Yoğurt, Muz ve Limon İle Melasma Tedavisi

Melasmayı tamamen yok etmek zor olsa da, yoğurt, muz ve limon ile görünüşünü azaltabilirsiniz. Evde uygulayabileceğiniz bu tedavi yöntemi hakkında daha fazlasını öğrenin.
Yoğurt, Muz ve Limon İle Melasma Tedavisi

Tarafından yazılmıştır Solimar Cedeño

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yüzünüzde koyu renk noktalar fark ettiniz ama bunlardan nasıl kurtulacağınızı bilmiyor musunuz? Bu noktalar melasma olabilir. Mağazalarda melasma tedavisi için satılan bazı kremler bulunmaktadır.

Fakat dermatolojik tedaviler çoğu zaman oldukça pahalıdır. Bahsedeceğimiz bu doğal alternatif sayesinde yapmanız gereken tek şey markete gidip bu ucuz malzemeleri almak olacak.

Melasma Nedir ve Neden Olur?

hamilelik ve melasma tedavisi

Melasma yüzde meydana gelen bir hiper-pigmentasyon meselesidir. Genellikle kahverengi ya da koyu renklerde alın, yanaklar ya da boyunda meydana gelirler.

Erkeklere göre kadınlarda daha sık görülür. Bunun sebebi kadınlarda bulunan hormonların melanin miktarını artırmasıdır. Bu sebepten ötürü, kadınlarda melasma daha yaygındır.

Melasmanın kökeni henüz net bir şekilde bilinmemektedir. Fakat genellikle güneş kremi kullanılmadan güneşte fazla durmaktan kaynaklanır. Genetik sebepler haricinde düzensiz kadınlık hormonlarından dolayı da görülebilmektedir. Bu sebeple, hamile kadınlarda oldukça yaygın olarak görülür.

Oral doğum kontrol hapları kullanmak ve projesteron ve östrojen hormon tedavilerinde de melasma görülür. Bundan dolayı, bunlar da olası sebepleri arasındadır.

Yoğurt, Muz ve Limonun Cilde Faydaları

 • Yoğurt cildi nemlendiren, ciltten ölü derileri arındıran ve akneyle savaşan harika bir besin maddesidir. Bunun sebebi içeriğindeki çinko, laktik asit, kalsiyum ve asidik pH derecesidir.
 • Muz manganezi B6, C, E vitaminleri gibi cilde yararlı besin maddeleri içermektedir. Ayrıca antioksidan özelliğe sahiptir ve bol miktarda su içerir. Bu sebepten ötürü, harika bir nemlendirici görevi görür.
 • Limon C vitamini açısından zengin bir narenciyedir. Ciltteki ölü derilerin arındırılmasına, hücre yenilenmesinin hızlanmasına, kolajen üretiminin uyarılmasına ve ciltteki lekelerin yok olmasına yardımcı bir meyvedir.

Tüm bu özellikler yoğurt, muz ve limonu melasma tedavisi için harika birer ürün haline getirir. Bunun nasıl mümkün olduğunu öğrenmek istiyor musunuz? Not defterlerinizi çıkarın!

Yoğurt, Muz ve Limon İle Melasma Tedavisi

Bu melasma tedavisi uygulanmadan evvel, etkilerinin hemen görülmeyeceğinin bilinmesi gerekmektedir. Gözle görülür farklar elde etmek için, bu karışımı birkaç ay kullanmalısınız.

Malzemeler

 • 1 adet muz
 • 2 yemek kaşığı sade yoğurt (30 ml)
 • 3 yemek kaşığı limon suyu (45 ml)

Hazırlanışı

 • Muzu soyun, bir kaseye koyun ve püre haline gelene dek ezin.
 • 2 kaşık sade yoğurt ekleyin.
 • Ardından kremsi bir macun kıvamı alana dek karıştırın.
 • Son olarak limon suyunu da ekleyerek tekrar karıştırın.

Nasıl Kullanılır

melasma tedavisi
 • Karışımı gece uygulamanızı öneriyoruz.
 • Yüzünüzü ve boynunuzu güzelce yıkayıp kuruladıktan sonra hazırladığınız karışımı eşit şekilde etkilenmiş bölgeye yayın.
 • 20 dakika boyunca etki etmesini bekleyin.
 • Ardından yüzünüzü güzelce yıkayın.

Bu uygulama sonrasında güneşe çıkmamanız önemlidir. Bu uyarıyı yapmamızın sebebi limonun asidik özelliğe sahip olması. Eğer cildinizde limon artıkları kalırsa ve güneşe çıkarsanız, bu durum kimyasal tepkimeye yol açabilir. Bu sebepten ötürü, karışımı sürdüğünüz bölge yanacaktır.

Yüzünüzü bol suyla yıkamanız ve karışımı gereğinden fazla uygulamamanız önemlidir. En önemlisi sağlıklı bir cildiniz olması ve cildinize kötü gelecek şeyler yapmamanız.

Ayrıca karışımı uyguladıktan sonra nemlendirici kullanmanız ya da evden dışarı çıkacaksanız güneş kremi sürmeniz gerekmektedir. Uygulama sonrası cildiniz çok daha hassas olacaktır. İyi yıkamış ve limonu iyice arındırmış olsanız dahi, yine de yüzünüzü korumanız gerekmektedir.

Bu karışımı 2-3 hafta boyuca günde 3 kez kullanmanızı öneriyoruz. Ardından etkilerini görmeye başlayacaksınız.

Unutmayın cildinizde koyu lekeler gördüğünüzde ve bunun melasma olduğunu düşündüğünüzde, dermatologunuza danışın. Doktorunuz bunun bir cilt kusuru olup olmadığını tespit edecektir. Bu teşhis için doktorunuz kara ışık lambası denen aleti kullanacaktır. Cildinize bu ışığı tutarak, doktorunuz bu lekelerin melasma olup olmadığını anlayacaktır.

Son olarak, eğer hamileyseniz cildinize ekstra özen gösterdiğinizden emin olun. Güneş kremi sürmeden evden çıkmayın. Yüzünüze de ayrıca dikkat edin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.