Sodyum Kazeinat: Tanımı ve Kullanım Alanları

11 Kasım, 2020
Sodyum kazeinat süt proteininden elde edilen bir bileşiktir. Bunun ne olduğunu ve ne işe yaradığını biliyor musunuz? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Sodyum kazeinat hakkında halihazırda bir şeyler duymuş olabilirsiniz. Ancak duymamış olma ihtimalinize karşın, bu süt proteininden elde edilen bir bileşiktir. Bugünkü yazımız bunun ne olduğu ve ne işe yaradığından bahsedecek. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Bu madde kazeinden gelir, bundan dolayı yüksek bir biyolojik değeri vardır. Bu bağlamda, besinsel bir takviye olarak kullanılması gıda endüstrisinde oldukça popülerdir. Bunun nedeni çeşitli ürünlere doku ekleyebilmesi ve onları değiştirebilmesidir.

Sodyum Kazeinat Nedir?

Kazein inek sütündeki ana proteindir ve  bu sütün toplam proteinin %80’ini oluşturur. Bundan dolayı sodyum kazeinat kimyasal olarak özütlenir.

Genel olarak, insanlar bunu özelleşmiş enzimler kullanarak ya da limon suyu veya sirke gibi asidik bir maddenin eklenmesi ile yaparlar. Bunun amacı asidikliği azaltmak ve peynir mayası elde etmektir. Böylece, sıvının ayrışmasından sodyum hidroksit tuzu elde edebilirsiniz.

Daha fazla bilgi edinin: Yeşil Sebzeli ve Kenevir Tohumlu Protein İçeceği

Özellikleri

Sodyum kazeinat ağırlığının neredeyse %90’ında protein içerir. Bu ürün tüm gerekli amino asitlere sahiptir ve yüksek biyolojik değeri ile besleyici özellikleri buradan gelmektedir. Benzer şekilde jel oluşturma, yağları emülsifiye etme, maddeleri stabilize etme ve su tutma becerileri olduğu için fonksiyonel özellikleri ile de öne çıkmaktadır.

Bir şişe ve bir bardak dolusu süt.
Sodyum kazeinat sütteki protein olan kazeinden elde edilir.

Sodyum Kazeinatın Kullanımları

Gıda endüstrisi bu maddeyi tatlılar gibi yağ gerektiren ürünleri yapmak için kullanır. Bunun nedeni, başta dengeli emülsiyonlar oluşturma potansiyeli olmak üzere özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bundan dolayı, bu tuz sağlıklı gıdaların üretimi için ilginç bir alternatiftir. En azından, ción de Emulsiones de Caseinato de Sodio como Alternativa a las Grasas Trans adlı çalışmada ifade edilen şey budur.

Bu maddenin peynir aromalı atıştırmalıklar, margarin, tahıl barları, işlenmiş etler, kahve kreması, dondurma, ekmek ve protein tozu gibi çeşitli gıdalarda uygulamaları bulunmaktadır.

Buna ek olarak, tuz antikatabolik bir üründür – yani kas yıkımını engeller. Bundan dolayı, oruç tutma dönemlerinde ve gece istirahati sırasında çok önemlidir, çünkü kısıtlı bir diyet sırasında kas kütlesinin korunmasına yardımcıdır.

Bu bağlamda, diyet yapan ya da kaslarını daha belirgin hale getirmek isteyen fiziksel açıdan aktif olan kişilere katkısı olağanüstüdür. Bunun tek nedeni kas liflerinin yenilenmesine yardımcı olması değildir, aynı zamanda doyurucu olması da vardır.

Bu madde genellikle işlenmiş gıdalarda bulunur ve ayrıca farmasötikler, makyaj malzemeleri, hijyen ve kişisel bakım ürünleri gibi çeşitli ürünlerin dokusunu ve kimyasal stabilitesini değiştirmek için de kullanılır.

Bunlara da bir göz atın: Soya Proteini: Sağlığınız İçin İyi mi Kötü mü?

Kontrendikasyonları

Sodyum kazeinat çoğu insan için genellikle güvenilirdir, ancak bazı kişiler buna alerjiktir. Hatta, çeşitli çalışmalar kazeinin, önemli enflamatuvar potansiyeli nedeniyle intoleransa yol açabileceğini öne sürmektedir.

Kazein Alerjileri

Bağışıklık sisteminin sodyum kazeinatı zararlı bir bileşen olarak tanımladığı ve bu nedenle onu nötralize etmek için histamini serbest bıraktığı zamanlar da vardır. Spesifik alerjik yanıt kişiden kişiye değişir ancak aşağıdaki gibi semptomları içerebilir:

  • Burun tıkanıklığı ve mukus oranında artış
  • Gözlerde kaşıntı
  • Mide ağrısı, kramp ve ishal

Böbrek Hasarı

Kazein böbrek fonksiyonunu azaltır, bu da metabolik asitliği arttırır. Sıçanlar üzerinde yapılmış bir çalışmaya göre bu protein ve türevleri bakımından zengin bir beslenme düzeni uygulayan deneklerin böbrek filtrasyonunda ilerleyici bir azalma gerçekleşmiştir.

Bununla birlikte, sağlıklı organlara sahip olan kişilerde ölçülü seviyelerde kazein tüketiminin genel olarak sağlık problemlerine yol açmadığını da açıklığa kavuşturmamız gereklidir.

Salata yapan bir kadın.
Bu bir hayvan sütü yan ürünü olduğu için vegan beslenen kişiler sodyum kazeinat kullanmaktan kaçınmalıdırlar.

Veganlar

Sodyum kazeinat inek sütünden elde edilir, bundan dolayı sütsüz beslenen ya da vegan diyet uygulayan kişiler için uygun değildir. Bunu genellikle bileşen olarak içeren işlenmiş yiyecekler şişelenmiş kahve ürünleri, sütsüz peynirler ve tahıl barlarıdır. Herhangi bir şüpheyi gidermek için ürünlerin besin etiketlerini okuyun.

Sodyum Kazeinat İle İlgili Son Notlar

Görebildiğiniz üzere, bu tuz türü, pek çok özelliğinden dolayı endüstriyel olarak işlenmiş pek çok üründe uygulama alanına sahiptir. Buna ek olarak, biyolojik değeri yüksek bir bileşik olduğu için vücut kütlelerini iyileştirmek isteyen kişiler için iyi bir tamamlayıcı olabilir. Elbette, bu maddeyi beslenme düzeninize eklemeden önce herhangi bir kontrendikasyon olmadığından emin olmak adına bir uzmana danışmalısınız.

  • Domínguez-Meléndez, V., Aguiñiga-Sánchez, I., Moreno-Fierros, L., Torres, B., & Osorio, E. S. (2017). Sodium caseinate increases the number of B lymphocytes in mouse. Biomédica37(4), 571-576.
  • Phisitkul, S., Hacker, C., Simoni, J., Tran, R. M., & Wesson, D. E. (2008). Dietary protein causes a decline in the glomerular filtration rate of the remnant kidney mediated by metabolic acidosis and endothelin receptors. Kidney international73(2), 192-199.
  • Weiss-Steider, B., Córdova, Y., Aguiñiga-Sánchez, I., Ledesma-Martínez, E., Domínguez-Melendez, V., & Santiago-Osorio, E. (2019). El caseinato de sodio y la caseína α inhiben la proliferación de la línea celular mieloide de ratón 32D clone 3 (32Dcl3) mediante el TNF-α. Biomédica39(2), 291-299.
  • What Is Sodium Caseinate? Everything You Need to Know. Disponible en Healthline.com
  • Huck Iriart, C., Rincón Cardona, J. A., Montes de Oca Avalos, J. M., & Candal, R. J. (2014). Gelificación de Emulsiones de Caseinato de Sodio como Alternativa a las Grasas Trans.
  • Bagés, María Catalina M., et al. “Recomendaciones sobre el diagnóstico y el tratamiento de la alergia a la proteína de la leche de vaca en población pediátrica colombiana-Posición de expertos.” (2019).