Başarılı Diyetlerin Ortak Noktaları

Düzensiz olarak yapılan bir diyet erken ölüm ve kronik hastalıklara davetiye çıkarabilir. Bununla birlikte, başarılı yapılan bir diyet ise daha uzun bir yaşam için kapıları ardına kadar açabilir.
Başarılı Diyetlerin Ortak Noktaları
Eliana Delgado Villanueva

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Günümüzde diyet ve kilo verme endüstrisi milyarlarca dolar değerindedir. Kilo vermek milyonlarca insanın hayallerini süslemektedir. Belirli bir diyeti takip eden herkes kendi diyet planını en iyisi olarak savunsa da, gerçekte başarılı olan diyetler bellidir ve çoğunun ortak noktaları bulunmaktadır. Bu yazımızda başarılı diyetlerin ortak noktaları üzerinde duracağız.

Diyet söz konusu olduğunda sapla samanı birbirinden ayırmamız (alınmak yok) ve neyin işe yaradığını ve yaramadığını bilmemiz gerekmektedir. Etkili ve bilimsel olarak kanıtlanmış diyetleri analiz etmeniz ve ortak noktalarına bakmanız durumunda zayıf ve fit bir vücuda sahip olmak için neye ihtiyacınız olduğunu anlamanız mümkün olacaktır.

Başarılı Diyetlerin Ortak Noktaları Nelerdir?

Yale Üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göre başarılı diyetler doğal besinlere ve çok az işlenmiş gıda üzerine kuruludur. Bu konuyu detaylı olarak anlamanız için başarılı diyetlerin ortak noktalarını sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Uzun vadede yapılabilirler

İyi bir diyet yaşam tarzınızın bir parçası haline gelmelidir ve bu nedenle sağlıklı diyetlere odaklanmanız gerekmektedir çünkü bu diyetler uzun vadede takip edilebilmektedir. Aslına bakarsanız uzmanlar bu tip diyetlerin hayat boyu takip edilmesi gereken basit alışkanlıklar haline gelmesini tavsiye etmektedir.

Rastgele diyetler uygulanması durumunda erken ölümlere ve kronik hastalıklara neden olabilmektedir. Bunun tam aksine, Yale Üniversitesi’ne göre başarılı diyetler ise insan ömrünü uzatmaktadır.

Meyve yiyen ve çay içen kadın

“Mucize” diyetlerin aksine, başarılı diyetler uzun vadeli hedefleri kapsamaktadır ve bir yaşam tarzı olarak benimsenebilmektedir.

2. Başarılı diyetler şekeri sevmez

“Düşük karbonhidratlı” diyetlere inanan insanların ağzından düşürmediği bir laftır. Bununla birlikte, beyaz şekeri sınırlandırmak ve hatta tamamen ortadan kaldırmak çoğu insan tarafından artık kabul edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü bile şu anda bunu tavsiye etmektedir.

Günümüzde şeker tüketimi nedeniyle karaciğerimizin yağ ürettiğini ve kötü kolesterol ile trigliserit seviyelerinin yükseldiğini biliyoruz. Şeker tüketimi genel olarak fiziksel ve zihinsel sağlığı tehdit etmektedir.

3. Sebze içerirler

Paleo diyeti gibi düşük karbonhidratlı diyetler bile bol miktarda sebze (brokoli, enginar, yeşil fasulye, lahana, ıspanak, biber vb.) tüketmenin önemine vurgu yapmaktadır.

Çoğu diyet yeşil elma veya çilek gibi düşük glisemik indeksli meyveleri tavsiye etmesine rağmen, işe yarayan bazı diyetler meyveyi kısıtlasa bile sebze tüketimini ön plana çıkarmaktadır.

4. Orta seviyede kilo vermeyi tavsiye ederler

Yüksek proteinli veya European Association for the Study of Obesity (EASO) (Avrupa Obezite Çalışma Birliği) tarafından en iyi kilo verme diyetleri arasında gösterilen Perricone diyeti gibi diyetler sağlıklı kilo vermeyi teşvik etmektedir, çünkü asıl amaçları insanların kilo vermesini sağlamak ve sağlıklarını korumaktır.

Tartıda kilo verdiğini gören kadın

Kademeli olarak kilo vermenizi sağlayan diyetler genel olarak daha başarılıdır çünkü elde ettiğiniz sonuçları korumanıza ve kaybettiğiniz kiloyu tekrar almamanıza yardımcı olurlar. Buna ek olarak, herhangi bir yan etkileri de bulunmamaktadır.

5. Başarılı diyetler kaliteye odaklanır

Bunun en büyük nedeni bu tarz diyetlerin ne kadar yemek yediğinize değil, yediğiniz yemeklerin ne kadar kaliteli olduğuna odaklanmasıdır. Bu da yediğiniz her besinin taze veya organik olması anlamına gelmemektedir, çünkü bu diyetler kepekli makarna gibi sağlıklı ürünleri de beslenme programına dahil etmektedir.

6. Trans yağları ortadan kaldırıp, bitkisel yağları kısıtlarlar

Tıp uzmanları uzun bir süre önce etiketleri üzerinde “kısmen hidrojenlenmiş” veya “hidrojenize yağlar” ifadesi bulunan trans yağlar ile ilgili fikir birliğine vardılar. Bunlar bir diyet için mümkün olabilecek en kötü yağlardır. California eyaleti bile restoranlarında bu tür yağların kullanılmasını yasaklamıştı.

Trans yağlar (endüstriyel olarak bitkisel yağlardan üretilen) iltihaplanmaya, kalp ve damar hastalıklarına ve diğer birçok sağlık sorununa zemin hazırlayan yapay yağlardır.

Endüstriyel bitkisel yağlar (ayçiçeği, soya fasulyesi ve mısırdan üretilen) başarılı diyet programlarının hepsinde bir şekilde kısıtlanmaktadır. Bu yağlar oksidasyon, iltihaplanma ve damar yolları ile ilgili sorunlara neden olmaktadır. Tüm başarılı diyetler bu yağların yerine saf sızma zeytinyağı önermektedir. 

7. Doyurucudurlar

Kilo vermek veya diyabetle savaşmak için kendinizi aç bırakmanıza gerek yok. Sağlıklı beslenme programları her zaman tatmin olmanızı ve vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiye sahip olmasını sağlamak için doğru miktarda yiyecek, kalori ve besin içermektedir. 

Artık başarılı diyetlerin ortak noktaları hakkında bilgi sahibi oldunuz. Kendi ihtiyaçlarınıza göre en iyi diyet seçimini size bırakıyoruz. Herhangi bir sorunuz ve şüpheniz bulunması durumunda, konunun uzmanlarıyla konuşmanız gerektiğini unutmayın. Doktorunuz veya diyetisyeniniz sağlık durumunuza, yaşınıza, alışkanlıklarınıza ve diğer etkenlere göre size uygun olan en iyi diyet programını seçmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Glutensiz Diyet ve Sağlık Üzerindeki Etkileri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Glutensiz Diyet ve Sağlık Üzerindeki Etkileri

Glutensiz diyet sağlık açısından belli bazı kazanımlar sağlar. Gerçekten sağlığa olumlu etkilerinin olduğu ya da geçici bir heves olduğu tartışılma...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.