Yeşil Sebzeli ve Kenevir Tohumlu Protein İçeceği

Yeşil sebzeleri ve kenevir tohumunu bir araya getirmek, iyi miktarda omega 3 yağ asidi ve protein almak için ilginç bir yoldur. Bu yazıda sağlıklı bir protein içeceği yaparak bu besinlerin faydalarından nasıl yararlanabileceğini keşfedin. 
Yeşil Sebzeli ve Kenevir Tohumlu Protein İçeceği

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Sağlıklı bir kiloda kalmayı sürdürmek ve kas kütlenizi artırmak istiyorsanız, yeşil sebzeli ve kenevir tohumlu protein içeceği tarifi beslenme programınızı tamamlayacak tariflerden biridir. Yalnızca kasların iyileşmesini desteklemekle kalmaz aynı zamanda canlandırıcıdır ve anksiyeteyi kontrol etmeye yardımcı olur.

Bu içecek sporcular ve fitness meraklıları arasında, endüstriyel takviyelere yönelmeden ‘ekstra’ protein almayı sağladığı için popüler hale geldi. Üstelik organik malzemeleri bir araya getirdiği için, beslenme programınıza çok fazla kalori eklenmeden sağlığınızı da destekliyor.

Yeşil sebzeli ve kenevir tohumlu protein içeceğinin faydaları

Bu yeşil sebzeli ve kenevir tohumlu protein içeceğinin, kas gelişimine ve kasların toparlanmasına yardımcı olmasının yanında, sağlık açısından başka faydaları da var. Düzenli olarak tüketmek vücudunuzun protein gerekliliklerini karşılamanıza yardımcı oluyor. Böylece vücudun fonksiyonlarını pekiştiriyor.

Proteinler, vücudun temel yapılarının bir parçası olan makrobesinlerdir. Diğer şeylerin yanı sıra metabolik fonksiyonları, hormon salgılanmasını ve kasları etkilerler. Bu nedenle, onların emilimi hastalıkların önlenmesinde ve sağlıklı bir kiloda kalınmasında anahtardır.

kenevir tohumları

Kenevir tohumu, içerdiği protein, doğal antioksidanlar ve sağlıklı yağlarla bilinir.

Ancak bu durumda proteinler öncelikle kenevir tohumundan sağlanır. Kenevir tohumu, gluten içermeyen kolayca sindirilebilir bitkisel bir yiyecektir. Sonuçta bu tohumlar, formun korunmasında kritik önem taşıyan omega 3 yağ asitleri ve antioksidanlar içerirler.

Onları yeşil sebzelerle bir araya getirdiğinizde, her diyete dahil edebileceğiniz düşük kalorili bir içecek elde etmiş olursunuz. Bu içeceği tüketmek enerji seviyesini artırır, atıştırma isteğini köreltir ve özellikle yüksek-yoğunluklu egzersiz yapanlarda kas kütlesini korur.

Deneyin!

Yeşil sebzeli ve kenevir tohumlu protein içeceği tarifi

protein içeceği

Yeşil smoothie’yi yapmak için bitkisel sütün yanı sıra en sevdiğiniz meyveleri ve sebzeleri kullanmanızı öneriyoruz.

Bu yeşil sebzeli ve kenevir tohumlu protein içeceğini hazırlamak için muz gibi enerji seviyesini artıran başka sağlıklı malzemeleri de kullanacağız. Ayrıca omega 3 yağ asitleri ve amino asit içeren lezzetli badem sütünü kullanmanızı da tavsiye ediyoruz.

Malzemeler

 • 2 adet olgunlaşmış muz
 • 5 kıvırcık lahana yaprağı
 • 1 yemek kaşığı tahin (15 g)
 • 2 yemek kaşığı kenevir tohumu (30 g)
 • 2 bardak badem sütü (500 ml)
 • 1/2 bardak goji meyvesi (60 g)
 • Doğranmış kuru yemiş ve kenevir tohumları (süslemek için)

Hazırlanışı

 • Öncelikle olgunlaşmış muzları soyun ve parçalar halinde doğrayın.
 • Sonra kıvırcık lahana yapraklarını iyice yıkayın ve bir blender’ın içine koyun.
 • Muz parçalarını ve sonra da badem sütünü ekleyin.
 • İyice karışana kadar 15-20 saniye blender’dan geçirin.
 • Daha sonra tahini, kenevir tohumlarını ve goji meyvelerini ekleyin.
 • Pürüzsüz ve topaksız bir içecek elde edene kadar blender’dan geçirin.
 • Son olarak protein içeceğini servis edin. Kuru yemişle ve tohumlarla süsleyin.
 • Antrenmandan hemen önce veya sonra için. İsterseniz atıştırmalık olarak da tüketebilirsiniz.

Aklınızda tutmanız gerekenler

Bu protein içeceği yalnızca bir diyet tamamlayıcıdır. Başka yiyecek takviyelerinin veya yiyeceklerin yerine bu içeceği içemezsiniz. Kas kütlesini ve kiloyu korumaya yardımcı olduğu doğrudur ancak mucizevi etkileri yoktur.

Bu konuyu netleştirmek önemlidir çünkü tüketiciler bu içeceği protein takviyelerinin yerine içebileceklerini düşünürlerse hata ederler. Hatta bu içeceği tüketmenin formda kalmak için kesinlikle yeterli olacağını düşünen tüketiciler bile vardır.

Dikkatli olun! Sağlıklı olsalar bile protein içecekleri kendi başlarına bir işe yaramazlar. Onların yanı sıra, kas kütlesini artırmak, fazla kilolarla savaşmak ve diğer faydalardan yararlanmak için sağlıklı bir şekilde beslenmek ve egzersiz yapmak önemlidir.

Bu içeceği evinizde yapmak ister misiniz?

Şimdi belirttiğimiz gibi bu içecek, beslenme programınıza “ekstra” protein eklemeniz için iyi bir yoldur. Ayrıca içerisinde sağlığınızı destekleyecek ve beslenme programınızı tamamlayacak başka sağlıklı malzemeler de bulunur. Keyfini çıkarın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.