Besin Enzimleri, Ne İşe Yarar?

4 Ocak, 2021
Kivide bulunan enzimler sindirimi iyileştirir ve kabızlık süreçlerini veya şişkinlik görüntüsünü önler. Başka hangi enzimler vardır? Ne işe yararlar? Yazımızda anlatıyoruz.

Besin enzimleri, genellikle sindirim işlevi olan proteinlerdir. Genel bir kural olarak enzimler, besinlerin ayrışma ve emilim süreçlerini iyileştirmeye yararlar. İşte bu nedenle oluşan rahatsızlığın semptomlarını azaltmak ve kabızlık durumunda uygulamak için tavsiye edilen enzim bakımından zengin birkaç besin vardır.

Bazı kimyasal ve fizyolojik reaksiyonlarda aracı olarak da görev yapabilirler. Ancak bazı durumlarda, anti-enflamatuar ve hatta antioksidan özelliklere sahip enzimler bulunur. Başka neler bilmeliyiz? Yazımızın devamında bu konuyu sizin için detaylıca inceledik:

Bunu da okuyun: Kivinin bilmeniz gereken 8 yararı

Proteolitik aktiviteye sahip besin enzimleri

Genel olarak kivide bulunan actinidin gibi bazı enzimler, proteinin parçalanmasına müdahale ederek amino asitlerin emilimini geliştirir. Food Function dergisinde yayınlanan bir makalede belirtildiği gibi, enzimler sindirimi kolaylaştırır.

Bununla birlikte, bilimsel literatürde, bu enzim alındığında kabızlık sorunlarında azalmanın görüldüğü deneylerle kanıtlanmıştır. Asia Pacific Journal of Clinical Nutrition‘da yayınlanan bir makaleye göre insanlar üstünde yapılan deneyler, kivi tüketildikten sonra şişkinlik, gaz ve karın ağrısı gibi IBS (İrritabl bağırsak sendromu) semptomlarını azalabileceğini göstermektedir.

Bir başka proteolitik enzim örneği ise ananasta bulunmaktadır. Ananasta bulunan enzim ile amino asitleri emmek için protein yıkımını iyileştirme yeteneğine sahip olan bromelain enziminden bahsetmekteyiz.

Bu meyve idrar söktürücü özelliği ve sindirime iyi gelmesiyle ünlüdür. Bu nedenle şişkinlik veya gazla ilişkili semptomları azaltmak için ana öğünlerden sonra tüketilmesi tavsiye edilir.

kivi suyu
Ananas ve kivide bulunan enzimler, proteinlerin parçalanmasına yardımcı olur.

Anti-inflamatuar güce sahip besin enzimleri

Papayadan bahsetmek gerekir ise yapısında olağanüstü anti-inflamatuar güce sahip papain enzimini buluruz. Ayrıca antimikrobiyal güce sahip olması nedeniyle ağız yaralarıyla savaşmada önemli bir yeri vardır.

Brazilian Dental Journal’da yayınlanan bir araştırmaya göre, bu enzim bağışıklık tepkisini ve iltihaplanmayı modüle etme gücü sayesinde çeşitli çürük türlerine karşı da etkili olabilir.

Düzenli papaya tüketimi, Nutrients dergisinde yayınlanan bir makaleye göre obezite ve diğer metabolik bozuklukların önlenmesinde faydalı olabileceği ilişkisine rastlanmıştır.

Bunun asıl nedeni antioksidan, antihipertansif ve hipoglisemik özelliklere sahip olmasıdır. Bu özelliklerin papain gibi egzotik meyvenin kendisinden mi meyvenin sunduğu besinlerin geri kalanından gelip gelmediği kesin olarak bilinmemektedir.

Bunu da okuyun: Lupus Deri Veremi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Enzim takviyesi sunan endüstri ürünleri

Günümüzde enzim takviyelerinin sağlığa faydalı olduğuna dair herhangi somut bir kanıt yoktur. Yine de bazı protein içerikli takviyelerin bileşenlerinde bu maddelere sahip olması sık rastlanan bir durumdur.

Bu enzimlerle yüksek dozda protein alımından kaynaklanan mide veya bağırsak rahatsızlıklarını azaltmak amaçlanmaktadır. Hatta, enzimler şişkinliği azaltarak sağlığa çok fayda sağlamış olacaktır.

Spor takviyesi endüstrisi, bu besin emilim süreçlerini daha iyi seviyeye getirmek için farklı yapıya sahip kimyasalları test etmektedir.

Peynir altı suyu kullanılarak imal edilen proteinde sindirilebilirlik düzeyi, yüksek kalitede enzimlerin protein ürünlerine dahil edilmesiyle olumlu sonuç vermiştir.

protein suplementi
Bazı protein takviyelerinin bileşiminde sindirim sistemi rahatsızlığını azaltmaya yönelik enzimler bulunmaktadır.

Besin enzimleri hakkında incelenmesi gereken daha çok şey vardır

Enzimlerin işlevleri bilinenden çok daha fazla olabilir. Alerjik süreçler üzerindeki etkileri ve hatta hastalıkların ortaya çıkışı ile ilişkileri incelenmektedir.

Birkaç in vitro (yapay ortamda) model tanımlanmıştır, ancak insan üzerinden elde edilmiş sonuçları gösterecek herhangi bir veri yoktur. Bu nedenle, önümüzdeki yıllarda fizyoloji verilerinden elde edilen bilgi artışına bağlı olarak bir çalışma alanı oluşturulmaktadır.

Bununla ilgili olarak, ananas veya kivi gibi ağır besinlerin sindirimini iyileştirmek için tüketmenizde fayda gördüğümüz bazı besinleri önerebiliriz.

Anti-enflamatuar veya antioksidan kapasiteleri olan başka besinlerin var olduğunu biliyoruz ancak enzimlerin bunlarla bir ilişkisi olup olmadığı veya bu özelliklerin flavonoidlerin varlığından kaynaklanıp kaynaklanmadığı henüz net değildir.

Sonuç olarak her halükarda bahsettiğimiz enzimlerin bitkiler aleminden gelen besinler olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Bunu önermemizin nedeni işlenmiş ürünlere kıyasla günümüz diyetlerinde bu besinlerin sindiriminin daha kolay olmasıdır.

  • Martin H., Cordiner SB., McGhie TK., Kiwifruit actinidin digests salivary amylase but not gastric lipase. Food Funct, 2017. 8 (9): 3339-3345.
  • Weir I., Shu Q., Wei N., Wei C., Zhu Y., Efficacy of actinidin containing kiwifruit extract zyactinase on constipation: a randomised double blinded placebo controlled clinical trial. Asia Pac J Clin Nutr, 2018. 27 (3): 564-571.
  • Alves Bastos L., Lorencetti Silva F., Queiroz Thomé JP., Manfrin Arnez MF., et al., Effects of papain based gel used for caries removal on macrophages and dental pulp cells. Braz Dent J, 2019. 30 (5): 484-490.
  • Santana LF., Inada AC., Espirito Santo BLS., FIliú WFO., et al., Nutraceutical potential of carica papaya in metabolic syndrome. Nutrients, 2019.