Tatillerde Egzersize Devam Etmek Neden Önemlidir?

Yılbaşında ve tatil günlerinde egzersize devam etmek neden önemlidir? Bu yazıda bu konuya bir göz atacağız!
Tatillerde Egzersize Devam Etmek Neden Önemlidir?

Son Güncelleme: 14 Ocak, 2022

Yılbaşı zamanı, daha yoğun olma eğilimindeyiz. Ayrıca, özellikle yemek yeme ve egzersiz yapma söz konusu olduğunda, yaşam tarzı alışkanlıklarımız konusunda daha esnek olma eğilimindeyiz. Bu nedenle, tatillerde egzersize devam etmek önemlidir.

Bu dönemlerde fiziksel egzersiz yapmak, genellikle beslenmenizdeki aşırılıklara karşı koymak için de belirleyicidir. Ek olarak, diğer şeylerin yanı sıra, genel refahın korunmasına katkıda bulunur. Yazının devamında, bu konuyu ayrıntılı olarak ele alıyoruz.

Tatillerde neden egzersize devam etmeliyim?

Bir yandan, yılbaşında ve tatillerde antrenmana devam etmek, hedeflerinizin ne olduğuna bağlı olarak kas kütlesi, güç, çeviklik veya esneklik açısından kazandığınız şeylerin bir kısmını kaybetmemenize yardımcı olacaktır.

Öte yandan, muhtemelen bu süre zarfında tüketeceğiniz ekstra kalorilerin bir kısmını yakmanıza izin verir. Hatta içtiğimiz şeylerin daha çok farkında olmamıza yardımcı olmanın bir yolu.

Tatillerde antrenmana devam etmenin faydaları

Yukarıdakileri dikkate alarak, tatil günlerinde antrenmana devam etmenin başlıca faydalarına bir göz atmak istiyoruz.

Egzersize devam edin, alışkanlığınızı koruyun

Sağlıklı alışkanlıkların oluşturulması ve sürdürülmesi genellikle zordur. Bunları oluşturmak zaman ve azim gerektirir. Benzer şekilde, bırakılmaları da çok kolaydır. Tatil dönemlerinde egzersiz yapmayı bırakırsak, alışkanlığı yeniden kazanmamız uzun zaman alabilir.

Metabolik aktivitemizde daha fazla verimliliğe sahip olacağız

Egzersizin en büyük faydalarından biri, vücudun metabolik aktivitesini harekete geçirmesidir. Böylece sadece antrenman yaparken değil, sonrasında da, dinlenirken bile kalori yakıyoruz. Kilo vermek ve kutlamalar sırasında tükettiğimiz fazla kalorileri yakmak için bu harika bir yardımcı!

Antrenmana devam etmemiz tatil sezonunun stresinden kurtulmaya yardımcı olur

Yılbaşında egzersize devam etmenin faydaları
Tatillerde antrenman yapmak sadece formda olmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda tatil sezonunun stresini de azaltır.

Tatil bu günleri sevenlerde de sevmeyenlerde de birçok nedenden dolayı stres ve anksiyeteye neden olabilirr. Bununla birlikte, tatillerde antrenmana devam etmek, bu gerginliği gidermeye yardımcı olabilir ve aslında genel olarak iyi olma duygumuzu artırabilir.

Brain Blast Journal’da yayınlanan bu araştırmaya göre egzersiz, mutluluk hormonları olarak bilinen serotonin ve endorfin salınımını uyarır. Bu nedenle, “tatil neşenizi” bulmakta sorun yaşıyorsanız, egzersiz rutininize dönmek çözüm olabilir!

Tatillerde egzersize devam etmek için ipuçları

Rutinlerimiz tatil zamanı geldiğinde neredeyse kaçınılmaz olarak değişir. Seyahat etmek, başka akrabaların evinde kalmak ya da kutlamalar hayatın olağan ritmini takip etmeyi zorlaştırır. Yine de, tatillerde antrenman yapmaya devam etmek için bazı stratejiler var. Aşağıda onlar hakkında ayrıntılı olarak konuşacağız.

Günde 30 dakika kardiyovasküler egzersiz yapın

Kardiyovasküler egzersiz uygulaması, aktif kalmamıza ve vücudumuzun kalori yakmasını artırmamıza izin veren bir egzersiz yöntemidir. Hepsinden iyisi, pratik yapmak için özel ekipmanlarınızın olması veya belirli bir yere gitmeniz gerekmiyor. Hem dışarıda, hem evde hem de spor salonlarında yapılabilir.

Bazı ilginç seçenekler şunlardır:

 • Bisiklete binmek
 • Tempolu yürüyüş veya koşu
 • IP atlama
 • Boks
 • Yüksek yoğunluklu interval antrenman (HIIT) rutinlerinde kardiyo egzersizleri

Haftada en az üç kez kuvvet antrenmanı

Kuvvet antrenmanı yapmak için ekipman kullanmanıza gerek yok. Tüm vücudunuzu çalıştırmanıza izin veren egzersizler yapmak için kendi vücut ağırlığınızı kullanmanız yeterlidir. 10 ila 20 dakikalık temel bir rutinle vücudunuzu formda tutmak ve kas kütlenize dikkat etmek mümkündür.

Genel olarak, bazı seçenekler aşağıdaki gibidir:

 • Squat hareketi
 • Şınav çekmek
 • Mekik çekmek
 • Burpees hareketi
 • Karın egzersizleri
 • Baldır kası egzersizleri

Esnemeyi unutmayın

Tatillerde esneme egzersizleri antrenman rutininizden eksik olmamalı. Özellikle uzun süre aynı pozisyonda veya oturarak geçirdikten sonra eklemleri harekete geçirmek ve dolaşımı harekete geçirmek için idealdirler.

Ek olarak, vücudu fiziksel olarak daha zorlayıcı diğer faaliyetler için hazırlamaya yardımcı olurlar. Bunları yapmanın bazı dinamik yolları, yoga veya Pilates gibi rutinlerden geçer.

Aşırı yiyecek ve içeceklerden kaçının

Tatillerde aşırı yiyecek ve içeceklerden kaçının
Bu tatillerdeki özel yemeklerin, aşırıya kaçmadığınız sürece sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak yeri var.

Yılbaşı zamanında özel ve yüksek kalorili yiyeceklerin tüketildiği doğrudur. Yine de, kendinizi kontrol etmek ve sadece gerekli olanı yemeye çalışmak önemlidir. Fazla gıda vücut ağırlığını etkiler ve sindirim rahatsızlığına neden olabilir.

Aynısı, başka zararlı etkileri de olan alkollü içecekler için de geçerlidir.

Grup halinde egzersiz

Biriyle antrenman yapmak, alışkanlığı sürdürmek ve hedeflerinize ulaşmak için her zaman daha kolaydır. Ancak, fiziksel olarak yanınızda olması bile gerekmez. Belirli bir saatte biriyle İnternet aracılığıyla bir egzersiz rutini paylaşılabilir.

Önemli olan, bu kişinin aynı zamanda alışkanlığını sürdürmeye kararlı olması ve mecburiyetten değil, destek olmak için yeterli iradeye sahip olmasıdır.

Tatilde egzersize devam edebiliriz

Tatil, sağlıklı alışkanlıklarınızı bir kenara bırakmak için bir bahane olmamalıdır. Hem fiziksel egzersiz hem de iyi bir diyet, sağlığınızdan ödün vermeden bu tarihlerin tadını çıkarmanızı sağlar.

Elbette kutlamalardan ve özel yemeklerden kendinizi mahrum bırakmanız da söz konusu değil. Sadece biraz zaman harcamalı ve abartıya kaçmadan orta kararda belenmelisiniz! İlginizi çekebilir ...

Spor Salonuna Giderken En İyi Yiyecek Nedir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Spor Salonuna Giderken En İyi Yiyecek Nedir?

Söz konusu egzersiz ise çoğu zaman ne yememiz gerektiğini bilmiyoruz. Bugün spor salonuna giderken en iyi yiyecek nedir bundan bahsedeceğiz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Basso JC, Suzuki WA. The Effects of Acute Exercise on Mood, Cognition, Neurophysiology, and Neurochemical Pathways: A Review. Brain Plast. 2017;2(2):127-152. Published 2017 Mar 28. doi:10.3233/BPL-160040
 • Böning D, Maassen N, Steinach M. The efficiency of muscular exercise. Deutsche Zeitschrift für Sportmedizin. 2017;2017(09):203-214.
 • Amati F, Dubé J, Shay C, Goodpaster B. Separate and combined effects of exercise training and weight loss on exercise efficiency and substrate oxidation. Journal of Applied Physiology. 2008;105(3):825-831.
 • De Feo P, Di Loreto C, Lucidi P, Murdolo G, Parlanti N, De Cicco A et al. Metabolic response to exercise. Journal of Endocrinological Investigation. 2003;26(9):851-854.
 • Nystoriak MA, Bhatnagar A. Cardiovascular Effects and Benefits of Exercise. Front Cardiovasc Med. 2018;5:135. Published 2018 Sep 28. doi:10.3389/fcvm.2018.00135

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.