımsaklar.
Kolesterolünüzü sarımsakla azaltmanın yollarından biri de siyah sarımsak kullanmaktır. Bu türün özellikleri, atardamarlarınızda tutulan lipitleri yok etmede etkili olmasını sağlar.

Eğer doğrudan yemek istiyorsak, sarımsağın sahip olduğu en büyük dezavantajlardan biri kokusudur. Bu nedenle birçok kişi düzenli sarımsak tüketmeyi reddeder ve başka sağlık alternatifleri ararlar.

Ancak sarımsağın kokusunu gidermek için uygulanan işleme yöntemleri arasında siyah sarımsak oldukça başarılı olmuştur ve giderek daha popüler hale gelmektedir. Sarımsağın bu türü yüksek sıcaklık ve nemde olgunlaştırılarak elde edilir.

Bu yaşlandırma süreci sarımsağın rengini koyulaştırarak lezzetini ve dokusunu değiştirir. Dişler şekillerini korur ancak yumuşarlar. Ek olarak, size meyan kökünü de hatırlatabilirler.

Ayrıca, bu olgunlaşma sürecinde sarımsağın bazı bileşenlerinin arttığını da vurgulamalıyız. Bu, bir antioksidan olarak ve ayrıca kolesterol dahil olmak üzere lipitleri düzenlemede daha etkili olabileceği anlamına gelir.

Neye İhtiyacınız Var?

 • Soyulmamış sarımsaklar
 • 1, 2 ya da 3 ay boyunca 35°C ile 60°C arasında sabit bir sıcaklığı koruyabilen bir kap (termos, yoğurt makinesi, pilav pişirici, elektrikli tencere vb.).
 • Alüminyum folyo

Nasıl Yapılır?

 • İlk olarak, sarımsak dişlerine en yakın olan kabuğu değil de sarımsağın sadece dış kabuğunu soyun.
 • Ardından sarımsakları alüminyum folyoya sarın.
 • Daha sonra sarımsağı hazırladığınız kaba koyun ve en az 2 ay boyunca bekletin. Sarımsağın içi karardığında hazır olduğunu anlayacaksınız. İlk aydan sonra emin olmak için kontrol edebiliriz.
 • Bu işlem basittir ama sabır gerektirir.

Nasıl Yersiniz?

 • Üç ana öğününüzün her birinden yarım saat önce bir diş sarımsak yiyebilirsiniz.

Artık sarımsakla kolesterolü basit ve doğal bir şekilde düşürmek için üç farklı seçenek biliyorsunuz. Ancak, her şeyden önce, özellikle sindirim problemleri yaşıyorsanız ya da ilaç kullanıyorsanız, ilaçlarınızı etkileyebileceğinden doktorunuza danışmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Öksürüğü Yatıştırmak İçin Faydalanabileceğiniz Ballı Ve Soğanlı Karışım
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Öksürüğü Yatıştırmak İçin Faydalanabileceğiniz Ballı Ve Soğanlı Karışım

Öksürük bağışıklık sisteminin harekete geçirdiği savunma mekanizmalarından biridir. Peki, öksürüğü yatıştırmak için neler yapabileceğinizi biliyor ... • Avicenna J Phytomed. 2014 Jan-Feb; 4(1): 1–14. Garlic: a review of potential therapeutic effects. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4103721/
 • Aslani, N., Entezari, M. H., Askari, G., Maghsoudi, Z., & Maracy, M. R. (2016). Effect of garlic and lemon juice mixture on lipid profile and some cardiovascular risk factors in people 30-60 years old with moderate hyperlipidaemia: A randomized clinical trial. International Journal of Preventive Medicine. https://doi.org/10.4103/2008-7802.187248
 • Ha, A. W., Ying, T., & Kim, W. K. (2015). The effects of black garlic (Allium satvium) extracts on lipid metabolism in rats fed a high fat diet. Nutrition Research and Practice. https://doi.org/10.4162/nrp.2015.9.1.30
 • Jabbari, A., Argani, H., Ghorbanihaghjo, A., & Mahdavi, R. (2005). Comparison between swallowing and chewing of garlic on levels of serum lipids, cyclosporine, creatinine and lipid peroxidation in Renal Transplant Recipients. Lipids in Health and Disease. https://doi.org/10.1186/1476-511X-4-11
 • Nutrition Research and Practice. 2015 Feb;9(1):30-36. English. The effects of black garlic (Allium satvium) extracts on lipid metabolism in rats fed a high fat diet. https://doi.org/10.4162/nrp.2015.9.1.30

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.