Soğuk Lipoliz: Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Soğuk lipoliz, etkinliği ve düşük riskleri olması sebebiyle geniş çapta kabul gören bir prosedürdür. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürdüğünüz sürece, vücudun belirli bölgelerinde görülen yağlanmayı kalıcı olarak düşürmeye izin verir.
Soğuk Lipoliz: Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Son Güncelleme: 17 Eylül, 2020

Soğuk lipoliz (kriyolipoliz), diyet ve egzersizin yetersiz kaldığı durumlarda vücutta yerleşmiş olan yağların atılmasını sağlayan bir prosedürdür. Özellikle, fazla miktarda verilecek kilosu olmayan ancak adiyoposit (yağlanma) görülen kişilerde faydalıdır.

Soğuk lipoliz, bu sıralar en fazla kullanılan metottur. Kullanımı sırasında sadece soğuk ve vakum kullanarak etkisini gösteren, non-invazif bir prosedür olması sebebiyle öne çıkmaktadır. Ayrıca oldukça etkilidir.

Bu prosedür, kalifiye bir personel tarafından uzman bir merkezde yaptırılmalıdır. Fazla risk veya yan etki görülmemesine rağmen, uygun şekilde yapılabilmesi için bilgi ve uzmanlık gerektirir.

Soğuk Lipoliz nedir?

karın yağlarının azalması önce sonra

Soğuk lipoliz, soğuk uygulanarak fazla vücut yağının atılmasını sağlayan non-invaziv dermotolojik bir prosedürdür. Deri veya diğer dokuların zarar görmeden yağ katmanlarının azaltılması konusunda çok etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Massachusetts Genel Hastanesi ve Harvard Üniversitesi – Boston (Amerika Birleşik Devletleri) Bilim insanları bu metodu geliştirmişlerdir. Bu tedavinin amacı, yağ hücreleri veya adiyopositlere parçalanana kadar düşük sıcaklık vererek parçalamayı amaçlamaktadır.

Bu prosedür obez kişiler için uygun değildir, ancak vücudunun belirli bölgelerinde yağ biriken kişilere uygulanabilir. Genellikle karın, bacaklar, kalça ve dizlerde kullanılmaktadır. Uzmanlar yağları 2 aydan 5 aya kadar sürebilen uzun bir zaman periyoduna yayarak ufak miktarlarda yağı atılması ile işlemi yapmaktadır.

Soğuk lipoliz, liposuction (yağ aldırma) ve lazer lipoliz yöntemlerine ek olarak geliştirilmiştir. Bu yöntem diğerlerine göre çok benzer etkiler göstermekle beraber çok daha güvenli bir yöntemdir. Bu metot sürekli oturan veya sağlıklı olmayan bir diyetle beslenen kişiler için etkili değildir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Başarılı Diyetlerin Ortak Noktaları

Soğuk lipoliz nasıl çalışır?

Yağ hücreleri büyük sayıda yağ asidi içerirler ve bu durum onları soğuğa karşı çok hassas yapar. Donduklarında, kristalize olurlar veya diğer bir deyişle ölürler. Daha sonra kademeli olarak çürürler ve vücudunuz onları ürin ile birlikte atılımını sağlar

Eğer uygun bir diyet ile beslenmeyi sürdürürseniz ve düzenli egzersiz yaparsanız, yağlar uygulanan bölgede yeniden oluşmayacaktır, adiyopositler spontane olarak çoğalmazlar. Bu sebeple bu metot koşulları uyguladığınız sürece etkisini sürdürecektir.

Bu tedavi, soğuk ile bölgenin uyuşması sağlandığı için tamamen acısızdır. Bilim insanları tek bir seansın %15 ile %40 oranına etki gösterdiği tahmin etmektedir.

İlk uygulamayı takip eden 3. haftanın sonunda ilk değişiklikleri fark etmeye başlayacaksınız. Doktorlar, bir seferde sadece bir bölgeye işlem yapmakta olup seans sayısı kişiye göre değişiklik göstermektedir.

Soğuk lipoliz prosedürü

kalça yağları soğuk lipoliz

Soğuk lipoliz işlemini yaptırmadan önce, uzman tarafından uygulamanın uygun olup olmadığı belirlenmelidir. Uygulama sırasında, yağ oluşumu ölçülerek, kullanılacak sıcaklığa karar verilir.

Her soğuk lipoliz seansı 1 veya 2 saat kadar sürebilir. Uygulama sırasında anestezi almanıza gerek yoktur, sadece oturarak işlem uygulanır. Ayrıca uygulama sırasında dik durmanıza yoktur.

  1. İlk önce, uygulama bölgesine koruma amacıyla çok katlı bir örtü serilir.
  2. Daha sonra, aynı bölgeye bir makine yerleştirilir ve adiyopositleri dondurma işlemi ile eş zamanlı olarak vakum işlemi başlatılır.
  3. Bir bölgenin işlemi bitirildiğinde, uzman donan yağ kristallerini dağıtmak için masaj uygular, daha sonra bu kristaller vücut tarafından elimine edilirler.

Tipik olarak, işlem bir ile üç seans kadar sürmektedir. Her seans arası bir aylık boşluklar konulmaktadır.

Faydaları ve kontrendikasyonlar

Soğuk lipoliz, diğer işlemlere göre büyük avantajları bulunmaktadır. Örneğin, anestezi gerekmemektedir, enjeksiyon veya iğneli bir işlemle yapılmamaktadır. Böylelikle, ciltte bir hasar bırakmamakta ve seans sonrası ciltte iyileşme süreci çok daha kısa sürmektedir. Üstelik, uygun şekilde bakım uygulandığında sonuçlar kalıcı olmaktadır.

Prosedürün yan etkileri minimaldir. Temel olarak, uygulama bölgesinde ciltte kızarıklık ve her seans sonrası bölgede gerginlik hissi oluşabilir. Bazı durumlarda morarma, karıncalanma, hissizlik veya kramplar görülebilir.

Yukarıda anlattığımız üzere, bu işlem obez veya yüksek oranda yağlanma görülen kişiler için uygun değildir. Doktorlar bu uygulamanın hamile veya emziren anneler, kronik rahatsızlığı bulunan ve 18 yaşından küçük olanlar kişiler için önermemektedir.

Son olarak, uzmanlar menstürasyon döneminde işlemin yapılmamasını tavsiye etmektedir.

İlginizi çekebilir ...
Şekle Sokan ve Kilo Verdiren Buz Terapisi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şekle Sokan ve Kilo Verdiren Buz Terapisi

Kilo vermenize yardımcı olan, buz terapisi isimli bu ilginç tekniği hiç duymuş muydunuz? Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin!  • Manzur, F., Alvear, C., & Alayón, A. N. (2010). Adipocitos, obesidad visceral, inflamación y enfermedad cardiovascular. Revista Colombiana de cardiología, 17(5), 207-213.
  • Ramírez-Guerrero, J. A. (2007). Liposucción. Consideraciones anestésicas y perioperatorias. Revista Mexicana de Anestesiología, 30(4), 233-241.
  • Ferraro, G. M., Torreiro, A., & Lafrenz, M. (2017). Criolipólisis plana: efectos sobre el tejido adiposo en el área subumbilical de 38 pacientes. Observaciones clínicas de su aplicación. Revista argentina de dermatología, 98(1), 2-12.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.