Soğuk Algınlığı ve Grip ile Mücadele Etmek İçin En İyi 7 Meyve

Bazı meyvelerin besleyici özellikleri, soğuk algınlığı ve grip semptomlarını önlemek ve bunlarla mücadele etmek için faydalıdır. Onları burada keşfedin!
Soğuk Algınlığı ve Grip ile Mücadele Etmek İçin En İyi 7 Meyve
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Taze gıdalar, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve genel sağlığı korumak için idealdir. Bu nedenle, dengeli bir diyetin parçası olarak düzenli olarak tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Soğuk algınlığı ve griple savaşmak için en iyi yedi meyve hangileridir? Bugünün makalesinde öğrenin!

Mevsimsel değişiklikler, özellikle soğuk havalar, grip ya da soğuk algınlığına yakalanma riskini artırıyor. Kendimize gerektiği gibi bakmazsak, yani iyi beslenmez, egzersiz yapmaz ve diğer iyi yaşam tarzı alışkanlıklarını sürdürmezsek, bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olabilirler.

Aslında, yaşam tarzı alışkanlıklarımız, vücudun kendini savunma yeteneğiyle çok ilgili. Bu nedenle, belirli bir rahatsızlıktan kurtulmak istediğimizde, yalnızca sağlıklı beslenmek ve belirli zamanlarda egzersiz yapmak yerine, sürekli ve tutarlı olmak çok önemlidir.

Hadi daha yakından bakalım.

Soğuk algınlığı ve griple savaşmak için her gün yenilmesi gereken meyveler

Soğuk algınlığı ve grip için meyve
Tatlı olarak meyve yemek, metabolik sağlık için gerekli olan lif ve besinleri sağlayabilir

1. Portakal ve limon

Portakal ve limon, C vitamini, diğer vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve esansiyel amino asitler açısından yüksek olduğu için grip ve soğuk algınlığı ile savaşmak için en iyi meyveler arasındadır. Bunların hepsi, bağışıklık sisteminin düzgün işleyişini desteklemeye yardımcı olur.

Yakın zamanda yapılan bir araştırmanın işaret ettiği gibi, meyve ve sebze alımı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok sağlıklı bir alışkanlıktır ve C vitamininin çeşitli biyolojik etkilerine ilişkin mevcut anlayışımız, tüketiminin önemine işaret etmektedir.

2. Soğuk algınlığı ve grip için çilek

Kendine has renginin yanı sıra lezzetli tadı ve aromasıyla bilinen çilekler, aynı zamanda C vitamini de dahil olmak üzere iyi miktarda antioksidan sağladıkları için grip ve soğuk algınlığı ile başa çıkmak için en iyi meyvelerden biridir. Ayrıca, iyi bir kaynaktır. Bağırsak mikrobiyotasının sağlığı ve vücudun iyi bir genel bağışıklık tepkisi için gerekli olan diyet lifini içerir.

3. Ananas

Ananas, beslenme açısından eksiksiz bir besindir. Bu sadece vitamin ve mineral içeriği nedeniyle değil, aynı zamanda enzimleri ve kolay sindirilebilir proteinleri nedeniyledir.

Aktif bileşiği bromelain, ona soğuk algınlığı ve nezlenin önlenmesinde yararlı olan antibakteriyel ve antienflamatuar etkiler verir. Ayrıca, serbest radikallere karşı koruma sağlayan büyük miktarda C vitamini ile kalsiyum ve fosfor sağlar.

4. Soğuk algınlığı ve nezleye karşı en iyi meyvelerden biri olan Papaya

Soğuk algınlığı ve grip için Papaya
Papaya, C vitamini açısından oldukça zengindir.

A ve C vitaminleri açısından zengin olan papaya, grip ve soğuk algınlığının gelişmesini ve komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilecek bir diğer meyvedir.

Aslında, her 100 gram 80 miligrama kadar C vitamini sağlar; bu, mikropların saldırısına karşı olumlu bir yanıt elde etmek için bağışıklık sistemini güçlendirmekten sorumlu bir besindir. Ayrıca bu meyve, savunma sistemindeki düşüşleri önlemek için bağırsak mikrobiyotasını beslemeye yardımcı olan lif ve doğal enzimler (papain gibi) içerir.

Bu makalemizi seveceğinizi düşünüyoruz: Bağışıklık Sisteminizi 6 Alışkanlıkla Güçlendirin

5. Mango

Dengeli bir diyetin parçası olarak bir parça mangonun düzenli tüketimi, vücuda sağlıklı ve güçlü olmak için gerekli besin maddelerini artırır. Mango ayrıca grip ve soğuk algınlığının yanı sıra diğer solunum sistemi hastalıklarına karşı savaşı kazanmamıza da yardımcı olur.

Bu meyve, antioksidan etkileri vücudu korumanın anahtarı olan A ve C vitaminlerini yoğunlaştırır. Ek olarak, öksürük, tıkanıklık ve bu hastalıkların diğer semptomlarının tedavisinde faydalı olabilecek iltihap önleyici ve balgam söktürücü özelliklere atfedilir.

Ancak, turunçgiller ve mango gibi meyvelerin de glikoz kaynakları olduğunu unutmayın, bu nedenle metabolizma sorunları olan kişilerin büyük miktarlarda tüketmeleri önerilmez.

6. Soğuk algınlığı ve grip için elma

Lezzetli tadı ve aroması ile karakterize edilen elmalar, kilo vermek ve bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere tüm vücudun sağlığına dikkat etmek için en iyi meyvelerden biridir. Bunun nedeni, iyi bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, bu meyvenin yukarıda bahsedilen C vitamini de dahil olmak üzere küçük miktarlarda birkaç temel besin sağlamasıdır.

İspanyol Beslenme Vakfı’nın uzmanları, elmaların flavonoller, kateşinler ve prosiyadinas gibi çeşitli flavonoidleri önemli miktarlarda sağladığını açıklıyor.

7. Nar

Popüler inanca göre, bu meyvenin antioksidanlar açısından zenginliği, fiziksel ve zihinsel esenliği teşvik eden bir “süper gıda” olarak kabul edilmesine yol açmıştır. Bağışıklık sisteminin performansını artırmak için gerekli olan B vitaminleri ve diğer birçok vitamini sağlar. Aynı zamanda hücrelerin optimal oksijenlenmesini destekleyen esansiyel amino asitler ve lif içerir.

Peki, ne bekliyorsunuz? Bağışıklık sisteminizin sağlığını iyileştirmek için bu meyveleri daha düzenli tüketmeye hazır mısınız?

Gördüğünüz gibi, lezzetlidirler ve salatalar ve smoothie’ler gibi çeşitli şekillerde günlük diyetinize dahil etmek kolaydır. Ancak, en iyi seçeneğin, besinlerinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için onları doğal hallerinde tüketmeniz olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.