Tatil Kilolarından Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem

Eğer kilo vermek istiyorsanız, gerçekçi hedefler belirleyin ve mucize diyetlerden uzak durun. Çünkü bu tarz diyetler, yoksunluk etkisi yaratmaya neden olabilirler. İdeal olarak, yemeğe bakış şeklinizi değiştirmelisiniz. 
Tatil Kilolarından Kurtulmak İçin 7 Basit Yöntem
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 24 Haziran, 2019

Tatil günleri geride kaldı ancak, kalıcı sonuçlarından biri şölene dönüşmüş yiyecek ve içeceklerle aşırıya kaçtıktan sonra her yıl aldığınız kilolar olabilir. Ancak, eğer birazdan önereceğimiz yöntemleri izlerseniz, tatil kilolarından kurtulmak kolay olabilir.

Bu yazıda, kendinizi yıpratmadan ya da aç gezmeden kilo vermenin 7 yöntemini keşfedeceksiniz.

Doğru bir şekilde tatil kilolarından kurtulmak

tatil kilolarından kurtulmak

Eğer sağlıklı bir şekilde kilo vermek ve yoksunluk etkisinden kaçınmak istiyorsanız, mucizevi diyetler iyi bir tercih değildir.

En önemli olan şey bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek ve geçici olarak belirli yiyecekleri diyetinizden çıkarmaktır. Ancak, temelde önemli olan şey iyi bir tutum ve azimdir.

Hızlı ama sağlıksız bir şekilde kilo vermeyi amaçlayan bazı diyetler, sindirim sisteminizi çok ihmal ettikten sonra yeniden dengelemek için bir ya da iki gün boyunca takip edebileceğiniz temizlemelerdir.

Kilo vermek için en etkili seçenek, uzun süreli dengeli bir diyet uygulamaktır. 

Ayrıca şu yazıya da bir göz atabilirsiniz: Sindirim sisteminizi arındırmak için 5 bitki çayı

Kilo vermek için 7 etkili yöntem

1. Ağır ve temkinli olun

Bir hafta içinde kilo vermeyi saplantı haline getirmeyin. Önemli olan gün gün ilerleyerek azar azar kilo vermektir.

Hızlı bir şekilde fazla kilo vermek, vücudunuzun hayatta kalma moduna geçmesine neden olur. Bunun sonucunda da vücudunuzda yağ birikmesi ile yorgunluk ve sinirlilik gibi diğer sorunlarla karşılaşılır.

İyi sonuçlar elde edeceğiniz bir ila üç aylık süreçleri takip edin. Ayrıca bu uzun süreçlerin avantajı, daha fazla enerjik ve pozitif hissetmeniz olacaktır.

2. Tatil kilolarından kurtulmak için bir hedef belirleyin

Bir hedef belirleyin ve her gün tartıya çıkmaktan kaçının.

Ödem veya kas kütlesi gibi, kilo alıp vermenizde etkili olan çok fazla etken vardır. Bu nedenle, kilonuzu saplantı haline getirmeyin.

Kendiniz hakkında iyi hissetmenizi sağlayacağına inandığınız uzun süreli bir hedefe bağlı kalmanız önemlidir.

3. Öğüne odaklanın

salata ile beslenmek

Kilo vermek için dikkat etmeniz gereken en önemli öğün akşam yemeğidir. Çünkü bu öğün size, muhtemelen kullanmayacağınız enerjiyi sağlar. Bu öğünde alacağınız kalorileri yakmayacağınız için depo edileceklerdir.

Daha doyurucu ve besleyici yemekler yemenizin gerekli olduğu kahvaltı ya da öğle yemeğinin aksine, akşam öğününde ya da gece daha hafif ve sindirimi kolay yiyecekler tercih etmelisiniz.

Karbonhidratların gündüz tüketilmesi tavsiye edilirken, örneğin, akşamları sebze ve yağsız protein tüketmelisiniz.

Bu yazıyı da okumanızı tavsiye ederiz: Ödemin 5 semptomu

4. Üç tane yemek listesi hazırlayın

Uygulayacağınız diyete başlamadan önce, üç tane yemek listesi hazırlamaya vakit ayırın:

  • Yeşil liste: Her gün yiyebileceğiniz sağlıklı besinlerden oluşur. Bu liste, sebze, meyve, baklagiller, bütün tahıllar, fındık ve tohumlar, yumurta, balık ve kümes hayvanlarını içerir.
  • Sarı liste: Hafta birkaç kez yiyebileceğiniz yiyeceklerdir. Bu besinler, kırmızı et, süt ürünleri, hazır meyvesuları, tahıl unlu ile yapılmış yiyeceklerdir.
  • Kırmızı liste: Yemekten kaçınmanız gereken besinlerdir. Bu liste, kızartma, hamur işi, tatlı, dondurma, meşrubat, rafine edilmiş unlu yiyecekler, dondurulmuş gıdalar, krema vb. besinleri kapsar.

Bu listeler, daha iyi menü seçimlerini kolaylaştırmak için zaten tükettiğiniz besinlere göre kişiselleştirilmelidir. Buzdolabınızı buna göre düzenlemeye çalışın.

Kırmızı listede yer alan besinleri tüketmekten kaçınmanın en iyi yolu, onları satın almamaktır. Bu sayede, bu listede yer alan besinleri tüketme fırsatınız bile olmayacaktır.

5. Her lokmayı iyice çiğnemek tatil kilolarından kurtulmak için etkili

yemeğinizi çiğneyin

Her lokmayı sadece iyice çiğneyin, işte bu kadar basit. Her lokmayı iyice çiğnemek yediğiniz yemekten daha fazla keyif almanızı ve iyi sindirmenizi sağlar, besleyici ögelerin vücudunuz tarafından daha çok emilmesine yardımcı olur ve tok hissetmenizi sağlar.

Bu yöntem bazen çoğu insanın yapmakta en zorlandığı şey olsa da, uygulamak için verilecek en kolay tavsiyedir.

6. Öğünler arasında su için

Öğün aralarında ve gün boyunca su içmek metabolizmanızı hızlandırır ve daha kolay bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Su içmek, ayrıca, sindirimi geliştirir, toksinleri ve sıvıları ortadan kaldırır ve acıkmadan daha az yemenize yardımcı olur.

7. Yapacağınız egzersizi dikkatli seçin

egzersiz ile kilo vermek

Kilo vermek için yapılan egzersizlerde en iyi yöntem, spor salonunda saatler harcamak yerine sık sık antrenman yapmaktır.

Bu, kısa süreli olan orta yoğunlukta egzersiz sürelerinin molalarla değiştirilebileceği, ve bu sürecin birkaç kere tekrarlanacağı anlamına gelmektedir.

Haftada iki ve ya üç kere 30’ar dakikalık yapacağınız bu egzersizler, vücudunuzu forma sokmaya ve yağlardan kurtulmanıza yardımcı olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Andrade C. Ultraprocessed Food and Cardiovascular Risk: Estimating the Number Needed to Harm in an Unfamiliar Situation. Indian J Psychol Med. 2019 Sep 5;41(5):501-502.ç
  • Santos HO, Macedo RCO. Impact of intermittent fasting on the lipid profile: Assessment associated with diet and weight loss. Clin Nutr ESPEN. 2018 Apr;24:14-21
  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.