Tarçının Bir Afrodizyak Olduğunu, Faydalarını ve Daha Fazlasını Öğrenin

Tarçının faydaları saymakla bitmez: Bir antikoagülandır, sindirim sisteminize iyi bakar ve aynı zamanda bir afrodizyaktır. Bu yazımızda daha fazlasını öğrenin!
Tarçının Bir Afrodizyak Olduğunu, Faydalarını ve Daha Fazlasını Öğrenin

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Tarçının faydalarını hiç duydunuz mu? Bu baharatın iyileştirici özellikleri eski zamanlardan beri bilinmektedir. Tarçın, tarçın ağacının kabuğunun iç kısmından gelir. Bu ağaç aynı zamanda Myanmar, Sri Lanka ve Güney Amerika’da hasat edilmiş olsa da, Hindistan’ın güneyinde yer almaktadır.

Tarçın, 18. yüzyılın başlarından beri dünyanın çeşitli yerlerinde yetiştirilmektedir. Tıbbi özelliklerine ek olarak, aynı zamanda bir afrodizyaktır. Libidoyu artırması ve erektil disfonksiyona karşı koyması ile bilinmektedir.

Bu yazımızda daha fazla bilgi edinin!

Tarçının tıbbi faydaları

Tarçın, sindirildiğinde ve topikal olarak uygulandığında iyileştirici faydalara sahiptir.

 • Her şeyden önce sindirim sürecine iyi bakmaktadır. Gaza, kusmaya ve ağır sindirime yardımcı olur.
 • Tarçın, irritabl kolonu tedavi etmek için kullanılır.
 • Artı, kolestrolü ve kan şekeri seviyelerini düşürür, bu nedenle tip 2 diyabetli hastalar için yararlı olabilir.
 • Bir balgam söktürücü olarak, bu gücü nedeniyle solunum sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. Bronşit, öksürük ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar için önerilir.
 • Antienflamatuvar özellikleri, baş ağrısı ve kas ağrılarını hafifletir.
 • Tarçın doğası gereği acı ve çeşnilidir. Bu da kan dolaşımını uyarır.
 • Ayrıca arteriyel rahatsızlıkların tedavisinde de önerilir. Fakat, pıhtılaşma problemleri yaşayan insanlar bunu tüketmemelidir.
 • Kadınlar için regl döngüsünü düzene sokma ve menstrüasyon ağrılarını hafifletmeye yardımcı olur. Aynı zamanda vajinal enfeksiyon tedavisinde de kullanılır.
 • Tıbbi özellikleri ağız ülseri ve ağız kokusunun iyileşmesine kadar uzanır.
 • Son olarak, antiseptik özelliklerinden dolayı ayak ve tırnaklardaki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde de yararlıdır.

Tarçın bir afrodizyaktır

çubuk ve toz tarçın

Tarçın doğal bir uyarıcıdır. Bu, hafıza gibi beyin fonksiyonlarına yarar. Bununla birlikte, uyarıcı yetenekleri aynı zamanda cinsellik alanına da yayılmaktadır. Kokusu sayesinde hem erkek hem de kadınlarda libido artar. Aromalı mumlar veya tarçın ve bal yağı kullanmak çiftlerdeki cinsel isteği artırır.

Erkekler için, tarçın çayını düzenli olarak içmek testosteron seviyesini artırır. Kan akışını teşvik etme kabiliyeti nedeniyle, ereksiyona bile teşvik eder. Bu nedenle, hafif erektil disfonksiyon için iyi bir tedavidir.

Tarçın çayı, erektil disfonksiyon için önleyici bir terapi olarak çalışır. İktidarsızlık hallerinde günde 3 defa içilmesi önerilir. Ancak bu durumlarda en iyi şey bir uzmanı ziyaret etmektir.

Ayrıca, tarçın rahatlamayı desteklemek için de çalışır. Bazı durumlarda stres cinsel arzuyu etkiler. Tarçın çayları ruh halinizi iyileştirir, yorgunluğu azaltır ve vücudu harekete geçirir. Böylece, cinselliği teşvik eder.

Tarçının faydalarından nasıl yararlanacağız?

 • 1 litre suya 1 çay kaşığı tarçın atmak mide şişkinliğine yardımcı olur. Gazı azaltır.
 • Tarçınlı suyla hazırlanmış bir çay, regl dönemlerini düzenler ve ağrıyı rahatlatır.
 • Sindirim problemleri yaşıyorsanız, yiyeceklerinize çeyrek çay kaşığı tarçın eklemeniz gerekir. Ayrıca, mide ekşimesi ve mide bulantısını önlemeye de yardımcı olur.
 • Uyarıcı olduğu için tarçınlı çay içmek iştahınızı açar. Bu aynı zamanda soğuk algınlığı nedeniyle oluşan ağrıları da kontrol etmeye yardımcı olur.
 • Bronşit veya solunum problemleri durumunda tarçın ve bal çayı ile gargara yapın. Ayrıca, bu karışıma bir de limon yakışacaktır.

Tarçın tüketimindeki riskler

tabakta toz tarçın

Aşırıya kaçınca kötü olan her şey gibi, aşırı tarçın kullanmak da yan etkilere sebep olabilir.

Güçlü bir antikoagülandır (kan sulandırıcı)

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, tarçın tüketimi koagülasyon problemi yaşayan ve kanamaya yatkın kişiler için ters etki yapmaktadır. Ayrıca, herhangi bir operasyondan önce önerilmemektedir.

Hamilelikte kontrendike

hamile kadın

Tarçın kullanımı hamilelikte uzak durulması gereken bir şeydir, özellikle de gebeliğin son dönemlerinde. Tarçının emenagog özellikleri vardır, bu yüzden bunu tüketmek de düşüğe sebep olabilir.

Bu yazımızı da ziyaret edin: 35 yaş sonrası hamilelik

Kalp atışını artırır

Bu etki, hipertansiyondan muzdarip kişiler için zararlı olabilir. Aynı şey aritmi ve sık sık taşikardi yaşayan insanlar için de geçerlidir.

Cilt tahrişi

maske yapan kadın

Topikal kullanımında, cilde çok miktarlarda veya aşırı uygulamak alerjilere sebep olabilir.

Bağırsak rahatsızlıklarında ters etki yapar

Tarçın sindirim süreçleri için önerilmektedir. Fakat, onu aşırı derecede tüketmemek önemlidir.   Aşırı miktarlarda tüketmek bağırsak rahatsızlıklarına sebep olabilir.

İlginizi çekebilir ...
Tarçın ve Balın 8 İyileştirici Özelliği
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Tarçın ve Balın 8 İyileştirici Özelliği

Hiç tarçın ve balın iyileştirici özellikleri olduğunu duymuş muydunuz? Tarçın ve bal, yüzyıllardır alternatif tıpta kullanılan doğal ürünlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gruenwald, J., Freder, J., & Armbruester, N. (2010). Cinnamon and health. Critical Reviews in Food Science and Nutrition. https://doi.org/10.1080/10408390902773052
 • Mang, B., Wolters, M., Schmitt, B., Kelb, K., Lichtinghagen, R., Stichtenoth, D. O., & Hahn, A. (2006). Effects of a cinnamon extract on plasma glucose, HbA1c, and serum lipids in diabetes mellitus type 2. European Journal of Clinical Investigation. https://doi.org/10.1111/j.1365-2362.2006.01629.x
 • Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A multifaceted medicinal plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2014/642942

[object Object]