Kenevir Sütü: İçerdiği Besinler, Faydaları ve Bir Tarif

Kenevir sütü, öğütülmüş kenevir tohumlarından çıkarılan özün ve suyun bir araya gelmesiyle oluşan bitkisel içecektir. İnek sütüne alternatif olarak kullanılabilir ve veganlar için uygundur. 
Kenevir Sütü: İçerdiği Besinler, Faydaları ve Bir Tarif

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Kenevir sütü, besinsel değeri çok yüksek olan bir süt türüdür. İçerisinde bolca vitamin, aminoasit ve mineral bulunur. Sütün ipeksi pürüzsüz bir dokusu vardır ve beyaz renktedir. Tadı kuruyemişi andırır ve hafif acıdır. Ancak tatlandırıcı veya şekerle tatlandırılabilir.

Laktoz hassasiyeti olan veya vegan olan kişiler için harika bir seçenektir.

Kenevir Sütü Ve Besinsel Açıdan Değeri

Kenevir sütü, günlük protein, vitamin ve mineral alımını artırmak isteyen kişiler için harika bir takviyedir. Kenevir sütü, kenevir bitkisinden gelen tohumlardan oluşur. Tohumların satışı katı bir şekilde yasal olarak düzenlenir ve satın almak yasaldır.

Kenevir sütünde bulunan besinlerden bazıları şunlardır:

 • Yüksek dozda temel yağ asitleri (%40): Bu yağ asitleri vücut tarafından üretilemez ve yiyeceklerden veya takviyelerden alınmalıdır. Kenevir sütünde özellikle yüksek miktarda omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ve gamma linolenik asit mevcuttur.
 • Yüksek dozda bitkisel proein (%35): Temel aminoasitlerin hepsini barındırır. Bu açıdan benzer miktarda hayvan proteini barındıran et, süt veya yumurta gibi besinlere benzer.
 • Lif açısından zengindir: Sindirim sisteminin sağlığı için faydalıdır.
 • E vitamini içeriği yüksektir: Bu, güçlü ve doğal bir antioksidandır.
 • Temel mineraller açısından zengindir: Fosfor, potasyum, demir, çinko ve magnezyum da buna dahildir.

Bunların yanında şunlardan düşük miktarda içerir:

 • Karbonhidratlar (10%)
 • A, B ve C vitamini
 • Kalsiyum ve manganez

Kenevir Sütünün Faydaları

kenevir tohumları

Temel Vitaminler ve Mineraller İçerir

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kenevir sütü, vücudun ihtiyaç duyduğu temel besinler açısından zengindir. Fosfor, magnezyum, potasyum, demir ve çinko bunlardan bazılarıdır. Bu mineraller kasların sıkışması, kemiklerin oluşması ve sinir sistemindeki belli biyokimyasal süreçler için önemlidir.

Ayrıca E vitamini, kardiyovasküler sağlık için önemli bir antioksidandır.

Bağırsak Yolunu ve Kolesterolü Düzenler

Kenevir sütü yapımında kullanılan tohumlar lif açısından zengin olduklarından, bağırsak yolunu düzenlemeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olurlar.

Ayrıca kolesterolü ve kan basıncını da düzenlerler. Çünkü lif, LDL’nin (kötü kolesterol) emilimini önler.

Kenevir Sütü Tüketenler İçin Uyarılar

Kenevir sütünün diğer bileşenlerle etkileşimi, pıhtı hücrelerinin oluşumunu azaltabilir. Bu yüzden pıhtılaşma ile ilgili sorunları olan kişiler  (kan pıhtılaşması olarak da bilinir) veya belli ilaçları kullananlar önce bir profesyonele veya doktora danışmadan kenevir sütü içmemelidirler.

Ayrıca bu süt, aşırı miktarda tüketildiğinde yüksek lif içeriği nedeniyle, ishale, mide ağrısına ve karın şişkinliğine yol açabilir.

Tüketimiyle ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza danışın.

Kenevir Sütü İçin Bir Tarif

kenevir sütü tarif

Bu sütün üretimi diğer bitkisel sütlerin hazırlanmasına benzer.

Bu bitkisel sütün yapımı kolaydır. Soğuk ve doğrudan güneş ışığı almayan kuru bir yerde saklanırsa üç güne kadar dayanabilir. Tarif, badem veya soya sütü gibi bitkisel süt tariflerine çok benzer.

Malzemeler

 • 150 gram kenevir tohumu
 • 1 litre su
 • Şeker veya doğal tatlandırıcı: Bal, stevia, tarçın, hurma v.b.
 • Bir tutam tuz

Hazırlanışı

 • Kenevir tohumlarını bir litre suda yaklaşık iki saat bekletin.
 • İki saat dolunca, karışımı bir blender’a alın. Karışımın tamamını aynı anda koymamak en iyisidir. Parça parça ekleyerek pürüzsüz bir karışım elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.
 • Bir süzgeç veya bitkisel bez yardımıyla karışımı süzün. Kalan kalıntıları kurabiye, ekmek, müsli veya bisküvi yapımında kullanabilirsiniz.
 • Bir tutam tuzu ekleyin ve zevkinize göre tatlandırın.
 • Sütü bir şişeye alın ve keyfini çıkarın!

Diğer bitkisel içecekler gibi, kenevir sütü de çok yönlüdür ve smoothie, tatlı ve sos  yapımında kullanılabilir. Ayrıca besleyici ve dengeli bir kahvaltı veya atıştırmalık elde etmek için onu meyvelerle, az yağlı peynirle veya tam tahıllarla bir araya da getirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermek İsteyenler İçin Badem Sütü Tarifi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek İsteyenler İçin Badem Sütü Tarifi

Badem sütü sağlık için çok yararlıdır. Ayrıca, içeriğinde bulunan yağlar, aminoasitler ve lifler sayesinde kilo vermenize yardımcı olur.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.