Şişkin Ayaklar İçin Bu Ev Yapımı Çözümleri Deneyin

Ayakların şişmesi hem rahatsız edicidir hem de ağrıya yol açabilir. Bu yüzden bu sorunu etkili bir şekilde çözmeye yardımcı olacak çözümler aramalıyız. 
Şişkin Ayaklar İçin Bu Ev Yapımı Çözümleri Deneyin
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Şişkin ayaklar hayat kalitenizi düşürebilecek bir durumdur. Pek çok kişi ilk başta çok fazla dikkat etmese de sonunda bunun kronik bir soruna dönüşebileceğinin farkına varır. Bazen biraz dinlendikten sonra yok olur ancak çoğunlukla günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmenizi veya spor yapmanızı ve hareketlerinizi kısıtlayan bir sorundur.

Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey şişkinliğin sebebini ve hangi tedavi türünün sizin için en iyisi olacağını öğrenmek için doktorunuzla konuşmaktır. Şişkin ayaklar kontrolü güç bir sorun haline gelmeden önce reçeteli tedavinizle birlikte hiçbir yan etkisi olmayan çeşitli ev yapımı çözümleri de kullanabilirsiniz.

Bu yazıda ayakların şişmesinin temel nedenlerinden bahsedeceğiz. Şişkinliği doğal yollarla kontrol etmenize yardımcı olacak bazı çözümler vereceğiz. Okumaya devam edin ve kendi gözlerinizle görün!

Ayaklar neden şişer?

ayağa masaj

Ayaklarınız vücudunuzun temel desteğidir. Yürüme ve koşma gibi aktiviteler esnasında vücut ağırlığınızın tamamını taşırlar. Şişkinliğin temel sebebi cildin altındaki yağ dokusunda sıvıların birikmesidir. Bu sıvıların oluşum nedeni ise bir kan dolaşımı sorunu veya tıbbi bir durum olabilir.

Risk faktörleri

İnsanlar belli faktörlere maruz kalırlarsa ayaklarının şişme riski de buna bağlı olarak artacaktır. En yaygın risk faktörleri şunlardır:

 • Kilolu veya obez olmak
 • Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmak
 • Aşırı egzersiz yapmak veya duruş bozukluğu
 • Yanlış ayakkabı tercihi
 • Çok fazla sodyum tüketmek
 • Kronik venöz yetmezliği
 • Alkol ve sigara tüketmek
 • Artrit gibi enflamatuvar bozukluklar
 • Ayak enfeksiyonu veya sakatlık

Şişkin ayaklar için ev yapımı çözümler

Ayak şişmesi gibi bir sorunla karşılaşıldığında kontrol için tıbbi bir profesyonele gidilmeli. Özellikle semptomlar uzun süre boyunca devam ediyorsa veya tekrar tekrar ortaya çıkıyorsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Sorununuz orta şiddetteyse şişkinliğe yardımcı olabilecek veya oluşmadan önce önlemek için kullanılabilecek bazı ev yapımı çözümler mevcuttur.

Epsom tuzu banyosu

epsom tuzu

Cilt epsom tuzunu özümsediğinde, tuzun anti-enflamatuvar özellikleri ayaklardaki şişkinliği azaltmaya yardımcı olur. Yorgunluğu veya ağrıyı yatıştırmak için tavsiye edilebilecek en iyi çözümlerden biridir.

 • Yarım bardak tuzu küçük bir leğen suyun içine dökün. Ayaklarınızı bu suyun içinde 20 dakika boyunca bekletin.
 • Bir değişiklik olduğunu fark edene kadar bu tedaviyi uygulayın.

Yoga

Yoga gibi hafif egzersizler vücudun alt kısmındaki kan dolaşımını aktif hale getirmek için harikadır. Buna ayaklarınız ve ayak bilekleriniz de dahildir.

 • Ayak ve bacak kaslarını oynatan ve esneten yoga pozlarını yapın.

Magnezyum içeren gıdalar

magnezyum içeren yiyecekler

İçinde magnezyum bulunan yiyecekler enflamatuvar bozuklukların etkilerini azaltma konusunda harikadırlar. Magnezyum eksikliği, yorgunluğun, şişkinliğin ve kötü kan dolaşımının temel sebeplerindendir.

 • Kuru şifalı bitki, baklagil ve kakao gibi yiyecekleri tüketmeye özen gösterin.
 • Bu yeterli olmazsa ticari amaçlı satılan magnezyum takviyelerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bacakları yukarı kaldırmak

Şişkin ayaklar çok fazla fiziksel aktivite yapılması nedeniyle oluştuysa, belli bir pozisyonda durmak veya ayakkabı giymek, sonra da ayaklarınızı havaya kaldırmak anında rahatlama hissi sağlayabilir.

 • Rahat bir alana uzanın ve ayaklarınızı tavana doğru kaldırın.
 • 2 veya 3 dakika bu pozisyonda kalın. Sonra dinlenin.

Masaj

Masaj, herhangi bir türdeki eklem şişmesi için en iyi terapilerden biridir. Kan dolaşımını aktif hale getirirler, lenfatik süreçleri iyileştirirler ve hiç vakit kaybetmeden şişkinliği azaltırlar.

 • Ellerinize az miktarda sakinleştirici esansiyel yağ dökün ve ayaklarınızı ovalayın.
 • Etkilerini hissedene kadar 5 – 10 dakika boyunca masaj yapın.

Vücudu susuz bırakmamak

su içen mutlu kadın

Kulağa tuhaf gelse de dokularda sıvı birikmesinin nedenlerinden biri de yeterince su içmemektir. Gereken sıvı miktarının düşmemesi için vücut onu korumaya başlar.

 • Daha fazla su için. Şişkin ayaklar için iyi olan sağlıklı sıvıları daha fazla tüketin.

Belli egzersizler

Yoga yapmanın yanı sıra bu sorunu kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz başka bazı egzersizler de vardır.

 • Bir tenis topunu yere koyun. Çıplak ayaklarla ayağınızın alt kısmını kullanarak onu çevirin.

Şişkin ayaklar nadiren ciddi bir sorun olsa da onu görmezlikten gelmemelisiniz. Bu tavsiyeleri izleyin ve başka sorunlarla karşılaşırsanız doktorunuzla konuşun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.