Tatlı Patates: Özellikleri ve Faydaları

Tatlı patates, besleyici özelliklere sahip bir yumrudur ve ayrıca farklı menülere ekleyebileceğiniz bir bileşendir. Sağlığa faydalarını burada keşfedin!
Tatlı Patates: Özellikleri ve Faydaları
Florencia Villafañe

Yazan ve doğrulayan beslenme uzmanı Florencia Villafañe.

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Tatlı patatesin çeşitli besleyici özelliklere sahip bir gıda olduğunu biliyor muydunuz? Onları yemekten zevk alan insanlardan biriyseniz, tatlı patatesin hoş tadının yanı sıra sağlığınıza da fayda sağladığını keşfetmekten mutluluk duyacaksınız. Bu makalede daha fazlasını öğrenin!

Bu yumru, Güney Amerika kökenli bir bitkidir, ancak bugün dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir. Dahası, besleyici ve bütçeye uygun bir seçenektir.

Tatlı patateslerin besleyici özellikleri

Çalışmalara göre tatlı patates besin değeri yüksek bir besindir. Bunun nedeni, insan vücudu için faydalı olan farklı maddeler sağlamasıdır.

Bunlar arasında aşağıdakiler öne çıkmaktadır:

 • Diyet lifi: Peristaltizmi uyarabilir.
 • Karbonhidratlar: Temelde basit şekerlere ayrılan ve tatlı tadı veren nişasta formundadır.
 • Vitaminler: A vitamini, B kompleksi ve C vitamini öncüleri
 • Mineraller: Potasyum, demir, manganez, magnezyum
 • Fenolik bileşikler: Diğer antioksidanlarla birlikte bunlar, hücresel yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikalleri bloke eder.
Bir kase tatlı patates yemeği
Tatlı patates, popülasyonun tüm kesimleri için faydalı besin özelliklerine sahiptir.

Tatlı patates yemenin faydaları nelerdir?

İnsan vücudunun tatlı patateslerin içerdiği tüm besinleri tüketmesi gerekir. Bunun nedeni, her bir bileşenin önerilen günlük miktarını tüketmezsek, bu durum sağlığımıza zarar verebilir. Bu maddelerin içeriği, var olan farklı patates çeşitleri arasında değişiklik gösterse de, herhangi birinin tüketimi kafidir.

İyileşmeye yardımcı olmak

Tatlı patatesler C vitamini içeriği nedeniyle kanamayı önlemeye ve yara iyileşmesini daha etkili hale getirmeye yardımcı olabilir. Bu durum, bu bileşiğin iyileşme sürecine etki ettiği gerçeğiyle ilgilidir.

Aslında araştırmalar, eski zamanlarda insanların bu besleyici maddeyle ilgili hastalıkları tedavi etmek için sarı tatlı patatesi kullandıklarını gösteriyor. C vitamini içeriği, fibroblastların etkisini hızlandırmak için beta karoten ile birleşir.

Kardiyovasküler sağlığı korumak

Düzenli olarak ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak yerseniz, tatlı patatesler kardiyo-koruyucu etkisi olan bir besindir. Yani kalp kası ve kan damarlarının zarar görmesini önlerler. Bunun nedeni, arterlerin ve diğer kan damarlarının sertleşmesini yavaşlatmaya yardımcı olan B6 vitamini içeriğidir.

Ayrıca tatlı patates yemek potasyum içeriği nedeniyle tansiyonu düşürür. Bu mineralin sodyumun aksine hipertansif hastalarda olumlu etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Karaciğeri korumak

Tatlı patateste bulunan antosiyaninler, meydana gelebilecek değişiklikleri hafiflettiği için karaciğer fonksiyonunu korur. Bu bileşikler kanamayı ve hücre iltihabını ve hatta bu organın nekrozunu veya ölümünü önleyebilir.

Karaciğer, birden fazla metabolik işlevi olan bir dokudur. Bu nedenle antosiyaninler, iç süreçlerin düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak için vazgeçilmezdir.

Sistemik iltihabın ortaya çıkmasının önlenmesi

Bahsettiğimiz gibi tatlı patateslerde antioksidan maddeler bulunur ve işlevleri, serbest radikallerin hücre hasarını önlemektir. Bu, vücudumuzda sürekli meydana gelen iltihaplanma süreçlerini azaltır.

Aslında, anti-inflamatuar etkisi olan yiyecekler ile ilgili yapılan çalışmalar, bu bileşiklerin onkolojik koruyucular olabileceğine işaret ediyor. Bu nedenle meme, prostat, kolon ve cilt kanseri gelişimini azaltabilirler. Bütün bu patolojiler kronik iltihaplanma ile ilgilidir.

Sindirimi iyileştirmek

Hem çözünür hem de çözünmez diyet lifi içerdiğinden, tatlı patateslerin faydalarından biri de sindirimi iyileştirmeye yardımcı olmalarıdır. Bu bileşenler bağırsak geçişini hızlandırarak kabızlığı ve buna bağlı semptomları önler.

Ayrıca lif, kolesterolün bağırsaktan emilimini azaltır ve güçlü bir doyurucu etkiye sahiptir. Bu şekilde, diyabetik beslenme planlarında ve metabolik sendromların önlenmesinde anahtar olan kan şekerini düzenler.

Tatlı patatesleri pişirmenin 3 kolay yolu

Neyse ki, tatlı patatesleri kavrulmuş, ezilmiş, kiş ve çorba gibi çeşitli şekillerde pişirebilirsiniz. Tüm bu tarifler, tatlı patateslerin faydalarından yararlanmanızı sağlar. Bunu akılda tutarak, en sevdiğimiz yöntemlerden üçünü paylaşmak istiyoruz.

1. Tatlı patates cipsi: Sağlıklı bir atıştırmalık

Tipik patates cipslerinizi değiştirmek için yapabileceğiniz çeşitlerden biri sağlıklı tatlı patates kızartmasıdır. Bunları yapmak için yıkanmış 1 adet tatlı patatese (soymanıza gerek yok!), bir çay kaşığı yağa, tuza ve baharatlara ihtiyacınız olacak. Aşağıdaki adımları takip edin:

 • Tatlı patatesi çok ince dilimler halinde kesin.
 • Sonra, onları yağ içeren bir tepsiye koyun ve tercih ettiğiniz tuz, çeşni veya baharatları ekleyin.
 • Son olarak 10 dakika fırında pişirin. Mümkün olduğunca gevrek olmalarını istiyorsanız, tepsiyi 5 dakika önceden ısıtın.

2. Kremalı çorba

Krema dokulu çorbaları seviyorsanız bu seçenek sizin için ideal olacaktır. Bir çorba tabanı olarak hazırlayabilir ve ardından istediğiniz diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz. Hazırlamak için 2 soyulmuş tatlı patates, 1 yemek kaşığı tohum, su, tuz ve yeşil soğana ihtiyacınız var.

Adımlar şu şekildedir:

 • Tatlı patatesleri kaynatın ve çok fazla su eklemeyin, böylece süzmek zorunda kalmazsınız. Parçalanana kadar kaynatın.
 • Sonra bir çatalla bastırın, tohumları, doğranmış yeşil soğanı, tuzu ve baharatları ekleyin.
 • Artık yemeye hazır, ancak isterseniz peynir, yumurta veya bir çeşit et ekleyebilirsiniz.

3. Tatlı patates püresi

Tatlı patates yemenin en yaygın yollarından biri püredir, bu nedenle etlere veya diğer yemeklere eşlik etmek için mükemmeldir. Bunun için 1 büyük tatlı patates, tuz, 1 yemek kaşığı tereyağı ve baharatlara ihtiyacınız var. Hazırlık aşağıdaki gibidir:

 • Tatlı patatesi soyun ve yumuşayana kadar kaynatın. Ayrıca buharda da pişirebilirsiniz.
 • Ardından çatalla iyice ezin, tuz, baharat ve tereyağını ekleyin.
 • Bitirmek için iyice karıştırın. Artık servise hazır.
Tatlı patates cipsi ve sos
Sağlıklı cipsler, öğünler arasında atıştırmak için bir seçenektir.

Faydalarından yararlanmak için diyetinize tatlı patates ekleyin

Gördüğünüz gibi, bu yumrunun tüketilmesi sağlığınıza sayısız fayda sağlar. Bu nedenle diyetinize dahil etmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, çok yönlü bir yiyecek olduğunu ve hem tatlı hem de tuzlu yemeklere eklenmesinin yararlı olduğunu unutmayın.

Aynı zamanda tatlı patates yemenin yanı sıra genel olarak sağlıklı bir diyet ve aktif bir yaşam sürdürmeniz gerektiğini de unutmayın. Bakım ve önleme planıyla ilerlediğiniz sürece, tatlı patates gibi yiyeceklerin normal diyetinizin bir parçası olması kolay olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.