Tarçın ile Selülit Probleminden Kurtulun

Tarçın yağı, dolaşımı teşvik edicidir ve selülite sebep olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Tedavinizi tarçın çayı ile bütünleştirerek bu faydalı baharatın, selülit ile savaştaki mucizevi etkilerinden maksimum oranda yararlanabilirsiniz.
Tarçın ile Selülit Probleminden Kurtulun
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Selülit, kadınların %90’ını etkileyen yüzeysel bir sorundur. Özellikle ergenlikten yetişkinliğe geçiş döneminde yoğun olarak gözlenir. Tarçın ile selülit probleminden kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

Dolaşım ve lenfatik sistemdeki değişiklikler sonucu ortaya çıkan yağ nodülleri, cildin ilgili bölgesinde sarkık ve gamzeli bir görünüme neden olur.

Selülit, erkekleri de etkileyebiliyor olsa da, kadınlarda selülit oluşumu daha yaygındır; çünkü kadınlardaki bağ dokuları daha esnektir ve tüm vücutları sık sık hormonal değişiklikler yaşamaktadır.

Bu doku kademeli olarak sertleşir ve bu göze hoş görünmeyen nodüller gitgide daha belirgin hale gelir. Belirli bir seviyeden sonra acı verici bir hal de alabilir.

Selülite Ne Sebep Olur?

Birçok medikal profesyonel, kadınların yaşamları boyunca tecrübe edecekleri hormonal değişiklikler sebebiyle selülitin önlenemeyecek bir durum olduğunu belirtmektedir.

Ancak son zamanlarda bu görüş ateş altında kalmıştır; çünkü etrafta vücutlarında selülitin bir beneği dahi bulunmayan binlerce kadın mevcuttur. Bu gerçeğe dayanarak, selülite sebep olabilecek diğer faktörleri sizler için toparladık:

 • Doymuş yağ, trans yağ, şeker ve diğer işlenmiş besinlerin tüketildiği sağlıksız bir beslenme diyeti,
 • Hareketsiz bir yaşam tarzı,
 • Yeterli miktarda su içmemek,
 • Sıvı tutulumu problemi yaşamak,
 • Dolaşım ile ilgili problemler,
 • Duygusal dalgalanmalar,
 • Tütün ürünlerinin aşırı tüketimi veya fazla miktarda kahve içmek,
 • Çok dar kıyafetler giymek,
 • Kabızlık.

Tarçın ile Selülit Sorununu Çözün

bacakta selülitler

Selülitten tamamen kurtulmak, azim ve çaba gerektiren zorlu bir süreçtir. Günümüzde selüliti yok etmek veya azaltmak adına uygulanan birçok tedavi ve prosedür mevcuttur.

Ancak selülitin geri gelmemesi için, bu şekilde bu tedavileri sürekli uygulamanız gerekmektedir. Fransa’daki Grenoble Üniversitesi’nde yürütülen son araştırmalar göstermektedir ki; tarçın esansı selülit için harika bir tedavidir.

Çeşitli derecelerde selüliti bulunan 80 gönüllü kadın arasında yürütülen araştırmada, 40 kadına yaygın olarak uygulanan selülit giderici masaj, diğer 40 kadına ise tarçın esansı kullanılarak masaj yapılmıştır.

İlk gruptaki kadınların selülitlerinde %10’luk bir azalma gözlemlenirken, tarçın esansı ile masaj uygulanan kadınların selülitlerinde %60 oranında bir azalma gözlemlenmiştir.

selülit için masaj

Lezzetli tadı ve yiyeceklere kattığı güzel aroması sayesinde tarçın, oldukça popülerdir. Ancak öte yandan, tıbbi kullanımı ile de bilinmektedir.

Tarçın ve selülitin azaltılması arasındaki ilişki daha detaylı olarak araştırılmalı ve anlatılmalıdır. Selülit, vücuttaki toksinlerin birikmesi ve bunların atılımı sırasında yaşanan problemler ile ortaya çıkan bir durumdur.

Tarçın, doğal bir detoks ajanı olarak hareket ederek, zamanla vücuda zararlı olabilecek tüm bu toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır.

Bu atık madde ve sıvıların vücuttan atılmasına, dolaşımınızın da daha verimli hale gelmesine yardımcı olur; ki bu da tarçının, selülitle savaşta bir diğer önemli özelliğini oluşturmaktadır.

Selülitten Kurtulmak İçin Tarçını Nasıl Kullanabilirsiniz?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere, selüliti iyileştirmek kolay bir süreç değildir ve yüksek efor gerektirir. Bu sebeple belirtmeliyiz ki; tarçın her ne kadar selüliti azaltmak konusunda yardımcı olsa da, selülitin tarçın ile tamamen yok edilip edilemeyeceği bilimsel anlamda belirsizdir.

Tarçının faydalarını, bu baharatı birçok tarife eklemek suretiyle çeşitlendirebilirsiniz. Ancak selüliti azaltmak amaçlı kullanım için en ideali tarçın yağı kullanmaktır.

Tarçın Yağı Masajı

tarçın çubukları kahve çekirdekleri

Tarçın yağı, iyi dolaşımı teşvik eder ve selülite sebep olan toksinlerin atılmasına yardımcıdır. Bu yağı, aktarlarda veya doğal ürünler satan dükkanlarda makul fiyatlara bulabilirsiniz ve masaj tedavisini evde uygulayabilirsiniz.

Nasıl Kullanmalısınız?

Bol miktarda tarçın yağını vücudunuzun ilgili bölgesine uygulayın ve parmak uçlarınızla hafifçe bastırarak dairesel hareketlerle, nazikçe masaj uygulayın.

Dikkatli olun; çünkü aşırı baskı uygulamanız durumunda bölgedeki dokulara zarar verebilirsiniz. Alternatif olarak bir aile üyesinden veya bir masaj terapistinden de bu konuda size yardımcı olmasını isteyebilirsiniz.

Tarçın Çayı

Masaj terapinizi taçlandırmak için günde birkaç defa tarçın çayı içerek selülitlerinizi azaltabilirsiniz. Tarçın çayı sağlığınız için birçok fayda içermektedir ve müthiş sonuçlara ulaşabilmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Nasıl Hazırlanır?

 • Bir fincan suyu kaynatın ve içerisine birkaç çubuk tarçın veya bir çay kaşığı toz tarçın ekleyin.
 • 5 dakika demlendikten sonra için.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.