Sıkı ve İnce Kollara Kavuşmak İçin 5 Anahtar

Hayallerinizdeki sıkı, kaslı ve zayıf kollara sahip olmak için fiziksel egzersize tutarlı bir şekilde devam etmeniz ve aynı zamanda bunu dengeli bir beslenme ile desteklemeniz çok önemlidir.
Sıkı ve İnce Kollara Kavuşmak İçin 5 Anahtar
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Birçok kişi için, özellikle de kadınlar için, kollar vücudun en sorunlu bölgelerinden biridir, çünkü yağ oluşturmanın yanı sıra sıkılığını kaybetme eğilimindedirler ve gevşek kollarla baş başa kalırsınız. Halbuki pek çok kadın için ince kollara kavuşmak önemlidir.

Bu sorun 30 yaşından sonra daha da kötüleşir, kas kütlesi azalmaya başlar ve yağ dokusunu metabolize etmekte daha da zorlanırsınız.

Cilt problemlerinize bir de elastikiyet kaybını eklerseniz, bu kozmetik problemin çözülmesinin daha zor bir hal aldığını fark edersiniz.

İyi haber şudur ki, bu mesele umutsuz değildir, biraz çaba ile sıkı ve ince kollara kavuşmak imkansız değildir.
İstediğiniz görüntüyü size verebilecek bu en iyi 5 ipucunu sakın kaçırmayın!

1. İnce kollara kavuşmak için yağ yakın

tartıya çıkan kadın

Bölgesel yerleşmiş yağ ile savaşmak için, bütün vücudunuzu aktive etmeniz ve kilo vermeniz olmazsa olmazlardandır.

Yağı tek bir yerden azaltmak mümkün olmadığı için, sağlığınız için ihtiyacınız olandan daha fazlasını yapmayacağınız, kalorileri ve yağı düşürecek yöntemlere bakın.

Kardiyovasküler egzersizler ve dengeli bir diyet, fazla yağ ile savaşmak için temeldir.

Popüler “mucize diyetler”den kaçınmak da çok önemlidir, çünkü bunlar genelde besin bakımından fakirdirler, kilo vermenize yardımcı olurlar ama kas kütlenizin azalmasına yol açarlar.

Gün boyunca yediğiniz her bir öğündeki kalorileri azaltmak iyi bir çözümdür, bu, porsiyon kontrolü olarak bilinir.

2. Harcadığınız enerjiyi artırın

Günlük fiziksel egzersiz; kalori yakmak, sağlığınızı iyileştirmek ve sıkı ve ince kollara kavuşmak için en iyi yollardan birisidir.

Bu alışkanlık, enerji harcamanızı yükseltir, kolesterol seviyesini düşürür ve kan basıncınızın sabit kalmasına yardımcı olur.

Haftada en az dört kez ve günde en azından 20 dakika egzersiz yapmalısınız.

Ekstra zamana sahip olmayanlar için enerjik bir yürüyüş yapmak ya da sabit bir bisiklet ile çalışmak iyi bir seçenektir.

3. Beslenmenize dikkat edin

tavuk et balık

Yağ kaybı için iyi bir diyetin faydalarından bahsederken, beslenmenizden çıkarmanız gereken bazı gıdalardan özellikle söz etmemiz gerekiyor:

 • İşlenmiş şeker
 • Un
 • Alkol
 • Gazlı içecekler
 • Fast food
 • İşlenmiş et

Bu gıdalar sadece yağın birikmesini artırmaz, aynı zamanda metabolizmanızı yavaşlatmaktan, sıvı tutulumundan ve enflamasyondan sorumludur.

Bunların yerine, yüksek kalitedeki protein alımını artırmanız gerekmektedir. Bazı örnekler ise:

 • Balık
 • Tavuk göğsü
 • Hindi
 • Baklagiller
 • Peynir
 • Yumurta

Ayrıca, taze meyve ve sebze tüketimine de öncelik vermelisiniz ve ayrıca bol su tüketmeyi ve sağlıklı içecekler içmeyi unutmayın.

4. Şekle sokucu egzersizler yapın

Kollarınızı şekle sokmak için günlük egzersizler yapmak, kas kütlenizi güçlendirmenize ve sarkan cildi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Vücudunuzun tüm bölümlerini bir seansta çalıştıran bir rutin bulmak ideal olacaktır, ancak sadece kolları çalıştırmak için hazırlanmış egzersizler de vardır.

Şınav çekmek, göğsü çalıştırmaya yardımcıdır, aynı zamanda trisepslerinizi de güçlendirir.

Dambıl ile çömelme hareketi yapabilirsiniz veya kardiyoyu ağırlık kaldırma ile kombine edebilirsiniz.

Ne seçtiğinizden bağımsız olarak, egzersizlerin sertliğini yavaş yavaş artırmak önemlidir, özellikle de vücudunuz egzersiz yapmaya alışık değilse. Bir anda çok sert çalışmaya başlamak sakatlanmaya yol açabilir.

5. Cilt bakımı

masaj yapılan kadın

Soğuk duş ve sıkılaştırıcı ürünlerle masaj yapmak, sıkılaşmış kollara sahip olmak ve onu devam ettirmek için harika bir yoldur.

İkisi de bu bölgedeki kan dolaşımını destekler, hücresel aktiviteler için ihtiyacınız olan oksijeni ve besini sağlar.

Yağ veya nemlendirici kullanarak 15-20 dakikalık bir masaj, lenfatik sistemi uyarabilir, toksinleri azaltabilir ve can sıkıcı selülitleri ortadan kaldırabilir.

Ev yapımı sıkılaştırıcı kremi nasıl yapacağız?

Piyasada olan aşırı pahalı kremler için banka soymak zorunda değilsiniz. Organik malzemelerle yapılmış bu basit tarifi deneyin.

Malzemeler

 • 1 bardak shea yağı (225 g)
 • 3 çorba kaşığı greyfurt yağı (45 g)
 • 3 çorba kaşığı ceviz yağı (45 g)
 • 5 yemek kaşığı nane alkolü (50 ml)

Yapılışı

 • Alkol hariç diğer malzemeleri benmari kabına koyun, 10 dakikalığına kısık ateşte hepsi güzelce karışana kadar bekleyin.
 • Biraz soğumaya bırakın, ardından mentollü alkolü ekleyin ve sonra hava geçirmeyen cam bir kaba koyun.
 • Kollarınıza masaj yapmak için ihtiyacınız olan kadarını kullanın, dairesel hareketlerle ovun.
 • Bunu her gece kullanın.

Bu ipuçlarının hiçbirinin tek başına faydalı olmayacağını veya hemen sonuçlarını göremeyeceğinizi unutmayın. Sıkı ve şekilli kollara sahip olmak için, her bir öneriyi tutarlılıkla devam ettirmelisiniz ve sonuçları görebilmek için sabırlı olmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Kollarınızı Sıkılaştırmak İçin Egzersiz Rutinleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kollarınızı Sıkılaştırmak İçin Egzersiz Rutinleri

Konu kollarınızı sıkılaştırmaya gelince, tekrarları gereğinden fazla yapmamak çok önemlidir. Kollarınızı sıkılaştırmak için bu egzersiz rutinlerini...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Stark, M., Lukaszuk, J., Prawitz, A., & Salacinski, A. (2012). Protein timing and its effects on muscular hypertrophy and strength in individuals engaged in weight-training. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 9(1), 54. https://doi.org/10.1186/1550-2783-9-54
 • Strasser B, Spreitzer A, Haber P. Fat loss depends on energy deficit only, independently of the method for weight loss. Ann Nutr Metab. 2007;51(5):428-432. doi:10.1159/000111162
 • Paul J. Arciero, Christopher L. Gentile,Roger Martin-Pressman, Michael J. Ormsbee, Meghan Everett, Lauren Zwicky and Christine A. Steele. Increased Dietary Protein and Combined High Intensity Aerobic and Resistance Exercise Improves Body Fat Distribution and Cardiovascular Risk Factors. International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism. https://journals.humankinetics.com/view/journals/ijsnem/16/4/article-p373.xml?content=contentSummary-6973
 • Fred B. Roby (1962) Effect of Exercise on Regional Subcutaneous Fat Accumulations, Research Quarterly. American Association for Health, Physical Education and Recreation, 33:2, 273-278, DOI: 10.1080/10671188.1962.10613202
 • Scotto di Palumbo A, Guerra E, Orlandi C, Bazzucchi I, Sacchetti M. Effect of combined resistance and endurance exercise training on regional fat loss. J Sports Med Phys Fitness. 2017;57(6):794-801. doi:10.23736/S0022-4707.16.06358-1
 • Recomendaciones mundiales sobre la actividad física para la salud. Organización Mundial de la Salud. https://www.who.int/dietphysicalactivity/factsheet_recommendations/es/

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.