Sporcular İçin Muzun Faydaları

Muzun sağlığa pek çok faydası vardır. Bu meyvenin sporculara sağlayabileceği faydaları öğrenmek ister misiniz? Bu yazımızda size hepsini anlatacağız!
Sporcular İçin Muzun Faydaları
Saúl Sánchez Arias

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Saúl Sánchez Arias.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Sporcular için muzun faydaları sayısızdır. Aslında, günlük bir şekilde egzersiz yapan ya da bir spor yapan kişiler arasında bu meyvenin popüler olmasının nedeni de budur. Bu yüksek besinsel içeriğine dayanır, çünkü bir karbonhidrat, lif, vitamin ve mineral kaynağıdır.

Ama, muzu bu kadar harika yapan şey tam olarak nedir?

Öncelikle muz son derece çok yönlüdür, çünkü olduğu gibi tüketilebilir, ya da içeceklerinize ya da kahvaltılık gevreğinize eklenebilir. Ayrıca, bileşimi nedeniyle beslenme düzeninizin kalitesini arttırmak için de idealdir.

Hadi bunlara daha yakından bakalım.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yeşil Muzun Muhtemelen Bilmediğiniz 6 Faydası

Muz Bir Karbonhidrat Kaynağıdır

Şeker bu meyvenin bileşiminin doğal bir parçasıdır. Bu nedenle sporcular için iyi bir enerji kaynağıdır. Olgunluk indeksine bağlı olarak bu şekerlerin glisemik indeksi daha düşük ya da daha yüksek olabilir. Bu nedenle bir antrenmandan önce olgun bir muz yiyebilirsiniz, ya da antrenmanınızın ortasında daha da olgun bir muz yiyebilirsiniz.

Bu meyvenin içerdiği karbonhidratlar, Besleyici Öğeler dergisinde yayınlanan bir makalede de açıklandığı üzere, egzersiziniz başladıktan sonra glikojen rezervlerinizin yenilenmesine izin verir. Egzersiz sırasında kas glikojeninin yenilemek diğer şeylerin yanı sıra fiziksel bitkinliğin başlamasını da geciktirir. Ayrıca, kas yaralanması riskini azaltmaya da yardımcı olabilir.

Muzun faydaları üzerine düşünerek bir şeyler yiyip içen bir kadın.
Muz tek başına ya da protein içeceklerinizin içerisine atarak yiyebileceğiniz çok yönlü bir besindir. Bunun nedeni muzun glikojen rezervlerinizi yenilemeye yardımcı olmasıdır.

Muz Potasyum İçerir

Sporcuların sodyum bakımından zengin bir beslenme düzenine ihtiyacı vardır. Yeterince sodyum almamak hiponatremiye neden olabilir ve bu da ölümcül hale gelebilir. Görebileceğiniz üzere, bir sporcu antrenmanlarının öncesinde, antrenman sırasında ve antrenmanından sonra tuz seviyelerini sürekli olarak yenilemelidir. Bunun kötü yanı ise, beslenme düzeninizde bu mineralin çok fazla olması tansiyonunuzu yükseltebilir.

Besleyici Öğeler dergisinde yayınlanan bir başka çalışmaya göre, bu etkiyi hafifletmek için potasyum miktarınızı arttırmalısınız.

Muzlar bu açıdan harikadır. Bunun farkında olmayabilirsiniz, ancak bu meyve bu mineralin yüksek seviyelerini içermesi ile tanınır. Kan basıncını dengelemesine ek olarak, muzlarda bulunan potasyum egzersiz rutininiz sırasında yaşayabileceğiniz bir elektrolit dengesizliğini önlemeye de katkıda bulunur.

Ayrıca, sanki bu yukarıda bahsettiklerimizin hepsi yeterli değilmiş gibi, bu meyve kas krampları yaşama riskinizi azaltmaya da yardımcı olur.

Daha fazlasını öğrenmek için: Muz ve Plantain Arasındaki 3 Fark

Sporcular İçin Egzersizden Önce ve Egzersiz Sırasında Muzun Faydaları

Sporcuların muzun faydalarından yararlanabilmeleri için antrenmanlarından önce ve antrenman sırasındaki bir molada muz yemeleri gerekir.

Neden?

Çünkü, uzmanlar her seanstan önce glikojen rezervlerinizi doldurmanızı, ve glikoz seviyelerinizi sabit tutmanızı tavsiye etmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere muz yemek bu hedeflerin ikisinin de gerçekleşmesini sağlar.

Egzersiz rutininize başladığınızda, özellikle de bu rutin uzun sürüyorsa, vücudunuza bir periyodik karbonhidrat kaynağı sağlamalısınız. Bu şekilde, fiziksel bitkinliğin ortaya çıkışını ertelemeye yardımcı olma için bir kas ve karaciğer glikojeni rezervi yaratırsınız. Görebildiğiniz üzere, muz bu tür bir durumda güçlü bir müttefiktir.

İdeal olarak, egzersize başlamadan önce yediğiniz meyvenin çok olgun olmaması gerekir. Ancak, egzersiz sırasında yediğiniz meyve daha olgun olmalıdır. Çünkü, bu noktada aşırı lif tüketmek gastrik boşalmayı geciktirebilir ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Esneme egzersizleri yapmakta olan bir sporcu.
Eğer antrenmana başlamadan önce muz yemek istiyorsanız muzunuz çok olgun olmamalıdır.

Muz Sporcular İçin İdealdir

Özet olarak, tatlı tadı ve dokusu dolayısıyla pek çok insan muzu sever. Bundan dolayı, sporcular için besinsel faydaları bir artıdır. Sporcuların bu meyveyi egzersizler öncesinde, sırasında ve sonrasında tükettiğini görmek yaygındır.

Ayrıca, muzlarda bulunan karbonhidratlar kan şekeri seviyelerinizin sabit kalmasına da yardımcı olur. Benzer şekilde, bu besinler ayrıca kas ve karaciğer glikojen rezervlerinin korunmasına da yardım eder. Bundan dolayı, egzersiz sırasında bu meyveyi yemek bir sporcunun performansını arttırabilir.

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, muzların bileşiminde önemli bir miktarda potasyum bulunmaktadır. Bu mineral bir sporcunun elektrolit dengesinin korunmasını sağlar. Ayrıca kan basınçlarının düzenlenmesine de yardımcı olur, böylece kan basınçları yüksek sodyum alımının bir sonucu olarak artmaz.

Son olarak, muzların organoleptik etkileri de vardır, ve yukarıda da belirttiğimiz üzere bir içecek içerisinde sıvı halde ya da hatta bir parça ekmeğin üzerine sürülerek dahi tüketilebilirler.  Bu meyvenin ana malzeme olduğu lezzetli yiyecekler için pek çok tarif bulabilirsiniz.

O zaman, ne bekliyorsunuz? Daha fazla muz yiyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hearris MA., Hammond KM., Fell JM., Morton JP., Regulation of muscle glycogen metabolism during exercise: implications for endurance performance and training adaptations. Nutrients, 2018.
  • Stone MS., Martyn L., Weaver CM., Potassium intake, bioavailability, hypertension and glucose control. Nutrients, 2016.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.