Sağlıklı ve Lezzetli Patlamış Mısır Nasıl Hazırlanır?

Patlamış mısır, bulabileceğiniz en popüler, hafif ve sağlıklı atıştırmalıklardan biridir. Ancak büyük miktarda tuz, yağ veya şekerden kaçınmak için patlamış mısırı düzgün bir şekilde hazırlamalısınız. 
Sağlıklı ve Lezzetli Patlamış Mısır Nasıl Hazırlanır?
Anna Vilarrasa

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Anna Vilarrasa.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sadece sinemaya gittiğinizde mi patlamış mısır yersiniz? Yemeye hazır şekilde mi satın alırsınız yoksa aldığınız hazır paketi ısıtmak için mikrodalga fırını kullananlardan mısınız? Evde de kolay, hızlı ve ucuz bir şekilde hazırlayabileceğinizi ve lezzetli patlamış mısır yemenin keyfini çıkarabileceğinizi biliyor muydunuz?

Üstelik böylece porsiyonlarınızı ve eklenecek tuz ve yağ miktarını da kontrol edebilirsiniz. Bugünkü yazımızda evde lezzetli patlamış mısır pişirmek için bazı ipuçları vereceğiz. Aşağıdaki paragraflarda, patlamış mısırınıza farklı bir dokunuş katmak için fikirler bulacaksınız. Besin değerini analiz etmenize de yardımcı olacağız.

Patlamış mısırın içerdiği besinler ve faydaları

Tüm dünyada çok iyi bilinen ve popüler olan bu atıştırmalık tahıldan oluşur. Isıya maruz kaldığında patlayan özel bir türdür. Bu nedenle, kendine özgü besin değerleri ve hatta sağlık açısından bazı faydaları olan bir gıdadır.

 • Patlamış mısır ağırlıklı olarak karbonhidratlardan oluşur. İçerisinde 9 gram protein ve 5 gram yağ (tekli doymamış ve çoklu doymamış) bulunur.
 • Ayrıca B vitamini kaynağıdır ve magnezyum, fosfor, çinko ve bakır gibi mineraller sağlar.
 • Üstelik serbest radikallerin hasarına karşı hücreleri koruyan antioksidan polifenoller içerir.
  Patlamış mısırda iyi miktarda lif vardır. Çalışmalar düzenli olarak patlamış mısır yemenin, hipertansiyon, koroner hastalıklar, sarılık, diyabet ve obezite gibi sorunlarla karşılaşma riskini azalttığını göstermiştir.
 • Daha kalorili başka atıştırmalıkların yerine tükettiğinizde kilonuzu azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yanında patates kızartmasından daha fazla doyurma (doldurma) kapasitesine sahiptir.

Tüm bu özellikler, mısırın tahıl olarak içerdiği besinlerden kaynaklanır. Bu nedenle ölçülü bir şekilde,  temel formunda tüketildiğinde harika bir atıştırmalıktır.

Çikolata, bal veya peynir gibi malzemeleri ve sosları özel günler için saklamak en iyisidir. Günlük atıştırmalık olarak tükettiğinizde patlamış mısırınıza kekik, baharat veya biraz kakao tozuyla özel bir dokunuş yapabilirsiniz.

kase lezzetli patlamış mısır ekran kumanda
Sinemaya gitmek yerine patlamış mısır hazırlayabilir ve evde film izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Evde lezzetli patlamış mısır nasıl hazırlanır?

Bu atıştırmalığı pişirmek için gereken yalnızca üç temel malzeme ve atılacak üç adım vardır. Bu malzemelerin elde edilmesi zor değildir ve onları uzun süre saklayabilirsiniz. Böylece beklenmedik atıştırma krizleri yaşarsanız her zaman elinizin altında olurlar.

Gereken malzemeler

İlk adım patlamış mısır yapmaya uygun mısır taneleri satın almaktır. Bu, önemlidir çünkü uygun değillerse patlamazlar.

Ham mısır tanelerini bu tür ürünlerin açık olarak satıldığı yerlerde bulabilirsiniz. Elbette paketli şekilde süper marketlerden de alabilirsiniz.

İhtiyacınız olacak diğer iki malzeme tuz ve az miktarda sızma zeytinyağıdır. Bu yağ türü, yüksek sıcaklıklara dayanabildiği için en çok tavsiye edilen türdür. Her yerde bulabileceğiniz sağlıklı bir seçenektir.

Lezzetli patlamış mısır pişirmek için araç gereçler

Burada da yine listemiz kısa ve öz olacak. Evde lezzetli patlamış mısır hazırlamak için sadece kapaklı büyük bir pişirme tavasına veya güveç tenceresine ihtiyacınız vardır. Taneciklerin hacmi artacağından büyümek için yeterli alana ihtiyaç duyacaklar.

Mısırı hazır halde sunmak için de bir salata kasesi veya küçük kaseler gerekecek.

Tarif için üç adım

Aşağıd vereceğimiz tarif, evde bu atıştırmalığı hazırlamanın en temel yöntemidir. Tarifi uyguladıktan sonra pek çok şekilde kişiselleştirebilir ve sonsuz çeşit elde edebilirsiniz.

Aşağıdaki tarifi uyguladığınızda dört porsiyondan oluşan büyük bir kase patlamış mısırınız olacak. Eğer çok seviyorsanız o zaman miktarını artırabilirsiniz:

 1. Seçtiğiniz tencereye 2 – 3 kaşık yağ koyun. Yeterli seviyede buhar oluşturmak için bu kadar koymak gerekir. Orta ateşe yerleştirin.
 2. Yarım bardak mısır tanesi ekleyin. Yağ ile karıştırın ve kızarmış rengi almaya başlayana kadar zaman zaman karıştırın. Kapağını kapatın ve patlamaya bırakın.
 3. Patlamış mısır yaklaşık iki dakika sonra o kendine özgü sesini çıkarmaya başlar. Bu noktada karıştırmak için tencereyi şöyle bir sallayın. Sonra biraz daha pişmeye bırakın. Ancak kapağın altından duman çıkarsa ısıyı kısmanız gerekecek.
 4. Patlama sesi daha az sıklıkta gelmeye başladığında ocaktan alın. Sonra patlamış mısırın yumuşamaması için kapağı açın.
 5. Hemen bir kaseye veya servis tepsisine boşaltın.
karamelli patlamış mısır
Bu atıştırmalığı hazırlamak çok basittir. Yani evde yapmamak için hiçbir bahane yoktur.

Kişiselleştirilmiş bir atıştırmalık nasıl elde edilir

Sadece tuz konmuş sade patlamış mısır zaten çok lezzetli ve karşı konulması zor aromatik bir atıştırmalıktır. Ancak birçok kişi yeni kombinasyonlar ve tatlar keşfetmek ister. Bazı kişiler o kadar sık tüketir ki sıkılmamak için daha fazla çeşitliliğe ihtiyaç duyar. Her iki şekilde de farklı baharatlar ile bu atıştırmalığa lezzet katmak kolaydır.

Herkesin favori kombinasyonu farklıdır. Yine de patlamış mısıra özel bir dokunuş yapmanız için size bazı fikirler verebiliriz:

 • Peynir lezzeti: Sadece biraz yağ (bir sprey şişesi kullanırsanız daha iyi olur) sıkın ve üstüne parmesan peyniri rendeleyin. Bira mayası veya besinsel maya gevreği de buna benzer bir vegan seçenektir.
 • Baharatlı bir dokunuş katmak istiyorsanız toz biber veya pul biber kullanın.
 • Karışık baharatlar: Burada hayal gücünüz ve kişisel zevkleriniz devreye giriyor. Biber, zerdeçal, köri, masala gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.
 • Sos: Basit bir sos hazırlayın veya hardal ya da bal gibi malzemelerle özel bir dokunuş yapın. Bir sprey şişesine koyun ve servis ettikten sonra patlamış mısırın üzerine sıkın.
 • Tatlı düşkünü olanlar için: En sevdiğiniz çikolatadan biraz eritin ve piştikten sonra patlamış mısırla karıştırın. Ayrıca patlamış mısırınızın üzerine ham kakao serpmeyi de deneyebilirsiniz.

Evde lezzetli patlamış mısır hazırlamak kolaydır

Ev yapımı patlamış mısır hazırlamak için sadece uygun mısır tanelerine, tuza ve yağa ihtiyacınız var. Kapağı olan bir büyük tencerede pişirebilirsiniz çünkü patlamak için alana ihtiyaçları vardır. Atıştırmalığınız sadece birkaç dakika içinde hazır ve nazır bir şekilde sizi bekliyor olacak.

Aynı zamanda, evde yapıldığında öğünlerin arasında yemek için de sağlıklı bir seçenek olabilir. Bu açıdan da çok popülerdir. Kilo vermek için diyet yapıyorsanız bile programınıza patlamış mısırı dahil etmeniz mümkündür.

Doğru malzemelerle hazırlayıp tuz ve yağ miktarında aşırıya kaçmadığınızda suçluluk duymadan patlamış mısır yemenin keyfini çıkarabilirsiniz!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Anderson J.W, et al. Health benefits of dietary fiber. Nutrition Reviews. Abril 2009. 67(4):188-205.
 • Coco MG Jr, Vinson JA. Analysis of Popcorn (Zea mays L. var. everta) for Antioxidant Capacity and Total Phenolic Content. Antioxidants (Basel). Enero 2019. 8(1):22.
 • Grandjean A.C, et la. Popcorn consumption and dietary and physiological parameters of US children and adults: analysis of the National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) 1999-2002 dietary survey data. Journal of the American Dietetic Association. Mayo 2008. 108(5):853-6
 • Nguyen V,  et al. Popcorn is more satiating than potato chips in normal-weight adults. Nutrition Journal. Setiembre 2012. 11:71.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.