Tansiyonu Düzenleyici Besinler Nelerdir?

Misket limonu, sayısız faydasına ilaveten damarları genişleterek daha esnek olmalarını sağlar ve tansiyonu düşürür.
Tansiyonu Düzenleyici Besinler Nelerdir?

Son Güncelleme: 26 Ekim, 2022

Yüksek tansiyon problemi yaşıyorsanız, tansiyonu düzenleyici besinler tüketerek tansiyonunuzu kontrol altında tutabilirsiniz.

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon) Nedir?

Yüksek tansiyon (hipertansiyon), arterlerinde daralma veya bir engel olması sebebiyle yüksek kan basıncı oluşan kişilerde görülen bir hastalıktır. Yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerin tansiyonları ölçüldüğünde sonuç 140/90 mm Hg değerinden yüksek çıkmaktadır.

Bu problemin en genel sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Obezite,
  • Genetik faktörler,
  • Aşırı alkol tüketimi,
  • Fazla sodyum tüketimi,
  • Fiziksel egzersiz eksikliği,
  • Doğum kontrol hapı kullanımı,
  • Ağrı kesici kullanımı,
  • Böbrek veya böbrek üstü bezi hastalıkları.

Yüksek tansiyon problemi yaşayan kişilerin, doktorları ile görüşerek bir tedavi planı yapmaları oldukça önemlidir çünkü eğer bu hastalık zamanında tedavi edilmezse; kalp krizi, inme veya böbrek hastalıkları gibi daha ciddi durumlara yol açabilir.

Tansiyonu Düzenleyici Besinler

Eğer yüksek tansiyon şikayetiniz varsa evde tüketebileceğiniz tansiyonu düzenleyici besinler ve birkaç doğal tedavi yöntemi önerebiliriz. Bu sayede sağlıksal riskleri minimuma indirebilirsiniz.

Tekrar belirtmekte fayda var: bu tedaviler doğal alternatiflerdir ve asla doktorunuzun önereceği ilaç ve benzeri tedaviler yerine geçemez.

Muz

muz yemek

Yüksek tansiyon problemi olan kişilerin, günde en az bir adet muz tüketmeleri gerekir. Muz, potasyum açısından zengindir ve bu da yüksek tansiyonu doğal olarak düşürmeye yardımcıdır.

Hindistan’da yapılan bir araştırmaya göre, günde iki adet muz yemek, yüksek tansiyon seviyesini %10 oranında düşürmektedir.

Kereviz

Kereviz, arındırıcı bir diüretiktir ve vücudunuza, toksinlerden arınabilmesi konusunda yardımcı olur. Bu kuvvetli sebze, fotokimyasallar içerir ki bunlar da yüksek tansiyonu dengeleme konusunda oldukça etkilidirler. Kerevizi tercihen çiğ şekilde, salatalara katarak veya içerek tüketebilirsiniz.

Misket Limonu

misket limonu

Düzenli misket limonu tüketimi, yüksek tansiyon açısından sürekli olarak tavsiye edilmektedir. Misket limonu; damarları genişleterek ve onları daha esnek hale getirerek, yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur.

Bunun için, günde bir defa, herhangi bir tatlandırıcı eklemeden, oda sıcaklığında bir bardak su ile birlikte misket limonu suyu tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Sarımsak

Yüksek tansiyonu düşürücü ve genel anlamda sağlığınız açısından faydalı olan bir diğer besin, sarımsaktır. Bu besin, kolesterolü düşürerek ve dolaşımı hızlandırarak tansiyonu düşürür. Uzmanlar, sarımsağın çiğ olarak tüketilmesini tavsiye etmektedirler; çünkü bu şekilde bu mükemmel besinden tam anlamıyla faydalanabilirsiniz. Dilerseniz, su ile seyreltilmiş 6-8 damla sarımsak özü olarak günde iki defa tüketebilirsiniz.

Soğan Suyu

soğan

Soğan da tıpkı sarımsak gibi, arter ve kalp sağlığı açısından yararlı bir sebzedir; dolaşımı hızlandırır, yüksek kolesterol ve hipertansiyona iyi gelir. Bu güçlü besinden faydalanmak için, her gün yarım çiğ soğanın suyunu, bir çay kaşığı bal ile karıştırarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Hindistan Cevizi Suyu

Hipertansiyon probleminden yakınan kişilerin, vücutlarını sürekli olarak nemli tutmaları gerekir. Bu da eğer hipertansiyonunuz varsa, günde en az sekiz bardak su içmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Günlük sıvı tüketiminizin bir kısmını hindistan cevizi suyu ile yapmak iyi bir alternatif olabilir, çünkü bu içecek tansiyonu ciddi anlamda düşürme etkisine  sahip olması ile bilinmektedir.

Karpuz Çekirdeği

karpuz

Birçok insan, arterler ve böbrek sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğundan bihaber, bu küçük siyah çekirdekleri atarlar.

Karpuz çekirdeğinde, cucurbocitrin adı verilen bir madde bulunmaktadır. Bu madde kan damarlarını genişletir ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirir.

Benzer şekilde bu çekirdekler, ayrıca hipertansiyonla savaşta ve artrit kaynaklı ağrının hafifletilmesinde de oldukça etkilidir.

Bu çekirdekleri tüketmek için, öncelikle nazikçe öğütün ve ardından bir bardak kaynar su ile karıştırın. Bir saat bekletin ve bu karışımdan dört çorba kaşığı, günün çeşitli vakitlerinde tüketin.

Bal

Tansiyonu düzenleyici besinler arasında olan saf bal, damarları yatıştırarak tansiyonu düşürür. Yüksek tansiyon şikayeti olan insanlar her gün bir veya iki yemek kaşığı saf bal tüketmelidir.

Balı tüketmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise; bir yemek kaşığı bal ile bir yemek kaşığı zencefil suyu ve iki yemek kaşığı kimyonu karıştırmak olabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.